رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
  • اسبت ٢٦ ذی حجّه ١٤٤١
  • Saturday, August 15, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2604 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵
- 16:12 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/09/28
بازدید:   77  
 
شناسایی همه مراحل سلامتی و بیماری هر نوع سلول بوسیله CRISPRتقویت شده
شناسایی همه مراحل سلامتی و بیماری هر نوع سلول بوسیله CRISPRتقویت شده
محققین دانشگاه کمبریج نوعی قابل کنترل تر و موثرتر از پلت فرم ویرایش ژنومی CRISPR به نام sOPTiKO را طراحی کرده اند و نشان داده اند که این پلت فرم چگونه در هر سلول بدن کار می کند و می تواند هر مرحله تکوینی را مشخص سازد. این روش می تواند در زمینه های زیست شناسی تکوین، طب بازساختی و سرطان به محققین کمک کند.

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، در این مطالعه جدید محققین دو روش مکمل را طراحی کرده اند:sOPiTKO که سیستم ناک اوت است که ژن ها را با تخریب DNA‌خاموش می کند و دیگر sOPiTKD که یک سیستم ناک دان است که عملکرد ژن ها را با مختل کردن RNA‌خاموش می کند. با استفاده از این دو روش، محققین می توانند به صورت القایی ژن ها را در هر نوع سلولی خاموش کنند. این سیستم به محققین در سراسر جهان کمک می کند که خیلی سریع و صحیح تغییر نقش ژن ها را همگام تکوین سلول ها به بافت های مختلف مانند پوست، کبد، قلب و ... و هم چنین نقش آن ها در سلامتی و بیماری را شناسایی کنند. بدن انسان تقریبا 37 تریلیون سلول دارد و این در حالی استه که ژنوم انسانی به سختی دارای 20000 ژن است. بنابراین برای تولید هر بافت و سلولی در بدن، ترکیبات مختلفی از ژن ها باید در لحظات مختلف تکوینی بافت ها و اندام ها با یکدیگر ترکیب شوند. پروفسور لودویک والیر در کمبریج می گوید زمانی که یک سلول از حالت بنیادی به یک سلول بالغ کاملا تمایز یافته در می آید، ژن های درون آن نقش های مختلفی را انجام می دهند. وی می گوید: ما اگر ما یک ژن را ناک اوت کنیم می توانیم دریابیم که این ژن چه اثری در هر مرحله از تکوین دارد و با اجازه دادن به عملکرد آن در هر مرحله از تکوین و سپس ناک اوت کردن آن با استفاده از sOPTiKO در مراحل بعدی تکوین، ما می توانیم نقش دقیق آن را در هر مرحله تکوینی بررسی کنیم. روش های sOPTiKO و sOPTiKD به محققین اجازه می دهند که فعالیت بیش از یک ژن را در هر لحظع بررسی کنند و این شرایط را برای بررسی نقش همه ژن های مربوط به یک خانواده با ناک دان کردن فعالیت همه آن ها به صورت همزمان فراهم می کند.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
ویروس های آموزش دیده به جنگ سرطان می روند درمان قطعی سرطان با دستکاری ژنتیکی خون یک باکتری؛ کوچک‌ترین ضبط کننده داده! استفاده از یک برنامه کامپیوتری برای درمان سرطان ابزارهای جدید برای تغییر دقیق ژن‌ها با روش کریسپر پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها تایید روش نوین ژن‌درمانی برای درمان سرطان از بین بردن سلول های سرطان با یک مولکول جدید ارتباط سرطان سینه با عدم توازن باکتریایی داروهای ضد انگل اثرات ضد سرطانی دارند انتقال غیر ویروسی CRISPR یک موفقیت محسوب می شود جعبه سیاه بدن انسان یک باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می‌کند ترس یا امید: اولین ویرایش ژنوم جنین انسان در آمریکا تشخیص سرطان سینوس با آزمایش خون آیا اهدا عضو حیوان به انسان محقق می‌شود؟ ارائه مدل ساده 3بعدی کبد برای آزمایش تاثیر سمی بودن داروها نانوذرات طلا به کمک درمان سرطان می‌آیند ساخت زیست حسگر درون سلولی با استفاده از پروتئین مهندسی شده ترکیب پروتئین مهندسی شده و ذرات مغناطیسی برای تشخیص سرطان
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد