رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
  • اسبت ٢٦ ذی حجّه ١٤٤١
  • Saturday, August 15, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   1725 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۳ آذر ۱۳۹۴
- 10:46 تاریخ آخرین ویرایش :
  1394/09/03
بازدید:   50  
 
لزوم تخصیص اعتبار برای تحقیقات تولید واکسن های جدید
لزوم تخصیص اعتبار برای تحقیقات تولید واکسن های جدید
رئیس انستیتو پاستور ایران بر لزوم تخصیص اعتبارات به حوزه تحقیقات در تولید واکسن های جدید تاکید کرد و گفت: تولید واکسن جدید نیاز به تحقیقات دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر مصطفی قانعی در مراسم بازدید رئیس و اعضاء کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از مجتمع تولیدی- تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران؛ یکی از اولویت های مهم حوزه سلامت را پیشگیری بیان کرد و گفت: انستیتو پاستور ایران با قدمتی حدود یکصد سال نقش اصلی در بحث پیشگیری از بیماری ها با تولید و ساخت واکسن داشته است.

رئیس انستیتو پاستور با اشاره به دستور رئیس جمهور مبنی بر خودکفاشدن کشور در تولید واکسن، افزود: اقداماتی در وزارت بهداشت در این زمینه صورت گرفته است که امیدورایم با حمایت کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس این اقدامات تبدیل به یک برنامه عملیاتی برای اجرا شود.

قانعی افزود: واکسن هپاتیت، ب ث ژ انسانی، داروی اینتراوزیکال ب ث ژ، واکسن هاری دامی، محلول های تزریقی، کیت های تشخیصی، حیوانات آزمایشگاهی و فراورده های نوترکیب محصولات فعلی انستیتو پاستور ایران هستند.

وی یادآور شد: این انستیتو جهت صادرات آنتی ژن و آنتی سرم های تشخیصی، محلولهای تزریقی مورد نیاز اورژانس های بیمارستان، واکسن های هپاتیت B و ب ث ژ و داروی ب ث ژ اینتراوزیکال آمادگی دارد.

رئیس انستیتو پاستور با اشاره به سپردن مدیریت تولید به برخی از شرکت های دانش بنیان در حوزه سلامت، گفت: بر اساس آنچه که در این چند سال گذشته است متوجه شدیم که در زیر ساخت های دولتی تولید شکل نخواهد گرفت، به همین دلیل مدیریت تولید را به شرکت های دانش بنیان واگذار کردیم.

وی با بیان این که 68 شرکت در سه مرکز رشد انتستیتو پاستور مستقر هستند، گفت: ۴۴ شرکت در مرکز رشد مجتمع تولیدی تحقیقاتی کرج مستقر هستند.

قانعی یکی از اقدامات خوب و موثر انستیتو پاستور را تربیت فناور عنوان کرد و گفت: از آنجا که فارغ التحصیلان رشته بیوتکنولوژی در کشور به هنگام ورود به بازار کار از نظر انجام فعالیت دچار مشکل بودند، کل فضای پاستور را به فضای تربیت فناور تبدیل کردیم تا بتوانند از دانش تئوری خود به خوبی استفاده کنند.

رئیس انستیتو پاستور ایران همچنین، با بیان این که ارزش بازار واکسن دنیا در سال ۲۰۰۰ ، پنج میلیارد دلار بوده است، ارزش بازار واکسن در سال ۲۰۱۳ را ۲۴ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: سهم فروش واکسن دنیا در کشورهای توسعه یافته 8۰ درصد و در کشورهای در حال توسعه ۲۰ درصد است.

وی بر لزوم حمایت دولتی برای ساخت و تولید واکسن در داخل کشور تاکید کرد و گفت: در حال حاضر فناوری تولید واکسن در دنیا از بخش تولید واکسن های عفونی به سمت تولید واکسن های غیر عفونی مثل واکسن ضد سرطان رحم پیش رفته است و لازم است در این زمینه در کشور ما تلاش شود.

قانعی با اشاره به این که پوشش واکسیناسیون در کشور از لحاظ کمی درست شده است بر لزوم اصلاح کیفی واکسن ها تاکید کرد و گفت: لازم است مدلی در جهت افزایش پوشش کیفی و تعدد واکسن ها در کشور طراحی شود، چرا که به اندازه یارانه ای که برای داروی ضد سرطان اختصاص داده می شود می توانیم واکسیناسیون کشوری انجام دهیم.

وی بر ایجاد امنیت تجاری محصول تولید شده از سوی شرکت های دانش بنیان توسط دولت تاکید کرد.

رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به لزوم تخصیص اعتبارات به حوزه تحقیقات در تولید واکسن های جدید، گفت: تولید واکسن جدید نیاز به تحقیقات دارد، چرا که هیچ کشوری فناوری تولید واکسن جدید خود را در اختیار کشور دیگری نمی گذارد.

وی بر لزوم آموزش بسته بندی نمونه های خطرناک در مناطق مختلف کشور و ارسال آن به این مرکز تاکید کرد.

منبع : خبرگزاری مهر
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
آیین نامه حمایت از پژوهشگران برتر جوان در حوزه زیست‌فناوری تولید واکسنی که بیش از 50 گونه پنومونی را نابود می‌کند ابداع واکسن جدید برای ذات الریه ایران به دنبال تولید واکسن هاری انسانی است آیین نامه حمایت برگزاری همایش های زیست فناوری ایران واکسن «سل» و «هپاتیت ب» صادر می شود زیست فناوری بهترین حوزه برای سرمایه گذاری و سودآوری است ۳۰ طرح زیست فناورانه به ۲۰ سرمایه گذار ارائه می‌شود ایران دارای رتبه ۱۴ دنیا در زیست فناوری است دهمین دوره جایزه بزرگ زیست‌فناوری برگزار می‌شود رشد تولید داروهای زیستی در کشور/ صرفه جویی ارزی 6۰۰ میلیون دلاری نقش استانداردسازی در توسعه بازار محصولات زیستی چیست؟ ایمن درمانی شیوه ای مناسب برای درمان دیابت نوع۱ شورای ملی منابع ‍ژنتیکی کشور تشکیل می شود کسب رتبه چهارم ایران در تولید داروهای زیست‌فناوری در منطقه ترویج زیست‌فناوری تزریق ثروت به کشور اعطای جایزه ملی به برترین‌های زیست‌فناوری 61 داروی بیوتکنولوژی در اولویت ایران است/۲9 قلم تولید شد/۱۲ قلم دارو هیچ خواهانی برای تولید ندارد نحوه مدیریت توسعه زیست‌فناوری در سایر کشورها رصد می‌شود فراخوان تهیه و تدوین برنامه تلویزیونی در مورد زیست فناوری
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد