رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
  • اسبت ٨ شوال ١٤٤١
  • Saturday, May 30, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2309 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵
- 16:04 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/05/27
بازدید:   63  
 
اثبات تأثیر تغییرات در طول دوره جنسی زنان بر ناباروری با یافته‌های محققان ایرانی
اثبات تأثیر تغییرات در طول دوره جنسی زنان بر ناباروری با یافته‌های محققان ایرانی
تحقیقات محققان کشور نشان داد: برخی تغییرات در طول دوره جنسی زنان بر ناباروری آنها موثر است.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، سلول جنسی نر و حتی جنین تازه تشکیلی که برای رسیدن به رحم از لوله‌‌های رحمی مادر می‌‌گذرد، ساختار ژنتیکی متفاوت از مادر دارند. به طور معمول سیستم ایمنی بدن مادر نسبت به این سلول‌‌ها واکنش دفاعی نشان نمی‌‌دهد، اما در بعضی زنان واکنش دفاعی نسبت به اسپرم یا جنین باعث مقابله با آن دو و در نتیجه ناباروری می‌‌شود.

تحقیقات پژوهشگران کشور نشان داده است تغییراتی که در طول یک دوره جنسی در سیستم دفاعی یک زن اتفاق می‌‌افتد در قدرت باروری وی موثر است.

یکی از اجزای مهم سیستم دفاعی ذاتی گیرنده‌‌هایی هستند به نام “گیرنده های شبه تال” که بر سطح سلول‌‌های ایمنی موجود در لوله‌‌های جنسی زنان بیان می‌‌شوند.

بر اساس نتایج تحقیقات بیان این گیرنده‌‌ها در طول دوره جنسی زنان تغییر می‌‌کند. برای درک الگوی تغییر این گیرنده‌‌ها و همچنین بازسازی و درک شرایط این تغییر، دکتر رضا افلاطونیان، دکتر مهناز اشرفی و همکارانشان آزمایشی را طراحی کردند که طی آن، با استفاده از یک رده سلولی اپیتلیالی، تلاش شد تغییرات هورمونی موثر بر سلول‌‌های اپیتلیالی لوله‌‌های رحمی در شرایط آزمایشگاهی باز آفرینی شود و تغییرات ایجاد شده در بیان گیرنده‌‌های تال مورد بررسی قرار گرفته و با شرایط طبیعی مقایسه شود.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی ANDROLOGIA به چاپ رسیده است نشان داد، اگر سلول‌‌ها تنها تحت تأثیر استرادیول یا پروژسترون قرار داده شوند تغییر معناداری در بیان این گیرنده‌‌ها ایجاد نخواهد شد، اما در صورت مواجهه همزمان با هر دو عامل استرادیول و پروژسترون بیان گیرنده مورد نظر بر سطح سلول‌‌ها تغییر می‌‌کند.

همچنین نتایج این پژوهش نشان داد بیان گیرنده‌های تال در مراحل پیش از تخمک‌گذاری، قاعدگی و در طول پنجره لانه گزینی یکسان است.

به گفته این محققان،‌ مطالعات بیشتری برای درک مکانیسم‌‌های تنظیمی و مسیرهای پیام رسانی گیرنده‌‌های تال در دستگاه تولیدمثلی زنان لازم است.

منبع : سایت دیده با علم ایران
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟ پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها ثبت ۲۲ گونه ژن جدید در بانک جهانی توسط دانشگاه آزاد جهرم کشف یک گونه جدید مخمر توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی ایران شناسایی یک تنظیم کننده کلیدی در باروری مردان تولید آنتی‌بادی‌های تشخیصی توسط محققان کشور تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های پیش‌ساز عصبی در فاز آزمایشگاهی ترمیم ضایعات غضروفی با سلول بنیادی/ ساخت داربست زیست مهندسی شده بانک میکروارگانیسم های مرکز ذخایر ژنتیکی دارای اعتبار جهانی شد رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور ترمیم غلاف میلین و امیدهای ایرانی برای درمان ام اس زیست فناوری بهترین حوزه برای سرمایه گذاری و سودآوری است دستیابی به تکنیک تولید پروتئین دارویی در خروس مهندسی شده رابطه آلزایمر و بیماری «دوقطبی» کشف شد تکنیکی جدید برای غلبه بر ناباروری ارائه مدل ساده 3بعدی کبد برای آزمایش تاثیر سمی بودن داروها تولید کرم جوان‌کننده پوست از عصاره‌های گیاهی در کشور تولید گرانترین بخش محیط کشت سلولی در کشور/امکان انجام آزمایشات بیشتر فراهم شد کسب رتبه چهارم ایران در تولید داروهای زیست‌فناوری در منطقه اعطای جایزه ملی به برترین‌های زیست‌فناوری
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد