رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
  • الاربعا ١٦ ذی حجّه ١٤٤١
  • Wednesday, August 5, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   1251 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۴
- 15:07 تاریخ آخرین ویرایش :
  1394/01/17
بازدید:   42  
 
بانک نمونه بافتهای سرطانی و بانک سلولی در دانشگاه آزاد ایجاد می‌شود
بانک نمونه بافتهای سرطانی و بانک سلولی در دانشگاه آزاد ایجاد می‌شود
مدیرگروه ژنتیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، ایجاد بانک نمونه بافتهای سرطانی و بانک سلولی را از جمله برنامه‌های آینده گروه ژنتیک و سلولی و مولکولی این واحد دانشگاهی اعلام کرد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، شیوا ایرانی مدیر گروه گروه‌های ژنتیک و سلولی و مولکولی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این گروه‌ها تنها شامل مقاطع تحصیلات تکمیلی است، از برنامه‌های این دو گروه (ژنتیک و زیست شناسی سلولی و مولکولی) برای ارتقای سطح علمی، آموزشی، تحقیقاتی و پژوهشی خبر داد و گفت: ایجاد شرکت دانش بنیان در زمینه ژنتیک و سلولی مولکولی با توجه به ظرفیت‌های آزمایشگاهی مناسب واحد علوم و تحقیقات، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با سازمان‌ها و مراکز مرتبط با علم ژنتیک و سلول مولکولی از جمله برنامه‌های گروه‌های ژنتیک و سلول مولکولی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد است.

وی سطح محتوای علمی مقالات گروه ژنتیک و سلولی و مولکولی را بالا ارزیابی کرد و افزود: تنها در سال ۱۳9۳ در این دو گرایش، بالغ بر ۱۰۰ عنوان مقاله علمی پژوهشی توسط استادان و دانشجویان ارائه شده است.

مدیر گروه ژنتیک واحد علوم و تحقیقات با اشاره به آزمایشگاه کشت سلول استاندارد و مجهز واحد علوم و تحقیقات اظهار کرد: تجهیزات پزشکی تولید داخل و وارداتی برای داشتن استاندارد و تأیید وزارت بهداشت باید مورد تست سلولی قرار گیرند، از آنجایی که آزمایشگاه کشت سلول واحد علوم و تحقیقات ظرفیت و امکانات مناسبی برای انجام این تست دارد، می‌تواند به عنوان یک آزمایشگاه مرجع در آینده نزدیک عمل کرده و درآمد مناسبی برای واحد علوم و تحقیقات کسب کند.

ایرانی با بیان اینکه دیدگاه دانشگاه‌ها و مراکز علمی به واحد علوم و تحقیقات مثبت است، به نحوی که این واحد را از مجهزترین واحدهای دانشگاه آزاد بخصوص از لحاظ آزمایشگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی می‌دانند، اظهار کرد: امکانات آزمایشگاهی منحصر به فردی در واحد علوم و تحقیقات وجود دارد که بر اساس آن می‌توان با فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی برجسته این واحد را به عنوان یک مرکز و برند در دنیا مطرح کرد.

وی ایجاد بانک نمونه بافتهای سرطانی و بانک سلولی را از جمله برنامه‌های آینده گروه ژنتیک و سلولی و مولکولی واحد علوم و تحقیقات دانست و افزود: سهولت دسترسی به نمونه‌های بافتهای سرطانی و سلولی از جمله دغدغه‌های همیشگی دانشجویان این گروه است، در صورت حمایت مدیریت واحد علوم و تحقیقات می‌توان با ایجاد این دو بانک علاوه بر برطرف کردن نیاز دانشجویان واحد به عنوان یک منبع برای دانشجویان دیگر دانشگاه‌ها و محققان کشور مطرح شده و در بحث کاهش وابستگی به شهریه دانشجو نیز اقدام مثبتی صورت دهیم.

مدیر گروه ژنتیک واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه از جمله فعالیت‌های تحقیقاتی استادان و دانشجویان این گروه، می‌توان به تحقیقات در زمینه مهندسی بافت اشاره کرد، افزود: امکان بازسازی بافتهای آسیب دیده‌ای مانند بافتهای استخوانی و عصبی در بدن امکان پذیر نیست و یا بندرت صورت می‌گیرد. تحقیقات ما که با همکاری دیگر متخصصان مرتبط با مهندسی بافت صورت می‌گیرد در ارتباط با کشت سلول‌های بافتهای آسیب دیده خارج از بدن و جایگزینی با بافتهای آسیب دیده است.

وی خاطرنشان کرد: در این گروه کشت بافت گیاهان دارویی و بررسی میزان تولید متابولیت‌های ثانویه مورد استفاده در داروسازی به همراه تغییرات ژنتیکی و اپی ژنتیکی گیاهان باززایی شده و تولید گیاهان با صفات مطلوب و بهینه شده با ایجاد تغییرات ژنتیک از اهمیت شایانی بر خوردار است. تولید ارقام پنبه مقاوم به خشکی و شوری و بررسی ژنوم ارقام پنبه ممتاز ایران و بررسی مسیر ژنتیکی ایجاد مقاومت در گیاهان استراتژیک ایران با همکاری مراکز تحقیقاتی از دیگر رویکردهای تحقیقاتی این گروه است.

منبع : ایسنا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
ویروس های آموزش دیده به جنگ سرطان می روند درمان قطعی سرطان با دستکاری ژنتیکی خون استفاده از یک برنامه کامپیوتری برای درمان سرطان آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟ پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها تایید روش نوین ژن‌درمانی برای درمان سرطان ثبت ۲۲ گونه ژن جدید در بانک جهانی توسط دانشگاه آزاد جهرم «بایو بانک» دانشگاه علوم پزشکی مشهد افتتاح شد از بین بردن سلول های سرطان با یک مولکول جدید ارتباط سرطان سینه با عدم توازن باکتریایی داروهای ضد انگل اثرات ضد سرطانی دارند کشف یک گونه جدید مخمر توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی ایران تولید آنتی‌بادی‌های تشخیصی توسط محققان کشور تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های پیش‌ساز عصبی در فاز آزمایشگاهی ترمیم ضایعات غضروفی با سلول بنیادی/ ساخت داربست زیست مهندسی شده بانک میکروارگانیسم های مرکز ذخایر ژنتیکی دارای اعتبار جهانی شد یک باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می‌کند رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور راه‌اندازی بانک ژرم‌پلاسم قارچ و جلبک در دانشگاه آزاد ترمیم غلاف میلین و امیدهای ایرانی برای درمان ام اس
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد