رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
  • الخمیس ٥ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Thursday, December 13, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2764 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۶
- 14:55 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/01/16
بازدید:   38  
 
ساخت نانوزیست‌حسگری برای رصد فعالیت‌های دینامیک سلولی
ساخت نانوزیست‌حسگری برای رصد فعالیت‌های دینامیک سلولی
پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا موفق به ساخت نانوزیست‌حسگری شدند که با استفاده از آن می‌توان فعالیت‌های سلولی را در مقیاس نانومتری رصد کرد. مزیت این روش به آن است که فرآیندهای دینامیک سلولی را نیز می‌توان با آن مشاهده کرد.

محققان موفق به ارائه زیست‌حسگری شدند که می‌توان از آن برای رصد فعالیت‌های سیگنال‌دهی سلولی و آنزیمی که در برخی بخش‌های ویژه سلول اتفاق می‌افتد، استفاده کرد. این نوع فعالیت‌ها اغلب در سایت‌هایی به ابعاد 100 نانومتر رخ داده و مشاهده آنها دشوار یا غیرممکن است. محدودیت پراش نور موجی می‌شود تا نتوان فعالیت‌های سلولی را در مقیاس‌های کمتر از 200 تا 250 نانومتر مشاهده نمود.
روش‌های ابرتفکیک‌پذیری نظیر SOFI (تصویربردای نوسان نوری استوکاستیک) محدودیت نور را در میکروسکوپ‌های نوری رفع می‌کند اما از آن تنها برای ساختارهای ایستایی در سلول می‌توان استفاده کرد و برای فعالیت‌های زیستی پویا مناسب نیستند.
محققان دانشگاه کالیفرنیا زیست‌حسگری ساختند که فرآیندهای زیستی را با قدرت تفکیک زیر 100 نانومتر نمایش می‌دهد. آنها این روش را FLINC نام گذاری کردند. این پدیده زیست‌حسگری به گونه‌ای است که اگر دو پروتئین فلورسانس نزدیک هم بیایند، نوسانات تابشی افزایش می‌یابد. انتقال انرژی رزونانس فلورسانس (FRET) و مکمل فلورسانس دومولکولی (BiFC) شباهت زیادی به FLINC دارند. اما FRET به سادگی قابل انطباق با تصویربرداری تفکیک‌پذیری بالا نیست و BiFC نیز یک بار مصرف بوده و غیرقابل برگشت است.
ژانگ و همکارانش دریافتند که پروتئین فلورسانس Dronpa نرخ نوسانات فلورسانس را در پروتئین دیگر، TagRFP-T، زمانی که این دو نزدیک هم می‌آیند افزایش می‌دهد. این گروه تحقیقاتی زیست‌حسگری ساختند که در آن این پروتئین‌ها در دو انتهای یک توالی پپتیدی قرار دارند به طوری که یک آنزیم یا مولکول سیگنال‌دهی می‌توانند آن را تشخیص داده و اصلاح کنند. به صورت عادی، این زیست‌حسگر به گونه‌ای پیکربندی می‌شود که دو پروتئین از هم دور بمانند اما زمانی که آنزیمی اقدام به اصلاح توالی پپتیدی کرد، زیست‌حسگر به شکل متراکم خود در می‌آید. ژانگ و همکارانش از این زیست‌حسگرها به همراه SOFI برای تصویربرداری از فعالیت‌های کیناز در سلول‌ها استفاده کردند.
از این زیست‌حسگر می‌توان برای هر فرآیندی که در آن دو پروتئین نزدیک هم آیند نظیر برهمکنش دو پروتئین، استفاده کرد.

منبع :

http://cen.acs.org/articles/95/i13/Biosensors-enable-imaging-localized-cell.htm

 

منبع : مرکز راهبری فناوری های همگرا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد