رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
  • اجمعه ٦ ذی حجّه ١٤٣٩
  • Friday, August 17, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2627 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵
- 13:52 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/10/12
بازدید:   75  
 
تحولات علوم پزشکی در سال ۲۰۱6
تحولات علوم پزشکی در سال ۲۰۱6
در سال ۲۰۱6 میلادی محققان سراسر دنیا کشف های جالبی در حوزه علم پزشکی و درمان انجام داده اند. این کشف ها بدون شک روی درک انسان از بیماری ها و درمان ذهن و جسم او تاثیر مهمی خواهند داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، این کشفیات از یک دی ان آ تازه گرفته تا ساخت پانکراس مصنوعی و تولد نخستین نوزاد با سه والد، جهان را یک گام به حل کردن معماهای علم پزشکی نزدیکتر کرده است.

در اینجا به برخی ازمهمترین رویدادهای پزشکی ۲۰۱6 میلادی می پردازیم:

 کشف مکانیزم های اتوفاژی

یکی از مهمترین کشف های پزشکی این سال برنده جایزه نوبل شد. یوشینوری اوسومی، دانشمند ژاپنی اکتشافاتی در زمینه اینکه سلول‌های بدن چگونه خود را ترمیم و سم‌زدایی می‌کنند یا مکانیزم های اتوفاژی، انجام داد. در حقیقت اتوفاژی برنامه بازیافت داخلی بدن و یک فرآیند برای برداشت اندامک‌های پیر و آسیب ‌دیده و پروتئین‌های تجمع یافته یا بدتاخورده و ایجاد اجزای سلولی جدید است. این فرآیند از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری کرده و با حفظ سوخت و ساز سالم بدن به محافظت از آن در برابر بیماری‌هایی مانند دیابت می‌پردازد.

 نخستین کودک با سه والد

نخستین کودک با دی ان ای سه نفر  در سال جاری میلادی متولد شد.  محققان در پاییز ۲۰۱6 اعلام کردند این کودک از پدر ومادری اردنی متولد شده است. مادر او حامل دی ان ایی بود که در صورت باردار شدن، فرزندش به سندرم لی (نوعی اختلال عصبی) مبتلا می شد. دانشمندان بخشی از دی ان ای مادر را از تخمک برداشتند و بخشی که به بیماری منجر می شد را باقی گذاشتند. دی ان ای سالم به تخمک یک اهدا کننده تزریق و سپس بارور شد. در نتیجه کودک سالم به دنیا آمد اما دانشمندان هشدار دادند احتمال بروز این سندروم در سنین بالاتر وجود دارد.

موفقیت واکسن ابولا

نتایج آخرین آزمایش موفقیت واکسن ایبولا را تایید کرد. این واکسن توسط دولت کانادا در آزمایشگاه وینی پگ ساخته شده و بسیار تاثیر گذار است. انتشار نتایج این تحقیق نقطه عطفی در تاریخ پزشکی است که از گسترش اپیدمی این بیماری در آینده جلوگیری می کند.

تبرئه علمی نخستین قربان ایدز

طی ۳ دهه محققان معتقد بودند یک مهماندار فرانسوی- کانادایی منبع انتشار ویروس ایدز در آمریکای شمالی بود. تحقیقی که در ژورنال درمان آمریکایی شمالی در سال ۱98۴ نوشته شده بود، گیتان دوگاس را نخستین قربانی ایدز معرفی کرده بود. براساس این تحقیق دوگاس عامل انتقال ویروس ایدز به آمریکای شمالی بوده است.

اما تحقیق جدیدی که در ۲۰۱6 میلادی منتشر شده این نظریه را رد می کند و معتقد است نمونه خون دوگاس حاوی زنجیره هایی از ویروس HIV بوده است که در دهه ۱97۰ میلادی در مرزهای آمریکا مشاهده شده بوده است. تبرئه علمی دوگاس ۳۲ سال پس از مرگ او اتفاق افتاد.

ارتباط جهش ژنتیک با تصلب متعدد بافت ها

دانشمندان دانشگاه بریتیش کلمبیا ارتباط ژنتیکی میان تصلب متعدد بافت ها یافتند. این روند خود کشف مهمی است زیرا به پزشکان کمک می کند بالاخره قبل از ظهور علائم بیماری، آن را شناسایی و درمان کنند. البته تصور می شد هیچ گونه ارتباط ژنتیکی در این خصوص وجود ندارد. این ارتباط در دو خانواده کانادایی کشف شد که چند نفر از اعضای آنها دچار نوع پیشرونده بیماری MS بودند که قابل درمان نیست. 7 نفر از ۱۰ عضو مبتلا به MS در خانواده که این ژن جهش یافته را داشتند، دچار این بیماری شده بودند.

 ارتباط ژنتیکی تومورهای سرطانی

گروهی از محققان سراسر جهان معتقدند کشف مهمی در زمینه ژنتیک  تومورهای سرطانی انجام شده است. آنها می گویند این کشف راهی تازه برای معرفی درمان های مختلف سرطان ارائه می کند. به هرحال دانشمندان متوجه شدند همزمان با رشد تومورها، آنها آنتی ژن های متمایزی تولید می کنند که در سطح تمام سلول های تومور ظاهر می شود. این آنتی ژن ها در حقیقت پاشنه آشیل سرطان هستند. این یافته به بهبود درمان های موثرتر کمک می کند.

نخستین پانکراس مصنوعی دنیا

یکی از  مهمترین پیشرفت های دنیا در سال ۲۰۱6 میلادی، تایید MiniMed 67۰G یا نخستین پانکراس مصنوعی توسط سازمان غذا و دارو برای دیابت نوع اول بوده است. این دستگاه برای افراد ۱۴ ساله و بالاتر قابل استفاده است. پانکراس مصنوعی گلوکز خون را هر پنج دقیقه یکبار اندازه می گیرد. برای این کار حسگرهای دستگاه با سوزنی نازک زیر پوست وارد می شوند و سطح انسولین را اندازه می گیرد. سپس پمپی که روی شکم بسته میشود، انسولین مورد نیاز را تامین می کند. این دستگاه کیفیت زندگی بیماران دیابت نوع یک را بهبود قابل توجهی می دهد.

ابزار تغییر ژنتیک برای درمان ایدز و تخمک های غیرباور

یکی دیگر از دستاوردهای مهم ۲۰۱6 میلادی ابزار اصلاح ژنوم به نام CRISPR بود. این ابزار علم زیست شناسی را زیرو رو خواهد کرد. تحقیقی نیز درباره مهندسی ژنتیک نطفه های انسان انجام شده است. درحقیقت CRISPR به دانشمندان کمک می کند ژنوم را با دقت، کارآمدی و انعطالف پذیری بی سابقه ای اصلاح کنند. طی سال های گذشته  آزمایشات متعددی با این ابزار انجام شد. به عنوان مثال آزمایش تغییرات جهش ژنتیک در میمون ها باهدف جلوگیری از ابتلا سلول های انسان به ویروسHIV  بود. همچنین دانشمندان چینی اعلام کردند این تکنیک را درباره تخمک های غیر بارور به کار برده اند.

همچنین گروهی از محققان دانشگاه تِمپِل موفق شده‌اند از این ابزار دستکاری ژن برای درمان بیماری ایدز استفاده کنند آنها با این روش می‌توانند ویروس HIV را از سلول‌های ایمنی بدن جدا کنند.

منبع : خبرگزاری مهر
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
جعبه سیاه بدن انسان ترمیم غلاف میلین و امیدهای ایرانی برای درمان ام اس مهندسی سلول های بنیادی برای کشتن HIV ژن های بی خوابی کشف شد واکسن آنفلوآنزا متحول می‌شود کشف مهم در زمینه ترمیم مغز برای مبارزه با MS شناسایی عامل اصلی بیماری ام اس استفاده از ویروس مهندسی شده برای تولید واکسن ضدایدز امکان حذف بیماری از روی DNA ایمنی درمانی روی سرطان کبدی با استفاده از اینترفرون بتای تولید شده با سلول های بنیادی درمان MS با استفاده از ریست(reset) کردن سیستم ایمنی تولید سلول‌های سازنده غلاف عصبی برای درمان بیماری ام اس شیوه جدید درمان ابولا با آنتی بادی های اسبی اولین نشانگرزیستی بیماری ام اس کشف شد نقص در ژن ها عامل ابتلا به سرطان های سینه و تخمدان ترکیب آزمایشگاه روی تراشه و روباتیک نرم برای درمان بیماری پنج دستاورد ضد سرطان سال 2016 تولید پروتئین فلورسنت قرمز روشن برای ردیابی فرایندهای ضروری سلولی ویروس جهش یافته «ابولا» خطرناک تر است آنتی بادی ها کلید توقف HIV
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد