رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
  • الخمیس ٥ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Thursday, December 13, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   1329 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴
- 14:40 تاریخ آخرین ویرایش :
  1394/02/15
بازدید:   136  
 
افزایش نگرانی ها در مورد اولین نوزاد انسان دستکاری ژنتیکی شده در جهان
افزایش نگرانی ها در مورد اولین نوزاد انسان دستکاری ژنتیکی شده در جهان
همه چیز با یک شایعه شروع شد و به دنبال آن شش هفته پیش نشریه معتبر nature زنگ خطر را به صدا درآورد و نگرانی های شدید خود را از پیامدهای اخلاقی و ایمنی تولید اولین جنین انسانی تراریخته در جهان اعلام کرد.

به گزارش بنیان به نقل ازmedicalxpress، یک هفته قبل گروهی از محققین چینی در دانشگاه Yet-sen گزارش داده اند که واقعا توانسته اند چنین کاری را انجام دهند و اولین جنین انسانی تراریخته(مدیفه شده ژنتیکی)را ایجاد کرده اند. آن ها گزارش داده اند که برای اولین بار جنین های انسانی تری پرونوکلئار(سه پیش هسته) ایجاد کرده اند و DNAموتاسیون یافته ای که موجب بیماری بتا تالاسمی می شود را تغییر داده اند. این بیماری یک بیماری تهدید کننده حیات است که زندگی بیش از یک صد هزار نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. اما این هشدار به نوبه خود لذت بخش نیز است، وعده های ارائه شده در تکنولوژی هایی مانند این در درمان بیماری هایی مانند فیبروز کیستیک، هانتینگتون و برداشتن موتاسیون BRCA به طور اعجاب آوری توجه زیست شناسان را به خود جلب کرده است. اما محققین چینی واقعا چکاری را انجام داده اند و چرا اینقدر سرو صدا به پا کرده است؟

اول این که این مطالعات روی جنین انسان صورت گرفته است. محققین جنین های مرده را از کلینیک های IVF جمع آوری کردند. سپس آن ها از این استدلال غیر زنده بودن برای توجیه اخلاقی کارشان استفاده کردند. محققین می دانند که این جنین ها نمی توانند قادر به زندگی انسانی شوند زیرا آن ها تری پرونوکلئار هستند. این بدین معنی است که یک تخم به وسیله دو اسپرم باور شده است و یک وضعیت بیولوژیک است که نمی تواند منجر به ایجاد نوزاد زنده شود. محققین قیچی های مولکولی به نام سیستم CRISPR/Cas9 را به این جنین ها وارد کردند تا بخش های خاصی از DNA را هدف قرار دهند. در این مورد آن ها ژن HBB را هدف قرار دادند که موجی بتا تالاسمی می شود. آن ها بخش منجر به بیماری را برداشته و آن را با نمونه صحیح جایگزین می کنند. اما این امر اینقدر کامل و تمیز صورت نمی گیرد و محققین یکسری اثرات خاموش و موزائیسم را نیز گزارش کرده اند. این بدین معنی است که گاهی این ویرایش ژنومی در مکان اشتباه صورت می گیرد و در مورد همه جنین ها موفقیت آمیز نیست. اینک دو بحث مطرح است: اول بحث های اخلاقی پیرامون استفاده از جنین های انسانی برای مطالعات علمی است و همراه با نگرانی های در مورد ایجاد نوزادان طراحی شده است. دو م این که این ویرایش ژنومی در مورد بسیاری از جنین ها به بیراهه می رود و به صورت درست صورت نمی گیرد. بدون کنترل کلی  پردازش DNA ، نتایج در مورد نوزادان تولید شده بدین طریق ناشناخته خواهد بود و این بدین معنی است که مسیر برای درمان بسیاری از بیماری ها با استفاده از ویرایش ژنوم بسیار طولانی است و مساله ایمن بودن تکنولوژی نیز مطرح است. در حال حاضر جهان علم در حال تصمیم گیری در مورد استفاده از این تکنولوژی در مورد جنین ها است و در صورت موافقت نیز قطعا باید در این مورد بسیار هوشیار بود.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
«بایو بانک» دانشگاه علوم پزشکی مشهد افتتاح شد انتقال غیر ویروسی CRISPR یک موفقیت محسوب می شود طراحی ارگانیسم های زنده‌ از پایه با استفاده از نرم‌افزار زیست شناسی مصنوعی جنین از چه مرحله‌ای انسان به حساب می‌آید؟ موفقیت پژوهشگران کشور در استخراج 2 دارو از پلاسمای خون اولین موفقیت در ویرایش ژن در پریمات های غیر انسان چشم‌انداز گسترده پروتئومیکس از تشخیص تا درمان حذف ویروس اچ آی وی با روش ویرایش ژن در مدل حیوانی از تراریخته با انتقال ژن تا ویرایش ژن/ منتقد تراریخته هستم و نه مخالف آن/ تراریخته با فناوری ویرایش ژن اشکال ندارد پروژه ژنوم انسانی و جنگ افزارهای خطرناک نوین ترکیب فناوری نانو و زیست فناوری برای اصلاح ژن به منظور مقابله با بیماری تولید رده های سلول های بنیادی انسانی ویرایش ژنوم شده روش هدفمند اپی ژنتیکی برای درمان اشکال تهاجمی لوکمیا کارگاه عملی فناوری‌های ویرایش ژنوم یوکاریوتی روش‌های نوین در ویرایش ژنوم و سلول درمانی بررسی می‌شود بخش های از بدن که می توان بدون آنها زنده ماند پس از مرگ، چه بر سر "بدن" می‌آید؟ اعلام شکست تراریخته در آمریکا چگونه مواد سمی روده ای وارد سلول می شوند؟ امکان مطالعه سلولی با استفاده از اطلس جدید
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد