رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
  • الخمیس ٥ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Thursday, December 13, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2554 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵
- 14:38 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/09/01
بازدید:   55  
 
کشف تاثیر سلول بنیادی در بروز بیماری قلبی و عروقی در دیابت
کشف تاثیر سلول بنیادی در بروز بیماری قلبی و عروقی در دیابت
محققان در ایتالیا موفق شدند در تحقیقات خود نشان دهند که کاهش سلول های بنیادی «CD۳۴+» می تواند مبین بیماری های قلبی عروقی در دیابت نوع دو باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، کاهش سطح پایه سلول های بنیادی CD۳۴+ موجود در گردش خون می تواند عوارض ناخواسته قلبی عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو را پیش بینی کند.

دکتر پائولو فادینی و همکارانش در دانشگاه Padova در ایتالیا، طی مطالعه ای ۱87 بیمار مبتلا به دیابت نوع دو را به مدت حدود 6 سال تحت نظر گرفتند.

شش فنوتیپ سلول بنیادی / پیش ساز بر مبنای بیانCD۳۴، CD۱۳۳ و KDR در خون محیطی اندازه گیری شد. این محققان دریافتند که نتایج اولیه مربوط به زمانی که برای اولین بار حوادث قلبی عروقی اتفاق می افتد و بستری شدن به این دلیل، در ۴8 بیمار (۴.5/۱۰۰ بیمار-سال) اتفاق افتاد.

در این بیماران تعداد سلول های CD۳۴+ و سلول های CD۳۴+CD۱۳۳+ در مقایسه با آن هایی که مشکل قلبی عروقی نداشتند پایین تر بود. در واقع نرخ مشکلات قلبی عروقی در بیمارانی که سطح سلول های CD۳۴+ و سلول های CD۳۴+CD۱۳۳+ آن ها پایین تر از سطح میانگین بود بالاتر بود.

به نظر می رسد که تعداد سلول های CD۳۴+ و سلول های CD۳۴+CD۱۳۳+ در بیماران دیابتی نشانگر خوبی برای پیش بینی وقوع بیماری قلبی عروقی باشد.

منبع : خبرگزاری مهر
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
پیوند سلول‌های بنیادی انسان به میمون‌های مبتلا به آسیب نخاعی درمان کمر درد با تزریق سلول های بنیادی امیدواری در درمان دیابت با سلول های بنیادی ترمیم ضایعات غضروفی با سلول بنیادی/ ساخت داربست زیست مهندسی شده به دنبال بهبود تولید سلول های کلیدی دخیل در درمان دیابت افراد چاق فاقد سلول های با هورمون سیری هستند FDA و اشاره به تخلفات در کلینیک های سلول های بنیادی واکنش دو پروتئین کلیدی موجب رشد نورون ها می شوند درمان دیابت نوع یک با مهندسی جزایر پانکراسی در خارج از بدن رابطه آلزایمر و بیماری «دوقطبی» کشف شد تکنیکی جدید برای غلبه بر ناباروری نقش مارکر اپی ژنتیکی RNA کلیدی در سیستم ایمنی مغز کوچک آزمایشگاهی ساخته شد ایمن درمانی شیوه ای مناسب برای درمان دیابت نوع۱ سلول های بنیادی مشتق از چربی و کمک به بیماران ضایعه مغزی افتتاح پروژه "سل‌تراپی" رویان در هفته دولت تولید سلول های بنیادی تولید کننده انسولین نقش پروتئین های رسوب یافته در دیابت دستکاری ژنتیکی برای رهایی از دیابت و چاقی تبدیل سلول های پوست به سلول های کبدی
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد