رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
  • الخمیس ٥ ذی حجّه ١٤٣٩
  • Thursday, August 16, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   1286 تاریخ انتشار: 
شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۴
- 16:43 تاریخ آخرین ویرایش :
  1394/01/29
بازدید:   36  
 
نیمی از آزمایش‌های ژنتیک سیستم قانونی را دور می‌زنند
نیمی از آزمایش‌های ژنتیک سیستم قانونی را دور می‌زنند
رئیس انجمن ژنتیک پزشکی ایران گفت: نمونه‌های آزمایش‌های ژنتیک که به خارج از کشور ارسال می‌شود باید زیرنظر آزمایشگاه مرجع سلامت باشد این در حالی است که سیستم نظارتی کارآمد نیست و نیمی از این آزمایش‌ها سیستم قانونی را دور می‌زنند.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، مسعود گرشاسبی در نشست خبری به مناسبت روز آزمایشگاه گفت: در نظام سلامت کشور متأسفانه بیشتر توجه و نگرانی‌ها بر روی درمان است به همین نسبت مردم نیز نسبت به درمان حساس‌تر از مسائل بهداشتی هستند.

وی ادامه داد: بسیاری از خدمات آزمایشگاهی و ژنتیکی نه فقط به درمان بلکه به بحث پیشگیری می‌پردازند و اگر مردم آن را به عنوان یک نیاز عمده درک کنند و از سیستم بهداشتی کشور بخواهند که حمایت شود بهتر است.

گرشاسبی گفت: متأسفانه پیشگیری جزو اولویت‌های پایین در کشور است در حالی که اگر به آن اهمیت دهیم از بار بسیاری از بیماری‌ها می‌توانیم جلوگیری کنیم.

رئیس انجمن ژنتیک پزشکی ایران در مورد ارجاع نمونه‌های آزمایش ژنتیک به خارج از کشور گفت: نمونه‌های آزمایشگاهی باید زیرنظر آزمایشگاه مرجع سلامت باشد این در حالی است که نظارت خوبی بر روی این موضوع انجام نمی‌شود و راهکار نظارتی خوبی نداریم.

وی ادامه داد: 50 درصد از آزمایشگاه‌هایی که نمونه آنها به خارج از کشور ارسال می‌شود متأسفانه سیستم قانونی آزمایشگاه مرجع سلامت را دور می‌زند این نشان می‌دهد سیستم ‌آزمایشگاه مرجع سلامت کارآمد نیست چرا که من خودم بارها پکیچ آزمایشگاهی فرستادم و کارشناس مربوطه از آن مطلع نبوده است.

وی تأکید کرد: ضعفی که وجود دارد این است که سیستم نظارتی خوبی وجود ندارد و اگر فردی هم بخواهد کار قانونی انجام دهد با مشکل مواجه می‌شود.

هشدار انجمن ژنتیک: مشاوره‌های ژنتیک از سوی سازمان بهزیستی انجام می‌شود.

همچنین علی رشیدی‌نژاد، عضو انجمن ژنتیک پزشکی ایران نیز در مورد ناکارآمد بودن تشخیص بیماری‌های متابولیک و ارسال نمونه‌های آزمایشگاهی به خارج از کشور، گفت: بیماری‌های متابولیک در دو سطح بیوشیمیایی و مولکولی جهش ژنتیکی انجام می‌شود که مشکل عمده بیشتر در بحث بیوشیمیایی است که متخصص مربوطه کم است و مجبوریم نمونه‌ها را به خارج از کشور ارسال کنیم.

وی افزود: از طرفی متخصصان متابولیک کودکان نیز در کشور کم داریم و شاید عمده مشکلات به این گروه برگردد. همچنین بسیاری از متخصصان از اینکه چه نوع آزمایشی می‌خواهند دچار ابهام هستند به همین دلیل به تازگی 10 گروه از استانداردهای بیماری‌های مختلف از سوی وزارت بهداشت در حال تدوین است که یک نوع از آن به بیماری‌های متابولیک برمی‌گردد.

رشیدی‌نژاد افزود: از طرفی پیشنهاد می‌شود برای آزمایش‌های شتابزده ژنتیکی که پزشکان طالب آن هستند تست‌های مشاوره ژنتیک انجام شود چرا که متخصصان ژنتیک پزشکی اجازه انجام آزمایش‌ها را دارند اما اجازه تجویز آن را ندارند.

وی همچنین گفت: متأسفانه مشاوره‌های ژنتیک توسط سازمان بهزیستی داده می‌شود چرا که 20 سال پیش متخصص ژنتیک کم داشتیم و مجوز تربیت یک ساله آنها به وزارت رفاه داده شد اما بر اساس مشاهدات کیفیت مناسبی ندارند و وزارت بهداشت به تازگی متولی شده که این دوره‌ها را برگزار کند.

رشیدی‌نژاد گفت: متأسفانه کماکان سازمان بهزیستی این دوره‌های مشاوره را برگزار می‌کند که  امیدواریم به زودی این مشکل برطرف شود.

منبع : خبرگزاری فارس
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
پیشگیری از پیری با درمان چین و چروک سلول ها یافتن ژن های که به تعیین ویژگی های ما کمک می کنند یک باکتری؛ کوچک‌ترین ضبط کننده داده! ارتش آمریکا گیاهان هوشمند می سازد آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟ «بایو بانک» دانشگاه علوم پزشکی مشهد افتتاح شد تغییر DNA مسافران مریخ کشف یک گونه جدید مخمر توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی ایران جعبه سیاه بدن انسان شناسایی یک تنظیم کننده کلیدی در باروری مردان ضرورت مشاوره ژنتیک حذف بیماری وراثتی در نطفه آزمایشگاهی ممکن شد بانک میکروارگانیسم های مرکز ذخایر ژنتیکی دارای اعتبار جهانی شد رشد بافت کبدی مهندسی شده بعد از پیوند به دنبال بهبود تولید سلول های کلیدی دخیل در درمان دیابت درمان دیابت نوع یک با مهندسی جزایر پانکراسی در خارج از بدن کاربرد پلاکت‌های مهندسی شده در جلوگیری از رشد مجدد تومور سرطانی ابزاری برای توالی سنجی DNA در صحنه جرم نقش مارکر اپی ژنتیکی RNA کلیدی در سیستم ایمنی شورای ملی منابع ‍ژنتیکی کشور تشکیل می شود
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد