رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
  • الخمیس ٥ ذی حجّه ١٤٣٩
  • Thursday, August 16, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2828 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶
- 13:23 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/03/01
بازدید:   46  
 
مطالعه روی سرطان مغز و سرنخ های درمانی جدید
مطالعه روی سرطان مغز و سرنخ های درمانی جدید
محققین به دو مولکول کلیدی اشاره داشته اند که منجر به رشد نوعی تهاجمی از سرطان مغز در بالغین می شود.

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، محققین تست های آزمایشگاهی را روی سلول های توموری مشتق از بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما انجام داده اند که شکلی نادر اما تهاجمی و کشنده از سرطان مغز است. مطالعات گذشته نشان داده بود که سلول های گلیوبلاستومایی وجه اشتراک زیادی با سلول های بنیادی طبیعی مغز دارند. سلول های بنیادی طبیعی مغز، طی تکوین مغز به انواع مختلف سلول ها تبدیل می شوند.

اما در مطالعه ای جدید محققین دریافته اند که دو مولکول FOXG1 و SOX2 در سطوح بالایی  در این سلول های سرطانی مغز وجود دارند. به نظر می رسد که سطح مشابهی از این مولکول ها در سلول های بنیادی مغزی نیز وجود دارد.  به نظر می رسد که SOX2 در تقسیم کنترل نشده سلول های گلیوبلاستومایی نقش دارد که از ویژگی های سرطان است و FOXG1 نیز مانع از پاسخ دهی سلول های بنیادی سرطانی به سیگنال هایی می شود که منجر به تخصصی شدن و تمایز آن ها می شود. به نظر می رسد که سلول های سرطانی مغز، ماشین سلولی مهمی که بوسیله سلول های بنیادی طبیعی مغز استفاده می شود را به نوعی می ربایند و استفاده می کنند. تاکتیکی که این سلول ها پیش می گیرند، تولید مقادیر زیادی این تنظیم کننده های کلیدی است. به نظر می رسد که این دو پروتئین به نوبه خود موجب روشن یا خاموش شدن مجموعه ای از ژن های دخیل در تقسیم سلولی می شوند.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
کشف الگوی منحصر به‌ فرد "شلیک نورون‌ها" در "مغز دوم" ویروس های آموزش دیده به جنگ سرطان می روند درمان قطعی سرطان با دستکاری ژنتیکی خون استفاده از یک برنامه کامپیوتری برای درمان سرطان دستورالعملی برای ایجاد سد خونی- مغزی انسان پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها تایید روش نوین ژن‌درمانی برای درمان سرطان از بین بردن سلول های سرطان با یک مولکول جدید ارتباط سرطان سینه با عدم توازن باکتریایی داروهای ضد انگل اثرات ضد سرطانی دارند مغز انسان دارای سیستم تخلیه مواد زائد است بازسازی بافتی با مولکول های هدف قرار دهنده ژن یک باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می‌کند تولید مینی مغزهای انسانی مغز کوچک آزمایشگاهی ساخته شد تشخیص سرطان سینوس با آزمایش خون ارائه مدل ساده 3بعدی کبد برای آزمایش تاثیر سمی بودن داروها نانوذرات طلا به کمک درمان سرطان می‌آیند ساخت زیست حسگر درون سلولی با استفاده از پروتئین مهندسی شده ترکیب پروتئین مهندسی شده و ذرات مغناطیسی برای تشخیص سرطان
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد