رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
  • الخمیس ٥ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Thursday, December 13, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2590 تاریخ انتشار: 
شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵
- 12:36 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/09/20
بازدید:   97  
 
چگونه قلب به استخوان تبدیل می شود!!!
چگونه قلب به استخوان تبدیل می شود!!!
محققین دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس نشان داده اند که سلول های بافت پیوندی موجود در قلب در پاسخ به آسیب، به سلول های تولید کننده استخوان تبدیل می شوند. این کشف می تواند توضیح دهد که چرا برخی از افرادی که بعد از آسیب قلبی زنده می مانند دچار رسوبات کلسیمی غیر طبیعی در دریچه ها و دیواره های قلبی شان می شوند.

به گزارش بنیادی به نقل از medicalnewstoday، تنها اندام و بافتی که به طور طبیعی متحمل کلسیفیکاسیون می شود استخوان است و سایر اندام ها و بافت ها در شرایط طبیعی متحمل این فرایند نمی شوند مگر در شرایطی که در سنین پیری و به دلایلی مانند دیابت و بیماری های کلیوی فرد در دچار این مشکل می شود. در مورد قلب، وقوع کلسیفیکاسیون می تواند هدایت الکتریکی قلب را مختل کند و منجر به ایست قلبی شود. زمانی که رسوبات کلسیمی در بافت قلبی شکل می گیرند، هیچ درمانی برای تجزیه و تخریب آن ها وجود ندارد. اما چه سلول هایی مسئول تولید این رسوبات کلسیمی در قلب هستند؟

 دکتر دب و همکارانش در کالیفرنیا فیبروبلاست های قلبی را بصورت ژنتیکی در موش نشان دار کردند و زمانی که آن ها  به سلول های شکل دهنده استخوان تغییر شکل می دهند آن ها را تحت نظر قرار دادند. آن ها فیبروبلاست های قلبی جداسازی شده از منطقه کلسیفیکاسیون را زیر پوست موش های سالم پیوند کردند و کلسیفیکاسیون بافت نرم مشابه با آن چه در موش های اهدا کننده دیده می شود را مشاهده کردند. فیبروبلاست های قلب انسانی نیز قادر به تشکیل رسوبات کلسیمی در ظروف آزمایشگاهی هستند. اما آیا می توان با استفاده از ریز مولکول ها این کلسیفیکاسیون قلبی را مهار کرد؟ بهترین هدف برای ایجاد دارو برای این مشکل پروتئینی به نام ENPP1 است که به نظر می رسد در پاسخ به آسیب در قلب و بویژه فیبروبلاست های قلبی افزایش بیان می یابد. تزریق ریز مولکول های مختلف موجب شده که میزان کلسیفیکاسیون تا 50 درصد کاهش یابد اما زمانی که محققین از دارویی به نام etidronate استفاده کردند مشاهده کردند که میزان کلسیفیکاسیون بعد از آسیب به صورت 100 درصد برطرف شد. آیا کلسیفیکاسیون موجود در عروق خونی را نیز می توان بوسیله این ریز مولکول ها برطرف ساخت؟ این سوالی است که در گام بعدی این مطالعه به آن پرداخته خواهد شد.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
شناسایی یک پروتئین موثر در بیماری عروق کرونر آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟ تنش باعث قوی تر شدن قلب می شود تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های پیش‌ساز عصبی در فاز آزمایشگاهی ارتباط مستقیم طول تلومر و نارسایی قلبی در انسان تکنیکی جدید برای غلبه بر ناباروری ترمیم قلب های آسیب دیده با سلول های خودشفا دهنده پروتئین از حمله قلبی محافظت می کند مطالعات مربوط به کلیه منجر به کشف جالبی در زمینه نحوه شکل گیری قلب شده است درمان سوختگی بسیار شدید با پوست زیست مهندسی شده در کشور استخوان های آسیب دیده بوسیله ژن درمانی و سلول درمانی بازسازی می شوند شناسایی آنزیم چاقی در میانسالی ساخت «دیود زنده» با استفاده از سلول‌های عضلانی سلول های عضلات قلبی بالغ ایجاد شده از سلول های بنیادی در آزمایشگاه مقایسه پتانسیل ترمیم قلبی سه نوع سلول بنیادی بازسازی لایه بیرونی قلب با استفاده از سلول‌های بنیادی استان گلستان میزبان دومین سمپوزیوم سلول های بنیادی و مهندسی بافت مولکول های طراحی شده برای درمان آسیب ناشی از حمله قلبی بهبود بیمار دچار سکته قلبی با استفاده از سلول های بنیادی پیشگیری از شکستگی استخوان با تزریق سلول های بنیادی
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد