رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
  • الخمیس ٥ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Thursday, December 13, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   1984 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
- 14:09 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/02/01
بازدید:   224  
 
طراحی نرم افزار بیوانفورماتیکی DIScover: ابزاری برای مهندسی پیوند دی سولفید در پروتئین ها توسط استاد دانشگاه تربیت مدرس
طراحی نرم افزار بیوانفورماتیکی DIScover: ابزاری برای مهندسی پیوند دی سولفید در پروتئین ها توسط استاد دانشگاه تربیت مدرس

به گزارش پژوهشکده مجازی بیوتکنولوژی پزشکی و به نقل از دکتر شهریار عرب عضو هیئت علمی دانشکده علوم زیستی دانشگاه تربیت مدرس، پایداری حرارتی یکی از مهمترین ویژگی های مطلوب پروتئینها در تحقیقات و صنعت می باشد. بسیاری از واکنشهای صنعتی در دمای بالا انجام می شود، این فرآیندها نیازمند پروتئینهایی هستند که بتوانند در این دماها پایداری و فعالیت خود را حفظ کنند. در سالهای اخیر طراحی هدفمند پروتئین به طور گسترده به عنوان یک ابزار قوی جهت تغییر پایداری پروتئینها مورد استفاده قرار گرفته است. از میان روش های مختلف، مهندسی دی سولفید با موفقیتهای چشمگیری همراه بوده است. ایجاد پیوندهای دی سولفید جدید در پروتئین به طور وسیع برای تغییر پایداری پروتئین و ویژگیهای عملکردی و در مطالعه دینامیک پروتئین استفاده می شود.

نرم افزار تحت وب DIScover می تواند رزیدوهایی را که در صورت جهش به سیستئین، پیوند دی سولفید ایجاد کنند و موجب بهبود پایداری پروتئین شوند را پیش بینی کند. بنا به گفته دکتر عرب در این نرم افزار پیش بینی بر پایه شرایط ساختاری رزیدوها و تفاوت ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی اسیدهای آمینه نسبت به سیستئین انجام شده است. نرم افزار لیستی از جفت های مناسب برای جهش به سیستئینها و ایجاد دی سولفید را به کاربر معرفی خواهد کرد. به علاوه کاربر میتواند هر تعداد جهش مورد نظر خود را انتخاب کرده تا در فایل ساختاری پروتئین اعمال گردد.

خروجی نهایی شامل فایل ساختاری بهینه شده از نمونه جهش یافته در قالب PDB همراه با نمایش سه بعدی از آن خواهد بود. قابل ذکر است که دقت و حساسیت  DIScover نسبت به نرم افزارهای مشابه بطور قابل توجهی بیشتر میباشد

این نرم افزار در آزمایشگاه بیوانفورماتیک دانشگاه تربیت مدرس تهیه شده است و از طریق آدرس http://bioinf.modares.ac.ir/software/DIScover  به طور رایگان قابل دسترس میباشد.  

منبع : Vimb
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟ پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها رهیافت بیوانفورماتیک در فهم عملکرد پروتئین‌های به ذاته نامنظم ثبت ۲۲ گونه ژن جدید در بانک جهانی توسط دانشگاه آزاد جهرم کشف یک گونه جدید مخمر توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی ایران تولید آنتی‌بادی‌های تشخیصی توسط محققان کشور تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های پیش‌ساز عصبی در فاز آزمایشگاهی ترمیم ضایعات غضروفی با سلول بنیادی/ ساخت داربست زیست مهندسی شده بانک میکروارگانیسم های مرکز ذخایر ژنتیکی دارای اعتبار جهانی شد رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور ترمیم غلاف میلین و امیدهای ایرانی برای درمان ام اس زیست فناوری بهترین حوزه برای سرمایه گذاری و سودآوری است دستیابی به تکنیک تولید پروتئین دارویی در خروس مهندسی شده رابطه آلزایمر و بیماری «دوقطبی» کشف شد ارائه مدل ساده 3بعدی کبد برای آزمایش تاثیر سمی بودن داروها تولید کرم جوان‌کننده پوست از عصاره‌های گیاهی در کشور تولید گرانترین بخش محیط کشت سلولی در کشور/امکان انجام آزمایشات بیشتر فراهم شد کسب رتبه چهارم ایران در تولید داروهای زیست‌فناوری در منطقه اعطای جایزه ملی به برترین‌های زیست‌فناوری طراحی سامانه هوشمند داروهای ضد سرطان از سوی محققان کشور
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد