رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷
  • الاربعا ٩ محرم ١٤٤٠
  • Wednesday, September 19, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2715 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵
- 16:43 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/11/26
بازدید:   106  
 
نانوبیونیک گیاهی: تبدیل گیاه زنده به حسگر
نانوبیونیک گیاهی: تبدیل گیاه زنده به حسگر
نانوبیونیک گیاهی این فرصت را در اختیار محققان قرار می دهد تا با دستکاری گیاهان زنده و با ترکیب فناوری نانو در آنها، کاربردهای جدیدی از این گیاهان بدست آورند. در این راستا محققان با تزریق نانولوله کربنی به اسفناج موفق به تبدیل آن به یک حسگر شدند

یک گروه تحقیقاتی با قرار دادن نانولوله‌های کربنی در یک نوع گیاه، امکان تشخیص ترکیبات خطرناک و انفجاری را فراهم کردند. این گیاه قادر است، بدون نیاز به سیم، اطلاعات مربوط به ترکیبات انفجاری را به ادوات الکترونیکی منتقل کند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا نانولوله‌های کربنی را در برگ‌های اسفناج قرار داده و این گیاه را به یک حسگر تبدیل کردند. این حسگر قادر است، مواد انفجاری را شناسایی و اطلاعات مربوط به آن را به یک تلفن همراه منتقل کند.
این فناوری می‌تواند کاربردهای زیادی در بخش کشاورزی داشته باشد، به طوری که این نوع حسگرها می‌تواند توسط کشاورزان برای رصد گیاهان سالم مورد استفاده قرار گرفته و همچنین از آن‌ها برای بهبود محصولات استفاده کرد. همچنین وزارت دفاع نیز می‌تواند از این فناوری برای تولید حسگرهایی استفاده کند که امکان شناسایی مواد انفجاری را فراهم می‌کند.
جوان پابلو گیرالدو از محققان این پروژه می‌گوید: «ما در این پروژه نشان دادیم که چگونه می‌توان یک گیاه را به حسگر تبدیل کرد؛حسگری که قادر است اطلاعات را به انسان منتقل کند
این پروژه یکی از نخستین مثال‌هایی است که در آن فناوری‌ نانو با استفاده از مهندسی وارد گیاه می‌شود. به این فناوری، نانوبیونیک گیاهی گفته می‌شود. در این روشف محققان نانومواد را به گیاه منتقل می‌کنند.(در این پروژه، نانولوله کربنی به گیاه وارد شده‌است) این نانومواد موجب بروز خواص الکترونیکی، نوری و شیمیایی ویژه‌ای می‌شوند.
در مقاله‌ای که این گروه منتشر کردند، نشان داده شده است که با وارد کردن نانولوله‌ کربنی به گیاه اسفناج، این گیاه می‌تواند ترکیبات شیمیایی موسوم به نیتروآروماتیک را شناسایی کند؛ ماده‌ای که معمولاً در مواد منفجره مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که این ترکیب در محیط وجود داشته باشد، نانولوله کربنی شروع به تابش فلورسانس می‌کند که این تابش توسط دوربین مادون قرمز شناسایی می‌شود. این دوربین را می‌توان روی تلفن همراه قرار داد تا اطلاعات از طریق ایمیل به کاربر ارسال شود.
نتایج یافته‌های این محققان در نشریه Nature Materials به چاپ رسیده است.

منبع :

https://ucrtoday.ucr.edu/41331

منبع : مرکز راهبری فناوری های همگرا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
شناسایی آنتی‌بیوتیک‌های تولید شده توسط میکروب‌ها با نانوزیست‌حسگر پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها همگرایی فناوری‌نانو و زیست‌فناوری برای ترمیم نخاع آسیب‌دیده کاربرد نانوتراشه در تبدیل سلول‌های پوست به انواع دیگر سلول ها نانوذرات طلا به کمک درمان سرطان می‌آیند رقابت 67 طرح مفهومی در چالش فناوری ساخت نانوحسگر زیستی طراحی سامانه هوشمند داروهای ضد سرطان از سوی محققان کشور حسگری که پروتئین منفرد ترشح یافته از سلول را شناسایی می‌کند نانوزیست‌حسگری که ۲۰ برابر سریع‌تر، زیست‌مولکول‌ها را شناسایی می‌کند خالص سازی پروتئین‌ با فناوری نانو/ کاربرد در ساخت داروهای نوترکیب نانوحسگری برای تشخیص متاستاز شدن سلول سرطانی حامل جدید پژوهشگران ایرانی برای مرگ سلول‌های سرطانی موتورهای مولکولی؛ آینده تشخیص و درمان بیماری‌ها فعال‌سازی حافظه سلولی با استفاده از نانوذرات روشی جدید که می تواند واکسن های مبتنی بر DNA را به صورت قرص در دسترس عموم قرار دهد ساخت نانوزیست‌حسگری برای رصد فعالیت‌های دینامیک سلولی ساخت نانوداربست‌هایی با قابلیت ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده بررسی کاربرد نانوزیست‌فناوری در دارورسانی نانوماشینی برای تشخیص بیماری و رهایش دقیق دارو نانوزیست‌حسگری برای تشخیص زودهنگام سرطان
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد