رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
  • اسبت ٨ شوال ١٤٤١
  • Saturday, May 30, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2385 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۵
- 15:20 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/06/21
بازدید:   190  
 
معمای تبدیل سلول ها به جنین دختر و یا پسر حل شد
معمای تبدیل سلول ها به جنین دختر و یا پسر حل شد
پروفسور استرالیایی با تاکید بر اینکه رتینوئیک اسیدها نقش خاصی در تبدیل سلول ها به جنین دختر و یا پسر دارند گفت: یافته های اخیر نشان می دهد کلیدی که زمان بندی شروع میوز را تشخیص می دهد به وجود و یا عدم وجود سیگنال های ملکولی رتینوئیک اسیدها بستگی دارد.

پروفسور پیتر کوپمن محقق مرکز بیماری های نادر استرالیا در گفتگو با "بنیان" اظهار داشت: پیش از این درباره ورود میوز در جنسیت های مختلف اختلاف دیدگاه های فراوانی وجود داشت اما با تحقیقاتی که بر روی نمونه های موش انجام داده ایم به این نتیجه رسیدیم که رتینوئیک اسید نقش به سزایی در تبدیل جنین به پسر و یا دختر در تخمدان دارد.

وی افزود: اگرچه جنسیت جنین به صورت ژنتیکی تعیین می شود اما نوع خاص سلول های زایای اسپرم و یا تخمک، توسط محیط زیستی غدد جنسی آغاز می شود
به گفته کوپمن، یافته های اخیر نشان می دهد کلیدی که زمان بندی شروع میوز را تشخیص می دهد به وجود و یا عدم وجود سیگنال های ملکولی رتینوئیک اسیدها بستگی دارد.
این پروفسور استرالیایی افزود: مطالعات اخیر نشان می دهد که انتخاب اولیه یک سلول برای مرد یا زن شدن جنین موش این است که گناد جنین در معرض رتینوئیک اسیدها قرار گیرد.
پروفسور پیتر کوپمن و همکارانش پیش از این نشان دادند که که رتینوئیک اسید در شروع میوز در سلول‌های جنسی واقع در تخمدان جنین نقش کلیدی دارد، در حالی که سلول‌های جنسی جای گرفته در بیضه در برابر مواجه شدن با رتینوئیک اسید حفاظت می‌شوند.
این یافته به معمای طولانی تفاوت در ورود میوز در جنسیت‌های مختلف پایان بخشید.
ولی گروه دیگری از پژوهشگران ادعا کردند رتینوئیک اسید را در تخمدان جنین‌های در حال تشکیل‌شدن، نیافته‌اند و حتی تکامل طبیعی سلول‌های جنسی در جنین موش ماده‌ای که آنزیم‌های سازنده رتینوئیک اسید در آن مهار شده باشند، امکان پذیر است.
به گفته این پژوهشگران، در پستان‌داران Cyp26b1 دارای نقش کلیدی در مهار آغاز میوز در سلول‌های جنسی است. و در سلول‌های جنسی گنادهای جنینی نقش مهمی دارد.
به منظور پاسخ به این ادعا دکتر کوپمن و همکارانش در پژوهش تازه‌ای با عنوان «تایید رتینوئیک اسید به عنوان القا کننده اصلی میوز در سلول‌های جنسی جنینی» نشان دادند که حضور رتینوئیک اسید برای القای میوز در سلول‌های جنسی جای گرفته در تخمدان ضروری است.
این یافته تاییدی بر نقش کلیدی رتینوئیک اسید در آغاز میوز در سلول‌های جنسی بوده و به ابهامات ایجاد شده پاسخ داده است.
این طرح دارای دو مقاله منتشر شده در مجلات علمی با ضریب نفوذ 11.5 بوده است.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
شناسایی یک تنظیم کننده کلیدی در باروری مردان رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور ایجاد بیماری های پوستی بوسیله انتقال اسپرمی موتاسیون کراتین بعد از لقاح چه اتفاقی در هسته سلول ها می افتد؟ کشف کلید ژنتیکی مربوط به خودنوزایی سلول های تولید مثلی ماشین حساب آنلاین IVF که شانس زوجین برای بارور شدن را پیش بینی کنند بهبود تکنولوژی های درمان ناباروری با ابزار ژنتیکی امکان مطالعه سلولی با استفاده از اطلس جدید تولید قرص ضدبارداری برای مردان شناسایی نقش یک ژن در ناباروری مردان پرورش یک بچه موش از سلول‌های پوستی پسرانی که از طریق IVF متولد می‌شوند مشکل ناباروری خواهند داشت ژن های دخیل در تشکیل سلول های بنیادی اسپرمی و ناباروری محیط پاکیزه برای انجماد اسپرم از سویا ساخته شد کشف سلول های بنیادی با پتانسیل تخمک شدن در تخمدان ها حذف آلودگی‌ محیط‌های انجماد اسپرم با کمک سویا اثبات تأثیر تغییرات در طول دوره جنسی زنان بر ناباروری با یافته‌های محققان ایرانی تولید اسپرم از سلول های بنیادی گام تازه محققان در ارتقای روش لقاح مصنوعی تبدیل سلول‌های پوست به اسپرم
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد