رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
  • الخمیس ٥ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Thursday, December 13, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2716 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵
- 16:48 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/11/26
بازدید:   92  
 
سلول های عضلات قلبی بالغ ایجاد شده از سلول های بنیادی در آزمایشگاه
سلول های عضلات قلبی بالغ ایجاد شده از سلول های بنیادی در آزمایشگاه
تولید سلول های عضلات قلبی بالغ و کارآمد از سلول های بنیادی انسانی و جانوری برای محققین با مشکلات زیادی مواجه است. محققین جان هاپکینز گزارش داده اند که توانسته اند با ایمپلنت کردن سلول های بنیادی مشتق از بالغین سالم و افراد مبتلا به نوعی خاص از بیماری های قلبی، به قلب نوزاد رت ها، سلول های عضلات قلبی را در آزمایشگاه تولید کنند.

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، محققین می گویند که قلب جانوران میزبان، سیگنال های زیستی و شیمیایی مورد نیاز برای سلول های عضلانی قلبی نابالغ و ایمپلنت شده را فراهم می کند تا بر مشکلات تکوینی موجود که مانع از رشد این سلول ها در ظروف و فلاسک های کشت می شود، فائق آیند. دکتر کاون و همکارانش در جان هاپکینز اخیرا نشان داده اند که سلول هایی که در ظروف آزمایشگاه نگه داشته می شوند و  رشد می کنند، نمی توانند ژن های مورد نیاز برای بالغ شدن سلول های عضلانی قلب و عبور آن ها از مرحله پیش سازی را بیان کنند، اما راه چاره چیست؟ آن ها دریافته اند که زمانی که سلول های بنیادی مشتق از افراد بالغ سالم و یا افراد مبتلا به یک بیماری خاص به قلب نوزاد رت ها پیوند می شوند می توانند تمام ژن های لازم برای بلوغ شان را بیان کنند.

برای حل این مشکل، کاون و همکارانش آزمایش هایی را طراحی کردند: آن ها رده سلولی از سلول های قلبی نابالغ را از سلول های بنیادی جنینی موش ایجاد کردند و سپس حدود 200000 عدد از این سلول ها را بعد از نشان دار کردن با یک پروتئین فلورسنس به بطن رت های نوزاد nude پیوند کردند(رت های nude، رت هایی هستند که فاقد سیستم ایمنی هستند و در نتیجه نمی توانند سلول های پیوند را مورد حمله قرار داده و پیوند را رد کنند). بعد از حدود یک هفته، سلول های فلورسنس هنوز هم گرد بوده و ظاهری نابالغ داشتند اما بعد از یک ماه، آن ها ظاهری کشیده و نواری شبیه سلول های عضلانی قلب پیدا کردند. زمانی که کاون و همکارانش، 312 ژن را در سلول های موشی رشد یافته در قلب رت ها را با سلول های قلبی نابالغ و سلول های عضلات قلبی بالغ مقایسه کردند، دریافتند که سلول های رشد یافته در قلب رت ها، از نظر ژنتیکی به سلول های عضلات قلبی بالغ بسیار شبیه تر بودند. این سلول های رشد یافته قلبی جدید می توانستند مانند یک سلول طبیعی منقبض شده و بتپند.

در گام بعد محققین این آزمایش را با سلول های iPS گرفته شده از انسان سالم و انسان های دچار بیماری قلبی کاردیومیوپاتی بطنی تکرار کرده و مشاهده کردند که یک ماه بعد از پیوند این سلول ها به قلب نوزاد رت ها، سلول های انسانی اهدایی، شکلی استوانه ای و بالغ پیدا کردند و در مورد سلول های مشتق از فرد بیمار، ویژگی هایی بسیار شبیه سلول های قلبی وی داشتند. محققین براین باورند که می توانند از این سلول ها که در مقایسه با سلول های رشد یافته در آزمایشگاه، از نظر تکوینی، بسیار به سلول های قلبی بالغ شبیه تر هستند در مطالعات مختلف تکوینی، درمانی و دارویی استفاده کنند.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
پیوند سلول‌های بنیادی انسان به میمون‌های مبتلا به آسیب نخاعی شناسایی یک پروتئین موثر در بیماری عروق کرونر آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟ درمان کمر درد با تزریق سلول های بنیادی تنش باعث قوی تر شدن قلب می شود ترمیم ضایعات غضروفی با سلول بنیادی/ ساخت داربست زیست مهندسی شده تولید مینی مغزهای انسانی به دنبال بهبود تولید سلول های کلیدی دخیل در درمان دیابت افراد چاق فاقد سلول های با هورمون سیری هستند FDA و اشاره به تخلفات در کلینیک های سلول های بنیادی واکنش دو پروتئین کلیدی موجب رشد نورون ها می شوند درمان دیابت نوع یک با مهندسی جزایر پانکراسی در خارج از بدن ارتباط مستقیم طول تلومر و نارسایی قلبی در انسان تکنیکی جدید برای غلبه بر ناباروری ترمیم قلب های آسیب دیده با سلول های خودشفا دهنده نقش مارکر اپی ژنتیکی RNA کلیدی در سیستم ایمنی مغز کوچک آزمایشگاهی ساخته شد سلول های بنیادی مشتق از چربی و کمک به بیماران ضایعه مغزی افتتاح پروژه "سل‌تراپی" رویان در هفته دولت تولید سلول های بنیادی تولید کننده انسولین
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد