رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
  • الخمیس ٥ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Thursday, December 13, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2694 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵
- 16:30 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/11/18
بازدید:   54  
 
ارسال نمونه های ژنتیکی انسانی به خارج از کشور مدیریت شود
ارسال نمونه های ژنتیکی انسانی به خارج از کشور مدیریت شود
رئیس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به بررسی لایحه حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی، گفت: در این لایحه اشاره ای به مدیریت و نظارت بر ارسال نمونه های ژنتیکی انسانی به خارج از کشور نشده و این موضوع مهم مورد غفلت قرار گرفته است.

دکتر محمود تولایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با اشاره به این که وزارت بهداشت باید توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد، افزود: این موضوع مهم باید در قالب یک بند یا ماده جداگانه به مجلس پیشنهاد داده شود تا در این لایحه گنجانده شود.
وی با اشاره به نظارت نداشتن متولیان بر ارسال نمونه های ژنتیکی به خارج از کشور، اظهار کرد: مدیریت و نظارت بر ارسال نمونه های ژنتیکی به خارج از کشور در حال حاضر قانونمند نیست که می تواند مشکلات عدیده ای برای کشور به بار آورد.
تولایی ادامه داد: با تصویب لایحه حفاظت و بهره برداری از منابع ژنتیکی، حفظ ذخایر ژنتیکی اعم از گیاهی و جانوری نظام مند می شود و همگان موظف به اجرای این قانون خواهند شد، اما برای قانونمند شدن ارسال نمونه های ژنتیکی انسانی هم باید فکر اساسی کرد.

**
ارسال انبوه نمونه های ژنتیکی به خارج از کشور به مصلحت کشور نیست
رئیس انجمن ژنتیک ایران گفت: ارسال انبوه نمونه های ژنتیکی به خارج از کشور به مصلحت کشور نیست و می تواند عواقب ناخوشایندی به همراه داشته باشد که متاسفانه این کار انجام می گیرد.
تولایی ادامه داد: هرچند در مقوله همکاری های علمی پزشکی، تبادلات علمی ضرورت دارد، اما ارسال نمونه باید منحصر به بیماران مورد پژوهش باشد، مجوزهای لازم اخذ شده باشد و این اقدام با کنترل و نظارت دقیق انجام گیرد.
وی توضیح داد: برخی افراد با انگیزه تهیه مقالات یا مشارکت علمی با پژوهشگران خارجی، این نمونه ها را به خارج از کشور ارسال می کنند که اقدامی بی رویه و بی ضابطه است و می تواند تبعات خطرناکی در آینده برای کشور داشته باشد.
تولایی گفت: ارسال ضابطه مند نمونه های ژنتیکی انسانی به خارج از کشور باید توسط یک مرجع در وزارت بهداشت، بهداشت و آموزش پزشکی، کنترل و نظارت شود.
رئیس انجمن ژنتیک ادامه داد که در خوشبینانه ترین حالت، شرکت های دارویی کشورهای توسعه یافته، می توانند از اطلاعات ژنتیکی حاصل از نمونه های ارسالی به خارج از کشور برای به دست آوردن بازار نسل جدید داروها، بهره برداری نمایند؛ اما جنبه نگران کننده این است که کشورهای معاند با دستیابی به این نمونه ها، ممکن است بیماری هایی را طراحی کنند که متناسب با ژنوم جامعه ایرانی باشد و این خطری است که می توانند جامعه ما را تهدید کند.
وی با اشاره به این که دنیای پزشکی به سمت پزشکی شخصی شده پیش می رود، گفت: در این روش، تشخیص، درمان و طراحی دارو متناسب با ژنتیک افراد صورت خواهد گرفت.

منبع : ایرنا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد