رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
  • اجمعه ٦ ذی حجّه ١٤٣٩
  • Friday, August 17, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2573 تاریخ انتشار: 
شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵
- 16:52 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/09/06
بازدید:   92  
 
روش هدفمند اپی ژنتیکی برای درمان اشکال تهاجمی لوکمیا
روش هدفمند اپی ژنتیکی برای درمان اشکال تهاجمی لوکمیا
سلول های لوکمیایی اغلب حاصل موتاسیون در ژن هایی هستند که خودنوزایی سلول های بنیادی خونی را وساطت می کنند. در فرم شایع لوکمیای میلوئید حاد، فعال شدن غیر طبیعی ژن های خودنوزا تاحدی ناشی از مدیفیکاسیون های ساختاری بسته بندی شدن DNA است. این مدیفیکاسیون ها حاصل عملکرد دو دسته پروتئین های خاص تنظیم کننده کروماتین است.

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، محققین نشان داده اند که غیر فعال سازی هدفمند مبتنی بر دارو برای این دو تنظیم کننده کروماتینی، برنامه خودنوزایی را مختل می کند و به موجب آن سلول های لوکمیایی به سلول های خونی طبیعی تبدیل می شوند. در این مطالعه که با هدف تکوین اشکال درمانی موثرتر و غیر سمی تر( درمقایسه با شیمی درمانی ها) صورت گرفت، دکتر مایکل کوهن و همکارانش در دانشگاه ماینز دریافته اند که تغییر در ساختار بسته بندی DNA می تواند یکی از دلایل تکوین سرطان ها باشد. این مدیفیکاسیون های شیمیایی به طور ویژه ای در پروتئین های هیستون صورت می گیرد که مسئول پیچش DNA در سلول های پستانداران هستند. هر مدیفیکاسیونی که صورت می گیرد، لایه ای از اطلاعات که از سلول های والدین به سلول های دختری به ارث رسیده اند را رونمایی می کند. در گذشته محققین نشان داده بودند که لوکمیای میلوئید حاد ناشی از موتاسیون در NPM1 یا NPM1 mut AML با فعال سازی ژن های همئوباکس سلول های بنیادی(HOX)مرتبط است که نقش مهمی در فرایندهای تکوینی جنین ایفا می کنند و در خودنوزایی سلول های بنیادی خونی نیز دخیل هستند. در این مطالعه محققین نشان داده اند که فعال شدن ژن های HOX، با شروع خودنوزایی شبه سلول های بنیادی، سلول های خونی طبیعی را به سلول های لوکمیایی تبدیل می کند. اما کاملا مشخص نیست که این فعال سازی اتفاق می افتد یا خیر. برای حل این معما، محققین DNA سلول لوکمیایی را به صورت هدفمند و با استفاده از تکنولوژی CRISPR/Cas9، در آزمایشگاه دستکاری کردند و توالی های خاصی از DNA را در این سلول ها بریدند. با استفاده از این تکنولوژی آن ها عملکرد دو پروتئین MLL و DOT1L را آنالیز کردند. بر مبنای این آزمایشات، آن ها توانستند نشان دهند که بقای لوکمیای میلوئید حاد ناشی از موتاسیون در NPM1 به این دو پروتئین وابسته است. در گام بعدی نیز آن ها از دو عامل دارویی برای مهار این پروتئین استفاده کردند. ترکیب این داروها فعالیت ژن های HOX سلول های بنیادی را در لوکمیای میلوئید حاد ناشی از موتاسیون در NPM1 به طور کامل مهار کرد. روش توصیف شده، اولین درمان هدمند از نظر مولکولی را برای لوکمیای میلوئید حاد ناشی از موتاسیون در NPM1 ارائه می کند که از طریق معکوس کردن مکانیسم کلیدی لوکمیوژنز  صورت می گیرد و می تواند مبنایی برای ارزیابی داروهایی دیگر در مبارزه با لوکمیای میلوئید حاد ناشی از موتاسیون در NPM1 باشد.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
پیشگیری از پیری با درمان چین و چروک سلول ها ویروس های آموزش دیده به جنگ سرطان می روند درمان قطعی سرطان با دستکاری ژنتیکی خون کشتن ابر ویروس‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک با پلیمر مصنوعی جدید استفاده از یک برنامه کامپیوتری برای درمان سرطان پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها تایید روش نوین ژن‌درمانی برای درمان سرطان تغییر شکل هیدروژل‌ها توسط مولکول DNA: پیش به سوی ساخت «ربات‌های نرم» از بین بردن سلول های سرطان با یک مولکول جدید تغییر DNA مسافران مریخ ارتباط سرطان سینه با عدم توازن باکتریایی داروهای ضد انگل اثرات ضد سرطانی دارند تنش باعث قوی تر شدن قلب می شود انتقال غیر ویروسی CRISPR یک موفقیت محسوب می شود نقشه راه DNA باستان ایران تهیه می‌شود بازسازی بافتی با مولکول های هدف قرار دهنده ژن یک باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می‌کند تایید اولین کیت تشخیصی چند ژنی بر پایه توالی یابی نسل جدید (NGS) رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور هکرهای زیستی سازندگان بدافزارهای نسل آینده
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد