رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
  • اجمعه ٦ ذی حجّه ١٤٣٩
  • Friday, August 17, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2667 تاریخ انتشار: 
شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵
- 16:27 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/11/09
بازدید:   59  
 
بررسی طرح های پژوهشی بر پایه سیستم CRISPR/Cas 9 در کارگروه ژنتیک ستاد توسعه سلول های بنیادی
بررسی طرح های پژوهشی بر پایه سیستم CRISPR/Cas 9 در کارگروه ژنتیک ستاد توسعه سلول های بنیادی
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی ششمین نشست کارگروه ژنتیک با حضور دکتر امیرعلی حمیدیه، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی و جمعی از اعضای این کارگروه به سرپرستی دکتر کبیر سلمانی در تاریخ 3 بهمن ماه 1395 در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.

در ابتدا دکتر کبیرسلمانی توضیحاتی پیرامون اهمیت استفاده از سیستم  CRISPRدر درمان انواع بیماری ها توضیحاتی ارائه نمود. وی همچنین از سیستم های جدید بسته برای ژن درمانی خبر داد و به حل برخی مشکلات اجرایی شرکت های حوزه سلول درمانی اشاره کرد.

در ادامه دکتر حمیدیه با اشاره به سرعت بالای پیشرفت ها در زمینه استفاده از سیستم  CRISPRدر درمان انواع بیماری ها اشاره نمود و بر تهیه طرح های کلان ملی با مشارکت مراکز فعال این حوزه تأکید نمود و گفت: شرکت های دانش بنیان باید در تدوین طرح های مرتبط با این حوزه که منجر به تولید محصول و ارائه خدمات سلولی می شود حداکثر مشارکت را داشته باشند.

سپس دکتر رهگذر طرحی با عنوان مهار مقاومت دارویی در لوسمی لنفوبلاستی حاد کودکان با استفاده از میکرو RNA ی مقلد را ارائه نمود.

سپس خانم نظری طرح تولید رده سلولی بنیادی جنینی موشی ناک اوت در ژن های RAG-1 و RAG -2  با استفاده از سیستم CRISPR/Cas 9  را ارائه نمود و گفت: با توجه به عملکرد بالای سیستم CRISPR در ناک آوت کردن رده سلولی N1H3T3 و استفاده موفق این سیستم در مراحل اولیه ایجاد جهش در سلول های بنیادی جنینی رده سلولی فاقد RAG-1 و RAG -2 تولید خواهد شد و سپس این رده سلولی برای تولید موش های SUD بکار گرفته خواهد شد.

در ادامه دکتر شمس آرا  طرحی با عنوان ویرایش ژن بتا گلوبین انسانی با استفاده از سیستم CRISPR/Cas9 در سلول های بنیادی خونساز با هدف درمان بتاتالاسمی و آنمی داسی شکل را ارائه نموده و گفت: در فاز آزمایشگاهی این طرح،  با استفاده از ابزار نوین ژن درمانی CRISPR/Cas 9، نقص ژنی ایجاد کننده این بیماری ها اصلاح و با نسخه سالم جایگزین می شود و در صورت موفقیت آمیز بودن این فاز پژوهش، مطالعه بر روی مدل های حیوانی انجام خواهد شد.

در انتها دکتر کبیرسلمانی ضمن تقدیر از حمایت های دکتر حمیدیه و فعالیت کارگروه های مختلف در ستاد در تهیه پیش
نویس های راهنمای ژن درمانی و حداقل دست ورزی از اعضای کارگروه که مشارکت فعال در تهیه پیش نویس راهنمای ژن درمانی داشتند دکتر شاهعلی، دکتر شجاعی، دکتر کاظمی منش و دکتر عزتی زاده تقدیر و تشکر نمود.

منبع : ستاد توسعه سلول های بنیادی
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد