رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
  • اسبت ٨ شوال ١٤٤١
  • Saturday, May 30, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2633 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵
- 17:30 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/10/14
بازدید:   196  
 
بعد از لقاح چه اتفاقی در هسته سلول ها می افتد؟
بعد از لقاح چه اتفاقی در هسته سلول ها می افتد؟
تیمی از محققین مونیخی تغییرات را در محیط آنی DNAبعد از لقاح نشان داده اند که نشان می دهد چرا همه سلول های سوماتیک می توانند از سلول های زایا بوجود آیند.

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، ماه ها قبل از این که معجزه ای به نام تولد اتفاق بیافتد، وقایع بیشماری اتفاق می افتد که علم تاکنون از درک بسیاری از آن ها عاجز بوده است. یکی از این ناشناخته ها، چگونگی تقسیم شدن یک تک سلول و تولید یک موجود کامل بوده است. در مطالعه ای جدید دکتر ماریا النا و همکارانش در مونیخ به بررسی کروماتین های سلولی پرداختند و دریافتند که چگونه هیستون های خاصی در سلول بعد از لقاح تغییر می کنند.

در این مطالعه آن ها دریافتند که مولکولی به نام Suv4-20h2 که آن را هیستون متیل ترانسفراز نیز می نامند، در طول کروماتین حرکت کرده و به گروه های متیل هیستون می چسبد. زمانی که اضافه شدن این تغییر شیمیایی اتفاق می افتد، سلول خود را مقید به تقسیم و تکوین می کند. اما زمانی که لقاح رخ می دهد، این چسبندگی ناپدید شده و تخمک لقاح یافته به موجود جدیدی تبدیل می شود.

برای اثبات این نتایج، محققین مدل آزمایشگاهی را برای تست اثر حفظ Suv4-20h2فعال در تخمک لقاح یافته استفاده کردند. آن ها نشان دادند که در این مورد، گروه های متیل روی هیستون ها باقی می مانند. این موجب می شود که تکوین متوقف شده و سلول ها وارد تقسیم نشوند.

با مطالعه بیشتر آن ها توانستند نشان دهند که این مکانیسم بر مبنای این واقعیت اتفاق می افتد که گروه های متیل روی هیستون ها منجر به نقص طی مضاعف سازی مواد ژنتیکی یا همانندسازی می شوند. این نقص موجب یک چک پوینت برای همانندسازی می شود به موجب آن سلول وارد یک وقفه می شود.

این نتایج دیدگاه های جدیدی را در مورد ارتباطات پیچیده بین کروماتین و توانایی سلول ها برای تکوین به سایر سلول ها(همه توانی) ارائه می دهد.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
شناسایی یک تنظیم کننده کلیدی در باروری مردان رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور ایجاد بیماری های پوستی بوسیله انتقال اسپرمی موتاسیون کراتین نقش هورمون های تخمدان در بیدار کردن سلول های بنیادی سینه نقص در ژن ها عامل ابتلا به سرطان های سینه و تخمدان کشف کلید ژنتیکی مربوط به خودنوزایی سلول های تولید مثلی ماشین حساب آنلاین IVF که شانس زوجین برای بارور شدن را پیش بینی کنند یافته جدید محققان برای جلوگیری از سرطان تخمدان در زنان نوعی پروتئین موثر در ناباروری شناسایی شد بهبود تکنولوژی های درمان ناباروری با ابزار ژنتیکی امکان مطالعه سلولی با استفاده از اطلس جدید تولید قرص ضدبارداری برای مردان شناسایی نقش یک ژن در ناباروری مردان پرورش یک بچه موش از سلول‌های پوستی پسرانی که از طریق IVF متولد می‌شوند مشکل ناباروری خواهند داشت ژن های دخیل در تشکیل سلول های بنیادی اسپرمی و ناباروری محیط پاکیزه برای انجماد اسپرم از سویا ساخته شد معمای تبدیل سلول ها به جنین دختر و یا پسر حل شد کشف سلول های بنیادی با پتانسیل تخمک شدن در تخمدان ها حذف آلودگی‌ محیط‌های انجماد اسپرم با کمک سویا
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد