رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
  • اسبت ٨ شوال ١٤٤١
  • Saturday, May 30, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2520 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵
- 14:59 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/08/18
بازدید:   75  
 
بهبود تکنولوژی های درمان ناباروری با ابزار ژنتیکی
بهبود تکنولوژی های درمان ناباروری با ابزار ژنتیکی
برنده جایزه رویان موفق شد ابزاری ژنتیکی را برای بهبود تکنولوژی های درمان ناباروری به کار بگیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، یک لقاح موقت زمانی حاصل می شود که سلول اسپرم با سلول تخمک ادغام شده، یک سلول تخم همه توان را تشکیل دهد، به طوری که جنین زایی آغاز شود.

در زمان لقاح، فقط DNA اسپرم که عاری از هیستون و پیچیده شده در پروتامین ها است وارد تخمک می شود، بنابراین لازم است تا مجدداً ساختار نوکلتوزومی را برای گذراندن دوره تکوین، به دست آورد.

برنامه ریزی مجدد کروماتینی ژنوم پس از لقاح اتفاق می افتد و به وسیله عوامل بی شمار و ناشناخته مادری کنترل می شود.

در پژوهشی که توسط دکتر میگوئل سانتوس و همکارانش انجام گرفت، با استفاده از ابزارهای ژنتیکی، مانند تکنیک ZP۳-Cre و حذف مشروط الل Hira، ژن Hira به طور اختصاصی در حین تخمک زایی حذف شد.

بر خلاف باور رایج میان دانشمندان که تصور می کردند رونویسی برای رشد و نمو تخم لازم نیست، نتایج این پژوهش نشان داد که رونویسی وابسته به Hira/H۳.۳ در ریبوزومی برای تسهیم اول ضروری است.

 میگوئل سانتوس و همکارانش نشان دادند که الحاق H۳.۳ با واسطه پروتئین هیرا (Hira-mediated H۳.۳ incorporation) برای برنامه ریزی مجدد ژنوم پدری در سلول تخم ضروری بوده و نقش غیر منتظره ای در رونویسی RNA ریبوزومی در سلول تخم موش دارد.

به دفعات مشاهده شده است که جنین های حاصل از ICSI (تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم) منتج از تخمک موش های ماده فاقد پروتئین Hira، در مرحله پس از تشکیل تخم متوقف می شوند، در نتیجه یافته های این مطالعه می تواند به بهبود تکنولوژی های درمان ناباروری کمک کند.

به گزارش مهر،  طرح « نقش الحاق مولکول H۳.۳  با واسطه پروتئین  Hira در همانند سازی DNA و رونویسی RNA ریبوزومی سلول زیگموت موش» توسط پروفسور میگوئل رامالهو سانتوس از کشور امریکا در هفدهمین جشنواره بین المللی تحقیقاتی رویان برنده گروه ژنتیک شد.این طرح دارای سه مقاله منتشر شده در مجلات علمی با ضریب نفوذ 6.5 تا 9.5 بوده است.

منبع : خبرگزاری مهر
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
پیشگیری از پیری با درمان چین و چروک سلول ها کشتن ابر ویروس‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک با پلیمر مصنوعی جدید تغییر شکل هیدروژل‌ها توسط مولکول DNA: پیش به سوی ساخت «ربات‌های نرم» تغییر DNA مسافران مریخ تنش باعث قوی تر شدن قلب می شود نقشه راه DNA باستان ایران تهیه می‌شود شناسایی یک تنظیم کننده کلیدی در باروری مردان بازسازی بافتی با مولکول های هدف قرار دهنده ژن تایید اولین کیت تشخیصی چند ژنی بر پایه توالی یابی نسل جدید (NGS) رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور هکرهای زیستی سازندگان بدافزارهای نسل آینده ابزاری برای توالی سنجی DNA در صحنه جرم 99 درصد از میکروب‌های بدن انسان هنوز ناشناخته‌اند! میکروبها اینترنت دارند تشخیص سرطان سینوس با آزمایش خون ذخیره‌سازی فیلم روی ژن‌، انقلابی در راه است! مغز بیماران مبتلا به آلزایمر باکتری بیشتری دارد فناوری‌های مینیاتوری، نویدبخش تحولی بزرگ در تشخیص بیماری‌ها پتانسیل بالای اگزوزوم‌ برای شناسایی و درمان بیماری ایجاد بیماری های پوستی بوسیله انتقال اسپرمی موتاسیون کراتین
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد