رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
  • اسبت ٢٦ ذی حجّه ١٤٤١
  • Saturday, August 15, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2640 تاریخ انتشار: 
شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵
- 17:15 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/10/18
بازدید:   69  
 
پروتئین مهندسی شده، پلی میان زیست شناسی و دنیای مصنوعی
پروتئین مهندسی شده، پلی میان زیست شناسی و دنیای مصنوعی
پژوهشگران ژاپنی موفق به طراحی و ساخت پپتید مهندسی شدند که می‌توان برای ایجاد ارتباط میان بخش زنده و ادوات الکترونیکی استفاده کرد.

محققان موسسه فناوری توکیو موفق به طراحی و ساخت پپتید مصنوعی شدند که قادر به خودآرایی بوده و مانند یک رابط میان بدن و ادوات الکترونیکی عمل می‌کند. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Scientific Reports به چاپ رسیده است.
دانشمندان معمولا برای دستکاری بخش زنده، درمان بیماری، مرمت بافت آسیب‌دیده و جایگزین کردن بخش قطع شده معمولا از ترکیبات غیرزنده نظیر فلز یا پلاستیک استفاده می‌کنند. اما این ساختارها می‌توانند برای بدن مشکلاتی ایجاد کنند؛ به‌عنوان مثال، الکترودهای فلزی روی بدن زخم ایجاد می‌کنند، سیم‌ها گرما ایجاد کرده و سیستم دفاعی بدن نسبت به آنها عکس‌العمل نشان می‌دهند.
این در حالی است که پپتیدها می‌توانند پلی میان دنیای زیستی و بخش مصنوعی ایجاد کنند. یوهی هایامیزو از محققان این پروژه می‌گوید: « ایجاد پل میان این دو بخش می‌تواند مسیر تازه‌ای به سوی تولید ادوات حالت جامد زیست مولکولی مهندسی شده در آینده باشد
برای ایجاد پپتید مناسب که قادر به تعامل و برهم‌کنش با موادی نظیر طلا و تیتانیوم باشد، محققان بیش از 80 نوع پپتید مهندسی شده را مورد بررسی قرار دادند. یکی از این پپتیدها GrBP5 است که نتایج جالب توجهی در برهم‌کنش با گرافن داشت. این پپتید در حضور گرافن تبدیل به ساختار نانوسیمی شد که روی سطح گرافن شکل می‌گیرد. زمانی که با استفاده از جهش، چند آمینواسید روی این پپتید ایجاد شد، این پپتید مهندسی شده قادر به تغییر هدایت الکتریکی ادوات گرافنی شد. با استفاده از این جهش‌ها، این پپتید قادر به تبدیل سیگنال شیمیایی به سیگنال نوری شد. زمانی که این پپتید روی سطح دی‌سولفید مولیبدن رشد کرد، امکان انتقال اطلاعات از مواد سنتزی به مواد زیستی را پیدا کرد. در واقع این ساختار پیل شیمیایی میان بخش زیستی و فناوری ایجاد کرد.
این گروه در حال حاضر روی خواص پایه این پل تحقیق می‌کنند تا دریابند چگونه می‌توان آن را اصلاح کرد به نوعی که امکان انتقال اطلاعات از بخش فتونیک به سامانه زیستی فراهم شود.

منبع :

https://www.asianscientist.com/2016/11/in-the-lab/graphene-protein-bridge-bioelectronic-device

منبع : مرکز راهبری فناوری های همگرا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد