رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷
  • اجمعه ٦ ذی حجّه ١٤٣٩
  • Friday, August 17, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2726 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵
- 11:35 تاریخ آخرین ویرایش :
  1395/12/03
بازدید:   117  
 
استفاده از ویروس هاری برای مقابله با سرطان مغز
استفاده از ویروس هاری برای مقابله با سرطان مغز
محققان کره‌ای با استفاده از ویروس هاری موفق به کاهش ابعاد تومور درمغز موش‌های آزمایشگاهی شدند، آنها در این پروژه از قابلیت عبور ویروس هاری از سد خونی مغز استفاده کرده اند.

به گزارش روزدوشنبه گروه علمی ایرنا ازستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ویروس هاری سالانه هزاران نفررا به کام مرگ می‌کشد، اما تحقیقات اخیرمحققان نشان می دهد که می‌توان از آن برای مقابله با سرطان مغز استفاده کرد.
این ویروس می‌تواند وارد سلول‌های عصبی شود، بنابراین محققان مختلفی از این ویژگی ویروس هاری برای انتقال نانوذرات از بین برنده تومورسرطانی استفاده کرده‌اند.
یک تیم تحقیقاتی این روش را روی موش‌های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار داد ونتایج مثبتی به دست آورد، این نانو ذرات با استفاده از این روش می‌توانند بدون آسیب زدن به سلول‌های سالم، وارد تومور سرطانی شوند.
ویروس هاری می‌تواند بعد از وارد شدن به بدن، از طریق عضلات به سرعت وارد مغز شود وبرای این کار به راحتی از سد خونی مغز عبور می‌کند، این درحالی است که داروهای ضدسرطان پشت این سدخونی به دام می‌افتند؛ بنابراین محققان به فکر استفاده از ویروس هاری به عنوان انتقال دهنده دارو به درون مغز افتادند.
پیش از این محققان اقدام به ساخت نانوذرات حاوی داروی ضدسرطان کرده بودند، به طوری که سطح این داروها با استفاده از پروتئین سطح ویروس هاری پوشش داده شده است، بنابراین این نانوذرات بعد از وارد شدن به بدن به راحتی وارد سیستم عصبی می‌شوند.
محققان دانشگاه سوان درکره جنوبی اندکی این روش را تغییر دادند، آنها از نانوذرات طلا با ساختار میله‌ای استفاده کردند که شبیه به ویروس هاری استن با این کار مساحت سطحی نانودارو افزایش یافته و می‌توان پروتئین بیشتری را روی سطح این ساختار قرار داد؛ این کار شانس بیشتری برای اتصال آنها با گیرنده‌های سطح سلول عصبی فراهم می‌کند.
این گروه دارویی وارد این نانوذرات نکردند، در عوض از ویژگی ذاتی نانوذرات طلا استفاده کردند، این نانومیله‌ها می‌توانند نور لیزر را جذب کرده و گرم شوند، با این کار تومورسرطانی از بین می‌رود، این گروه تحقیقاتی این نانوذرات را به چهار موش مبتلا به تومور مغز تزریق کردند، نانوذرات به سرعت در محل تومور تجمع یافتند، محققان با استفاده از لیزر مادون قرمز نانوذرات را تا دمای 50 درجه سانتیگراد گرم کردند و تومور با این گرما پخته شد.
برای تجاری‌سازی این روش هنوز راه زیادی مانده و باید اثرات جانبی آن به دقت مورد بررسی قرار گیرد، برای مثال باید تجمع نانوذرات در کبد در دراز مدت مورد بررسی قرار گیرد.

منبع : ایرنا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
شناسایی آنتی‌بیوتیک‌های تولید شده توسط میکروب‌ها با نانوزیست‌حسگر پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها همگرایی فناوری‌نانو و زیست‌فناوری برای ترمیم نخاع آسیب‌دیده رشد بافت کبدی مهندسی شده بعد از پیوند کاربرد نانوتراشه در تبدیل سلول‌های پوست به انواع دیگر سلول ها ارائه مدل ساده 3بعدی کبد برای آزمایش تاثیر سمی بودن داروها نانوذرات طلا به کمک درمان سرطان می‌آیند رقابت 67 طرح مفهومی در چالش فناوری ساخت نانوحسگر زیستی تبدیل سلول های پوست به سلول های کبدی تولید کبد مصنوعی با عملکرد تکوینی طبیعی طراحی سامانه هوشمند داروهای ضد سرطان از سوی محققان کشور حسگری که پروتئین منفرد ترشح یافته از سلول را شناسایی می‌کند نانوزیست‌حسگری که ۲۰ برابر سریع‌تر، زیست‌مولکول‌ها را شناسایی می‌کند خالص سازی پروتئین‌ با فناوری نانو/ کاربرد در ساخت داروهای نوترکیب نانوحسگری برای تشخیص متاستاز شدن سلول سرطانی حامل جدید پژوهشگران ایرانی برای مرگ سلول‌های سرطانی موتورهای مولکولی؛ آینده تشخیص و درمان بیماری‌ها فعال‌سازی حافظه سلولی با استفاده از نانوذرات روشی جدید که می تواند واکسن های مبتنی بر DNA را به صورت قرص در دسترس عموم قرار دهد ساخت نانوزیست‌حسگری برای رصد فعالیت‌های دینامیک سلولی
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد