رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷
  • الاربعا ٩ محرم ١٤٤٠
  • Wednesday, September 19, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2815 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
- 10:29 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/02/20
بازدید:   106  
 
موتورهای مولکولی؛ آینده تشخیص و درمان بیماری‌ها
موتورهای مولکولی؛ آینده تشخیص و درمان بیماری‌ها
نانوماشین‌ها، تشخیص و درمان بیماری‌ها را با عملکردی اختصاصی و از طریق شناسایی بر اساس توالی‌های ژنتیکی انجام خواهند داد. تغییرات صورت گرفته به وسیله آن‌ها می‌تواند یک واکنش فلورسانس را به همراه داشته باشد تا به آسانی رهگیری شود. نانوماشین‌ها، شامل جست‌و‌جوگرهای DNA، سوئیچ‌های مولکولی و سوخت‌ مورد نیاز هستند.

به تازگی پژوهشگران دانشگاه آلبرتا وارد حوزه استفاده از نانوماشین‌ها جهت بهبود تشخیص بیماری‌ها و رسانش داروها به بیماران شده‌اند. در این مطالعه محققان نحوه تولید موتورهای مبتنی بر دی‌ان‌ای مصنوعی را در سلول‌های زنده توضیح می‌دهند. این فرایند که قبلاً در لوله‌های آزمایش موفقیت خود را نشان داده است، نشان می‌دهد که چگونه موتورهای دی‌ان‌ای می‌توانند برای انجام عملکرد‌های معین و مشخص زیستی در سلول‌های زنده، مورد استفاده قرار گیرند. یکی از خروجی‌های این روش تشخیص سریع‌تر بیماری و خروجی دیگر، آزادسازی مولکول‌های داروی هدف در بیمار است، به صورتی که کمترین اثرات جانبی را داشته‌ باشد.
تیم محققین نانوماشین‌ها را از قسمت‌هایی همچون مولکول‌های DNA آنزیمی و پیش‌ماده‌ها ساخته‌اند. همچنین موتور دی‌ان‌ای محتوی سوخت‌ مورد نیاز، جست‌و‌جوگرهای DNA و یک سوئیچ‌ مولکولی هستند.
برای این مطالعه سیستم نانوماشین به گونه‌ای تنظیم شد که توالی مشخصی از miRNA های موجود در سلول‌های سرطان سینه شناسایی شوند. موتور دی‌ان‌ای در تماس با مولکول‌های هدف، روشن شده و به عنوان جزئی از واکنش، ماده ای فلوئورسانس تولید می‌شود. محققان با بررسی فلوئورسانس درمی‌یابند که کدام سلول سرطانی است. با این روش سرطان یا دیگر بیماری‌ها زودتر از آن‌که از کنترل خارج شوند، شناسایی می‌شوند. بنابراین فرایند درمان از مراحل ابتدایی‌تر بیماری آغاز می‌شود. در حقیقت این روش حد تشخیص را پایین‌تر از روش‌های مرسوم می‌آورد.
علاوه بر این می‌توان به کاربردهای دارورسانی این روش اشاره کرد. روش‌های دارورسانی رایج در ناحیه‌ای مشخص عمل می‌کنند و در نتیجه مولکول‌های زیادی را که بیمار نیستند، هدف قرار می‌دهند. با DNA موتور، دارو به ناحیه هدف می‌رسد و تنها هنگامی آزاد می‌شود که با مولکولی بیمار، در تماس باشد.
هدف این برنامه گسترش استفاده از DNA موتورها برای انواع بیشتری از بیماری‌هاست، چرا که به نظر می‌رسد این فناوری دارای قابلیت‌های بالقوه فراوانی در تشخیص و درمان بیماری‌ها است. نتایج این مطالعه در نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.

منبع :

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-03/uoaf-hmm030317.php

 

منبع : مرکز راهبری فناوری های همگرا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
پیشگیری از پیری با درمان چین و چروک سلول ها کشتن ابر ویروس‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک با پلیمر مصنوعی جدید تغییر شکل هیدروژل‌ها توسط مولکول DNA: پیش به سوی ساخت «ربات‌های نرم» تغییر DNA مسافران مریخ تنش باعث قوی تر شدن قلب می شود نقشه راه DNA باستان ایران تهیه می‌شود بازسازی بافتی با مولکول های هدف قرار دهنده ژن تایید اولین کیت تشخیصی چند ژنی بر پایه توالی یابی نسل جدید (NGS) رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور هکرهای زیستی سازندگان بدافزارهای نسل آینده ابزاری برای توالی سنجی DNA در صحنه جرم 99 درصد از میکروب‌های بدن انسان هنوز ناشناخته‌اند! میکروبها اینترنت دارند تشخیص سرطان سینوس با آزمایش خون ذخیره‌سازی فیلم روی ژن‌، انقلابی در راه است! مغز بیماران مبتلا به آلزایمر باکتری بیشتری دارد فناوری‌های مینیاتوری، نویدبخش تحولی بزرگ در تشخیص بیماری‌ها پتانسیل بالای اگزوزوم‌ برای شناسایی و درمان بیماری بیولوژی مایع رحمی: چگونه جنین را از دنیای مادر مطلع می سازد طراحی ارگانیسم های زنده‌ از پایه با استفاده از نرم‌افزار زیست شناسی مصنوعی
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد