رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
  • اثلاثا ٣ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Tuesday, December 11, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2560 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۳ آذر ۱۳۹۵
- 14:37 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/09/03
بازدید:   178  
 
کارگاه عملی فناوری‌های ویرایش ژنوم یوکاریوتی
کارگاه عملی فناوری‌های ویرایش ژنوم یوکاریوتی
مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران به دنبال برگزاری دو دوره موفق کارگاه آموزشی تئوری معرفی تکنولوژی‌های ویرایش ژنوم یوکاریوتی با تاکید بر تکنولوژی مدرن "CRISPR/Cas9"، در نظر دارد این کارگاه را به صورت عملی نیز برگزار کند.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص اهمیت برگزاری این کارگاه، گفت: ایجاد موجودات و سلولهای بهبود یافته ژنتیکی به منظور ارتقاء زندگی بشر توسط دانشمندان آگاه در حوزه بیوتکنولوژی کشاورزی، جانوری و میکروبی همواره حساسیت‌هایی را برای افراد آگاه و ناآگاه به این مباحث به همراه داشته است.

فاضلی بیان کرد: با ظهور و استفاده از  تکنولوژی قدرتمند  ویرایشگر ژنومی " CRISPR/Cas9"  و استفاده از آن در تولید نسل جدید موجودات تراریخته می‌توان امیدوار بود که برخی از این حساسیت‌ها تقریبا از بین برود. تحقیقات سه سال اخیر در این مورد که در مجلات معتبری مانند "Nature" و "Science" به چاپ رسیده است و همچنین خرید امتیاز اجازه استفاده تجاری از این تکنولوژی توسط شرکتهای بزرگ در دنیا  گواه اهمیت و سودآور بودن آن است.

وی افزود: با استفاده از شکلی خلاقانه از تکنولوژی "CRISPR/Cas9" بدون اینکه ژن و یا عناصر ژنتیکی از جنس DNA به سلول و یا ژنوم موجود هدف وارد شود می‌توان یک یا چندین ژن را خاموش و یا تغییرات اپی ژنتیک مفید را ایجاد کرد، بدین صورت که با مخلوط کردن پروتئین برنده "Cas9" و یا RNA کد کننده آن با مولکول کایمر شناساگر ژن هدف به نام "gRNA"  و انتقال همزمان این دو به سلول دلخواه می‌توان یک یا چندین ژن را خاموش و یا تغییرات اپی ژنتیک سودمند در سطح ژنوم ایجاد کرد. نکته بسیار مهم در این شکل جدید از خاموشی ژن، عدم ورود مولکول DNA جدید به ژنوم سلول هدف است که این نکته برطرف کننده بخش زیادی از حساسیت‌های ایمنی زیستی مرتبط با موجودات تراریخته است.

فاضلی همچنین آشنایی محققان با تکنولوژی "CRISPR/Cas9" و معرفی کاربردهای آن در حوزه بیوتکنولوژی مدرن و آموزش طراحی و ساخت عملی مولکول "gRNA " برای ژن و یا ژنهای هدف در لوله آزمایش را از اهداف این کارگاه برشمرد و افزود: سنتز مولکول "gRNA " توسط شرکتهای خارجی هزینه بالایی به همراه دارد که پس از پایان این کارگاه انتظار می رود شرکت کنندگان بتوانند مولکولهای " gRNA" مربوط به پروژه های خود را در آزمایشگاه سنتز کنند.

همچنین در این کارگاه موارد مربوط به بروز برشهای غیرهدف (Off-Targets) در ژنوم و نحوه شناسایی و تصحیح بیوانفورماتیکی و آزمایشگاهی این تغییرات ناخواسته به شرکت کنندگان آموزش داده خواهد شد.  

گفتنی است، این کارگاه به مدت 2 روز از تاریخ  19 تا 20 اسفند 95  ماه برگزار می‌شود.

علاقمندان می‌توانند جهت اطلاع از سرفصل ها و پیش ثبت نام کارگاه (با تکمیل فرم ثبت نام )به سایت WWW.IBRC.IR مراجعه کنند.

منبع : ایسنا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
دومین دوره آموزش مجازی آنلاین (Biosafety Officer) تربیت مسئول ایمنی زیستی در آزمایشگاه های پزشکی و علوم زیستی دومین دوره آموزش مجازی آنلاین (Biosafety Officer) تربیت مسئول ایمنی زیستی در آزمایشگاه های پزشکی و علوم زیستی انتقال غیر ویروسی CRISPR یک موفقیت محسوب می شود کارگاه تئوری و عملی آشنایی با اصول وسترن‌بلات کارگاه آموزشی بین‌المللی بیوتکنولوژی صنعتی برگزار می‌شود اولین موفقیت در ویرایش ژن در پریمات های غیر انسان حذف ویروس اچ آی وی با روش ویرایش ژن در مدل حیوانی بررسی کاربرد نانوزیست‌فناوری در دارورسانی اولین خانواده جدید باکتریایی کشور رونمایی شد ترکیب فناوری نانو و زیست فناوری برای اصلاح ژن به منظور مقابله با بیماری تولید رده های سلول های بنیادی انسانی ویرایش ژنوم شده تولید رده سلولی مارمولک بومی ایران با کاربرد تحقیقات زیست پزشکی روش هدفمند اپی ژنتیکی برای درمان اشکال تهاجمی لوکمیا روش‌های نوین در ویرایش ژنوم و سلول درمانی بررسی می‌شود شناسایی دوگونه جلبک کاربردی از دو دریاچه‌ نمک چگونه مواد سمی روده ای وارد سلول می شوند؟ کارگاه علمی دو روزه فلوسایتومتری و کاربردهای آن در سلول های بنیادی کشف دو گونه قارچ جدید در دریاچه ارومیه شناسایی یک آنزیم مدیفه کننده ژنوم مرتبط با سندروم رت(Rett syndrome) درمان تبخال با اصلاح ژنتیکی
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد