رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
  • الخمیس ٥ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Thursday, December 13, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2607 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵
- 12:59 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/10/01
بازدید:   64  
 
حدود 112 ثبت ژن از گونه‌های عقرب توسط مرکز تحقیقات سم‌شناسی اهواز
حدود 112 ثبت ژن از گونه‌های عقرب توسط مرکز تحقیقات سم‌شناسی اهواز
رئیس مرکز تحقیقات سم‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با بیان اینکه اولویت‌های تحقیقاتی مرکز تحقیقات در زمینه سموم عقرب اعم از تجزیه و تحلیل سموم عقرب، عقرب‌درمانی، عقرب‌تشخیصی و غیره است، گفت: طی فعالیت‌های این مرکز حدود 112 ثبت ژن از گونه‌های عقرب طی یک‌سال گذشته در سایت NCBI انجام شده است.

دکتر محمدحسن پی‌پل‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: 12 مقاله به نام مرکز تحقیقات سم‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی در سال 2015 در مجالات علمی پژوهشی معتبر داخل و خارج کشور به چاپ رسیده است که از این تعداد 6 مقاله در پایگاه‌هایISI  و PubMed و چهار مقاله دیگر در سایت  SCOPUS نمایه شده است.

وی درباره کیفیت مقالات و تحقیقات این مرکز، تصریح کرد: در سال 2015، 104 بار به مقالات این مرکز ارجاع داده شده است که این شاخص نشان‌دهنده کیفیت مقالات است. همچنین هر مرکز دارای یک شاخص H-index است به این معنا که چند مقاله معتبر دارد که دیگران به آن ارجاع داده‌اند مرکز تحقیقات سم‌شناسی دارای 9 مقاله معتبر است که به هر مقاله 9 ‌بار ارجاع شده است.

رئیس مرکز تحقیقات سم‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز خاطرنشان داد: در سال 2015 هفت طرح تحقیقاتی در مرکز انجام شده است که نتایج سه طرح در قالب مقاله منتشر شده و چهار طرح دیگر همچنان در حال اجرا است.

پی‌پل‌زاده با بیان اینکه سال 94 برای اجرای هفت طرح ارائه‌ شده به این مرکز 50 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شد، به وضعیت فضای آزمایشگاهی و اداری این مرکز اشاره کرد و توضیح داد: در گذشته با کمبود فضای آزمایشگاهی مواجه بودیم اما در حال حاضر سوله‌ای از سوی دانشکده پیراپزشکی در اختیار مرکز قرار داده شده است.

وی ادامه داد: هزینه‌ای برای ساخت فضای جدید صرف نشده اما برای تعمیر، بازسازی و اصلاح این سوله هزینه شده است. اکنون 6 ماه است که مرکز به فضای جدید انتقال یافته است؛ همچنین  فضای آزمایشگاهی بیشتری در نظر گرفته شده و در کنار این آزمایشگاه‌ها قسمت اداری مرکز وجود دارد.

پی‌پل‌زاده اظهار داشت: در حال حاضر هیأت‌ علمی پژوهشی در تمامی مراکز نه‌تنها مرکز تحقیقات سم‌شناسی وجود ندارد زیرا ردیف استخدامی از سوی وزارت بهداشت برای مراکز تعریف نشده است اما هیأت‌ علمی آموزشی فعلی در این مرکز در کنار تدریس، در طرح‌های مرکز همکاری و فعالیت‌های تحقیقاتی انجام می‌دهند.

رئیس مرکز تحقیقات سم‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با اشاره به نتایج فعالیت‌های تحقیقاتی این مرکز، گفت: طی یک‌سال گذشته در این مرکز حدود 112 ثبت ژن از گونه‌های مختلف عقرب انجام شده است که این آمار در سایت NCBI (مرکز ملی اطلاعات زیست‌فناوری آمریکا) موجود است. همچنین اکثر این تحقیقات به‌صورت مشترک و گروهی با دیگر مراکز تحقیقات انجام شده است.

وی با بیان اینکه در سال جاری به کیفیت پژوهش‌ها نسبت به کمیت اهمیت بیشتری داده‌ایم، توضیح داد: مجلات علمی را بر اساس شاخص‌های کیفی طبقه‌بندی کرده‌ایم و تأکید بر چاپ مقالات در مجلات معتبر و با رتبه بالای علمی است برای ما این مسأله از اهمیت بیشتری برخوردار است که از 20 مقاله مرکز، 10 مقاله در این مجلات قرار گیرند، زیرا چاپ مقاله در این مجلات نشان می‌دهد از کیفیت بالایی برخوردار بوده است.

منبع : ایسنا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
پیشگیری از پیری با درمان چین و چروک سلول ها یافتن ژن های که به تعیین ویژگی های ما کمک می کنند یک باکتری؛ کوچک‌ترین ضبط کننده داده! ارتش آمریکا گیاهان هوشمند می سازد آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟ پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها تایید روش نوین ژن‌درمانی برای درمان سرطان ثبت ۲۲ گونه ژن جدید در بانک جهانی توسط دانشگاه آزاد جهرم تغییر DNA مسافران مریخ کشف یک گونه جدید مخمر توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی ایران جعبه سیاه بدن انسان شناسایی یک تنظیم کننده کلیدی در باروری مردان ضرورت مشاوره ژنتیک تولید آنتی‌بادی‌های تشخیصی توسط محققان کشور تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های پیش‌ساز عصبی در فاز آزمایشگاهی حذف بیماری وراثتی در نطفه آزمایشگاهی ممکن شد گامی رو به جلو برای ژن درمانی بیماران ناشنوا ترمیم ضایعات غضروفی با سلول بنیادی/ ساخت داربست زیست مهندسی شده بانک میکروارگانیسم های مرکز ذخایر ژنتیکی دارای اعتبار جهانی شد رشد بافت کبدی مهندسی شده بعد از پیوند
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد