رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
  • اسبت ٨ شوال ١٤٤١
  • Saturday, May 30, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2490 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵
- 16:20 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/08/03
بازدید:   88  
 
امکان مطالعه سلولی با استفاده از اطلس جدید
امکان مطالعه سلولی با استفاده از اطلس جدید
تصور کنید که امکانات و جزئیات Google Maps را برای مکان یابی قسمت های درونی بدن خود داشته باشید.

دانشمندان هفته اخیر در نشستی در لندن ابتکاری بین المللی را عرضه کردند. آن ها اطلسی را طراحی کرده اند که  قادر به بررسی تمامی سلول های بدن انسان امروزی می باشد.

این پروژه ی عظیم که اطلس سلول انسان نام دارد، زیست شناسان و پزشکان را بوسیله ایجاد عکس هایی با کیفیت بالا از ساختار سلول های سالم و عادی بدن انسان در امر درک، تشخیص و درمان بیماری ها یاری می کند.

استن لینارسن، پروفسور زیست شناسی مولکولی مرکز کارولیسکا واقع در سوئد که در آماده سازی این ابتکار اخیر نیز دست داشت در این رابطه بیان داشت:

در دو امر سلامتی و بیماری، سلول ها نقش بنیادی را دارند و اگر ما بتوانیم سلول های خود را بشناسیم قادر خواهیم بود تا به طور کامل به مکانیسم بیماری های انسانی پی ببریم.

این ابتکار جدید که در نشستی در روز های 13 و 14 اکتبر سال 2016 معرفی شد، با حضور مراکزی همچون موسسه فناوری ماساچوست، دانشگاه هاروارد و موسسات ولکام تراست سنگر و تراست همراه بود.

 

در این نشست محققان تصمیم گرفتند تا اتفاقاتی که در فاز اول این ابتکار بزرگ صورت می گیرند را شرح دهند. دانشمندان بیان داشتند که انتظار دارند که این پروژه نیز همچون پروژه ژنوم انسان که اولین پروژه موفق برای دستیابی به ژنوم انسان بود موفق ظاهر شود.

در بدن انسان تریلیون ها سلول وجود دارد، اما هر شخص تنها از دو سلول یعنی تخمک و اسپرم بوجود آمده است. به محض اینکه دو سلول تخمک و اسپرم به منظور به وجود آمدن جنین به یکدیگر می پیوندند، این سلول ها شروع به تقسیم، رشد و تکثیر می کنند و در نهایت اندام ها و بافت ها را بوجود می آورند.

محققان بیان داشتند:

همچنان اطلاعات جزئی چندانی در رابطه با سلول های بی شمار بدن در دست نیست. تحقیقات پیش تر با آزمایش و بررسی توده ای از سلول ها در زیر میکروسکوپ شمایی کلی از سلول را در اختیار دانشمندان قرار داده اند. اما همچنان تصویری مجزا از هر سلول و مولکول های تشکیل دهنده ی آن در دست نیست.

این اطلس جدید مجهز به پیک RNA که مسئول هویت خاص هر سلول است می باشد. جمع آوری این اطلاعات در سالهای اخیر ممکن نبود، اما پیشرفت هایی که در ژنوم سلول های انفرادی بوجود آمده اند در حال حاضر امکان مطالعه سلول ها را به ما می دهند به این صورت که سلول های انفرادی را از بافت ها و اندام های گوناگون استخراج می کنند تا ترانسکریپتوم (مجموعه ای از RNA های پیام رسان) و سایر مولکول های مهم آنرا اندازه گیری کنند.

سارا تیکمان، سرپرست ژنتیک سلولی در مرکز ولکام تراست سنگر در انگلستان، در این رابطه بیان داشت:

هم اکنون درک و آگاهی ما از تفاوت های سلول های گوناگون در اندام های مختلف بدن و حتی تعداد کل سلول های بدن محدود است.

اطلس سلول بدن انسان آغازی برای درک سلولی خواهد بود، هنگامی که بتوانیم سلول های جدید را شناسایی کنیم قادر خواهیم بود تا تغییرات سلول ها را در طول زمان و به هنگام بیماری و نمو بهتر بشناسیم و به درک عمیق تری در علم زیست شناسی برسیم.

این اطلس جدید قادر خواهد بود تا نوع هر سلول را مشخص کند برای مثال قادر خواهد بود تا تشخیص دهد که سلول مورد نظر سلول ایمنی است یا سلول مغزی. همچنین نقشه ی تعبیه شده در اطلس ما را در مکان یابی این سلول ها در داخل بافت های بدن یاری می کند. همچنین این اطلس تصویرهایی را از سلول های گوناگون در اختیار ما قرار می دهد. برای مثال به ما نشان می دهد که یک سلول ایمنی خام پیش از آنکه تحت تاثیر پاتوژن ها قرار بگیرد به چه شکل است و یا پس از اینکه در معرض باکتری ها قرار میگیرد به چه شکل درمی آید.

همچنین این اطلس اطلاعاتی کلیدی در رابطه با هر سلول و دوران نمو سلول های بنیادی در اختیار ما قرار می دهد. این امر به دانشمندان کمک می کند تا بتوانند دودمانه ی هر سلول را تشخیص دهند. برای مثال نشان می دهند که سلول های بنیادی موجود در مغز استخوان چگونه به گلبول های قرمز تبدیل شدند.

این جزئیات در مطالعه چگونگی پیشرفت و درمان بیماری هایی همچون آلزایمر، آسم و انواع مختلف سرطان به دانشمندان کمک می کنند.

به محض تکمیل شدن این پروژه، اطلس به صورت رایگان در دسترس تمامی دانشمندان جهان قرار خواهد گرفت.

کوری بارگمن، مشغول در موسسه پزشکی هوارد هیوز و یکی از سران ابتکار چان زوکربرگ در این رابطه بیان داشت:

این تکنولوژی این امکان را به ما خواهد داد که تا آخر قرن حاضر بتوانیم به صورت پیشرفته تمام بیماری ها را شناسایی، درمان و پیشگیری کنیم.

منبع : خبرگزاری دانشجو
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
شناسایی علت مرگ نورون های حرکتی یافتن ژن های که به تعیین ویژگی های ما کمک می کنند آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟ همگرایی فناوری‌نانو و زیست‌فناوری برای ترمیم نخاع آسیب‌دیده شناسایی یک تنظیم کننده کلیدی در باروری مردان رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور ارتباط بین باکتری های گوارشی و اضطراب ترمیم قلب های آسیب دیده با سلول های خودشفا دهنده نقش مارکر اپی ژنتیکی RNA کلیدی در سیستم ایمنی مهندسی سلول های بنیادی برای کشتن HIV تصاویر آنزیم فریز شده می توانند در عمل کاربردهایی را برای مفاهیم جدید درمان سرطان داشته باشند پتانسیل بالای اگزوزوم‌ برای شناسایی و درمان بیماری ایجاد بیماری های پوستی بوسیله انتقال اسپرمی موتاسیون کراتین تولید نسل آینده پادتن‌های درمانی با فناوری قدرتمند مبتنی بر RNA درمان هپاتیت B یک گام تا واقعیت افزایش تولید پروتئین در جلبک تنها با اعمال میدان مغناطیسی موتورهای مولکولی؛ آینده تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده از ویروس مهندسی شده برای تولید واکسن ضدایدز نانوماشینی برای تشخیص بیماری و رهایش دقیق دارو شناسایی ژن هایی که به تعیین خصوصیات ما کمک می کنند
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد