رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
  • اجمعه ٦ ذی حجّه ١٤٣٩
  • Friday, August 17, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   1796 تاریخ انتشار: 
شنبه ۵ دی ۱۳۹۴
- 14:49 تاریخ آخرین ویرایش :
  1394/10/05
بازدید:   22  
 
نشان جایزه مصطفی(ص) به برگزیدگان اعطا شد
نشان جایزه مصطفی(ص) به برگزیدگان اعطا شد
دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، دکتر علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی و دکتر عبدالسلام المجالی رییس آکادمی علوم جهان اسلام نشان برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) را اهدا کردند.

به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی جایزه مصطفی (ص)، پس از پخش تصاویری درباره بیوگرافی و دستاوردهای دانشمندان برگزیده جایزه مصطفی(ص)، پروفسور جکی یینگ برگزیده بخش علوم و فناروی زیستی و پزشکی به ایراد سخنرانی پرداخت.

*اسلام نگاه من به زندگی را تغییر داد

وی درباره نحوه آشنایی خود با این جایزه بیان کرد: برای تشکر از همراهانی که من را در راه علم و فناوری یاری کردند، باید از یکی از اساتیدم نام ببرم که مشاور تز دکترای من هم بودند و نقش مهمی در مسیر زندگی من داشته اند. ایشان همچنین این جایزه را به من معرفی کردند.

وی افزود: همچنین باید از دیگر همکارانم، پدر و مادرم که همیشه من را حمایت کردند، دخترم که با وجود سن کم اش من را همیشه درک می کند و من به دلیل درگیری های کاری ام برای بودن با او فرصت کمی می گذارم، کمال قدردانی و تشکر را داشته باشم.

یینگ ادامه داد: از نورینا دوست و همکار صمیمی ام که گذشته از یاری اش، من را با دین مبین اسلام آشنا کرد، هم باید تشکر کنم. این دین زندگی و هدف من را تغییر داد.

وی همچنین با تقدیر از هیات داوری جایزه مصطفی(ص) و رابطان خود در این نشان عالی علم و فناوری توضیح داد: بهترین اتفاق در این جایزه را باید گردهمایی دانشمندان جهان اسلام در یک محفل دانست که این اتفاق به پیشرفت علم و فناوری در کشورهای اسلامی کمک بزرگی می کند.

*از شکست تا راهیابی به موفقیت

عمریاغی برگزیده بخش علوم و فناوری نانو جایزه مصطفی(ص) نیز عنوان کرد: افتخار بزرگی است که جایزه مصطفی(ص) را کسب می کنم و از کسانی که در شورای داوری و سیاست گذاری این جایزه بودند، کمال تشکر را دارم. من در اردن رشته شیمی را انتخاب کردم. در ۱۰ سالگی با ساختار مولکول آشنا شدم و کارم را به طور جدی آغاز کردم.

وی افزود: من همیشه به دانشجویان و همکارانم توصیه می کنم که باید آنقدر شکست بخورند، شکست بخورند شکست بخورند تا راهی برای رسیدن به موفقیت پیدا کنند.

این دانشمند در پایان از دست اندرکاران و برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) برای اعطای این نشان عالی و همچنین انتخاب او به عنوان دانشمند برگزیده در نخستین دوره برگزاری آن تشکر کرد.

درباره جایزه

جایزه مصطفی (ص)، جایزه عالی علم و فناوری است که هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اعطا می‌شود.
این جایزه به احترام نام پیامبر اعظم اسلام و به دلیل تاکید بسیار آن حضرت به علم‌آموزی، به نام یکی از القاب ایشان، مصطفی، به معنای برگزیده نام‌گذاری شده است.
این جایزه در سال جاری برای نخستین بار اهدا خواهد شد. هدف از اعطای جایزه مصطفی (ص) ترویج و تشویق علم‌آموزی و پژوهش در کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی (OIC) است.
این جایزه پیشگام توسعه روابط نهادهای علمی و فنـاوری در کشورهـای عضو OIC است و با تقویت ارتباط میان دانشمندان و پژوهشگران به تعالی علمی این کشورها کمک خواهد کرد.
برگزیدگان جایزه مصطفی در چهار رشته مبلغ نیم میلیون دلار جایزه ویژه دریافت می‌کنند که مبلغ آن از محل موقوفات جایزه تأمین می‌شود.
شورای سیاست‌گذاری جایزه، متشکل از دانشگاه‌ها و مراکز علمی بزرگ ایران و 57 کشور عضو سازمان همکاری‌های اسلامی، بر روند اعطای این جایزه نظارت می‌کند.
این جایزه به طرح‌هایی تعلق می‌گیرد که زمینه‌ساز بهبود زندگی بشر بوده و در آن‌ها محققان دست به نوآوری‌های مشهود در مرزهای دانش و فناوری زده یا روش‌های علمی جدیدی ارائه کرده باشند.

سه شرط اعطای جایزه مصطفی(ص) به دانشمندان جهان اسلام

 

رییس کارگروه علمی جایزه مصطفی(ص) با اشاره به اعطای این جایزه به دو دانشمند جهان اسلام گفت: دارا بودن زندگینامه علمی بالا، موثر بودن طرح و فعالیت علمی در مرزهای دانش در دنیا و نفوذپذیری بالا و دارا بودن کاربردهای موثر از جمله ضوابط بررسی پرونده‌ها بوده است.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا دکتر حسن ظهور در مراسم اعطای جایزه مصطفی(ص) با بیان این که در هر دوره چهار جایزه به چهار دانشمند جهان اسلام اعطا می‌شود، افزود: این چهار جایزه شامل علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، علوم و فناوری زیستی و پزشکی، علوم و فناوری زیستی و حوزه عمومی اعطا می‌شود.

وی با بیان این که افرادی که حائز شرایط دریافت این جایزه می‌شوند، باید تابعیت یکی از 57 کشور اسلامی را داشته باشند، اظهار کرد: این جایزه محدودیتی در زمینه جنسیت، مذهب و سن ندارد؛ ولی اگر فردی در یکی از این 57 کشور مقیم نیست، باید رابطه مستمر با یکی از این کشورها داشته باشند.

ظهور با تاکید بر این که در حوزه عمومی این جایزه به یک طرح برتر دانشمندان جهان اسلام اهدا می‌شود، یادآور شد: شرط اهدای این جایزه آن است که فرد در یکی از کشورهای اسلامی ساکن و مسلمان باشد.

رییس کارگروه علمی جایزه مصطفی(ص) با تاکید بر این که افراد نمی‌توانند شخصا خود را در این جایزه نامزد کنند، توضیح داد: افراد واجد شرایط باید از سوی موسسات علمی و یا از سوی سایر دانشمندان به دبیرخانه این جایزه معرفی شوند.

وی با بیان این که 200 موسسه علمی در معرفی دانشمندان با دبیرخانه جایزه مصطفی(ص) همکاری داشتند، افزود: در این دوره از جایزه 100 پرونده در دبیرخانه این جایزه مورد بررسی قرار گرفت و پرونده‌های واجد شرایط به چهار گروه داوری مقدماتی ارجاع داده شد و در نهایت پرونده‌های منتخب به گروه داوری نهایی که متشکل از هفت دارو ایرانی و غیر ایرانی است، ارسال شد.

ظهور، دارا بودن زندگینامه علمی بالا، موثر بودن طرح و فعالیت علمی در مرزهای دانش در دنیا و نفوذپذیری بالا و دارا بودن کاربردهای موثر را از جمله ضوابط بررسی پرونده‌ها نام برد و گفت: با در نظر گرفتن این شروط هیات‌های داوری پرونده، دو نفر را در زمینه‌های علوم و فناوری نانو و زیستی مورد تائید قرار دادند.

به گفته وی، در فرایند داوری بیش از 60 نفر داور و مشاور و پنج سازمان ملی و بین‌المللی همکاری داشتند.

 

منبع : ایسنا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد