رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
  • الخمیس ٥ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Thursday, December 13, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2858 تاریخ انتشار: 
شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶
- 13:11 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/03/27
بازدید:   48  
 
تولید مغز مصنوعی در محیط آزمایشگاهی
تولید مغز مصنوعی در محیط آزمایشگاهی
یک تیم تحقیقات بین المللی موفق به کشت سلول‌هایی در محیط آزمایشگاهی شدند که دارای قابلیت‌هایی نظیر مغز است. این مغز مصنوعی می‌تواند برای مطالعات دارویی در مرحله پیش‌بالینی مورد استفاده قرار گیرد.

محققان اتریشی و بریتانیایی موفق به تولید ساختاری شبیه به مغز شدند. این نمونه آزمایشگاهی از مواد آلی، دارای قابلیت‌هایی شبیه به مغز بوده که می‌توان از آن برای درک بهتر برخی بیماری‌ها و روش‌های درمانی استفاده کرد.
در این پروژه محققان موسسه زیست‌فناوری مولکولی آکادمی علوم اتریش که در تولید ساختار اورگانوئیدی مغز پیشرو هستند، یک ساختار سه بعدی سلولی کشت دادند که عملکردهای اولیه مغز را تقلید می‌کند. این گروه نتایج یافته‌های خود را در نشریه nature biotechnology به چاپ رساندند.
اندام‌های مصنوعی نظیر قلب یا مغز می‌تواند برای درمان برخی بیماران مورد استفاده قرار گیرد. همچنین این نوع فناوری قابلیت استفاده در مطالعات دارویی را نیز دارد. در کنار هوش مصنوعی، اورگانوئیدها که با استفاده از مهندسی بافت ایجاد می‌شوند قابلیت استفاده در مطالعات دارویی در مرحله پیش‌بالینی را دارا هستند و می‌توان از آنها به جای حیوانات استفاده کرد.
مغز مصنوعی می‌تواند به منظور بررسی اختلالات عصبی و بیماری‌هایی نظیر آوتیسم مورد استفاده قرار گیرد. در این پروژه روی نسخه‌ای از اورگانوئید کار شده که دارای ظرفیت خودسازماندهی سلول‌های پستانداران است. این گروه تحقیقاتی یک داربست زیست‌مهندسی شده را برای این کار مورد استفاده قرار دادند، داربستی که از جنس میکروالیاف PLGA است. این میکروالیاف به گونه‌ای هستند که اورگانوئیدها می‌توانند همانند بافت انسانی روی آن رشد کنند که در نهایت ساختاری شبیه اورگانوئید مغزی بدست می‌آید.
این گروه نشان دادند که روش مورد استفاده آنها دارای تکرارپذیری بوده و بافت روی داربست به خوبی رشد می‌کند. بافت به‌وجود آمده دارای قابلیت بروز رفتارهایی شبیه به مغز انسان است. این داربست پلیمری دارای فضای بسیار زیادی بوده به طوری که بافت‌های نرونی می‌توانند در این ساختار ایجاد شوند. این تیم تحقیقاتی امیدوار است که رفتار این بافت را بیشتر شبیه به رفتار مغز کند تا بتوان از آن برای مطالعات درمانی بیماری‌هایی نظیر شیزوفرنی استفاده کنند.
 

منبع :

https://labiotech.eu/austria-brain-organoids-research/

منبع : مرکز راهبری فناوری های همگرا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
کشف الگوی منحصر به‌ فرد "شلیک نورون‌ها" در "مغز دوم" دستورالعملی برای ایجاد سد خونی- مغزی انسان مغز انسان دارای سیستم تخلیه مواد زائد است تولید مینی مغزهای انسانی درمان دیابت نوع یک با مهندسی جزایر پانکراسی در خارج از بدن مغز کوچک آزمایشگاهی ساخته شد ساخت پنجره شیشه ای برای مغز/ درمان آلزایمر و پارکینسون شناسایی سلول های مغز کنترل کننده پیری استفاده از تکنیکی جدید برای به چالش کشیدن فرضیات تکوین مغزی مغز بیماران مبتلا به آلزایمر باکتری بیشتری دارد ایده بلندپروازانه بازگشت از مرگ مغزی با سلولهای بنیادین سلول های تومور مغزی چگونه تغذیه می کنند مطالعه روی سرطان مغز و سرنخ های درمانی جدید مغز انسان به تولید فروکتوز کمک می کند رشد بافت داخلی گوش ازسلولهای بنیادی انسان کشف مهم در زمینه ترمیم مغز برای مبارزه با MS سن مغز می‌تواند مرگ را پیش‌بینی کند آیا مغز انسان واقعا یک اندام ویژه است؟ شناسایی یک هدف جدید برای مقابله با پارکینسون شیوه تلفیقی جدید برای درمان سرطان مغز
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد