رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸
  • اثلاثا ٢ رجب ١٤٤١
  • Tuesday, February 25, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2874 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶
- 22:36 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/04/13
بازدید:   62  
 
شناسایی مکانیسم دقیق پشت پرده تکوین طناب نخاعی
شناسایی مکانیسم دقیق پشت پرده تکوین طناب نخاعی
محققین دریافته اند که چگونه سلول های عصبی در طناب نخاعی طی تکوین اولیه جنینی با الگوهای خاص سازماندهی می شوند. این یافته می تواند دیدگاه های جدیدی را در زمینه طب بازساختی ارائه دهد.

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، همگام با رشد جنین، برای این که تکوین موجود به صورت دقیق و حساب شده صورت گیرد، انواع سلول های خاص باید در زمان لازم در مکان درستی قرار گیرند تا اندام ها شکل گیرند. این بویژه در مور طناب نخاعی که جایگیری سلول های عصبی در آن بسیار مهم است، حائز اهمیت است، زیرا نحوه الگوبندی و ارتباط این نورون ها و جایگاهی که آن ها در آن قرار می گیرند می تواند روی برهمکنش آن ها با سلول های پیرامونی از جمله سلول های عضلانی تاثیر گذار باشد. اما تاکنون مکانیسم های دخیل در سازماندهی سلول های عصبی در طناب نخاعی به خوبی شناخته نشده است.

در مطالعه ای جدید محققین در انستیتو پلی تکنیک لوزان نشان داده اند که برای تعیین سرنوشت سلول های عصبی در جنین های موش در حال تکوین، دو سیگنال مختلف از دو سمت مخالف نخاع لازم است تا جایگاه و موقعیت این نورون ها را مشخص کند. بر مبنای این سیگنال ها آن ها به سلول عصبی مورد نیاز برای آن منطقه تبدیل می شوند. این مطالعه نشان داده است که مقدار این دو سیگنال که از بخش پشتی و کناری نخاع صادر می شوند روی فعالیت ژنی سلول های عصبی در حال تکوین اثر می گذارد. بر مبنای این فعالیت ژنی در مراحل اولیه تکوین، سلول ها به سلول عصبی مورد نیاز برای آن جایگاه نخاعی تبدیل می شوند. شناسایی این سیگنال ها و دانستن تاثیر جایگاه سلول های عصبی و سیگنالی که دریافت می کنند، می تواند به استفاده از سلول های بنیادی در رویکردهایی مانند مهندسی بافت و طب بازساختی مهم باشد.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟ استفاده از تکنیکی جدید برای به چالش کشیدن فرضیات تکوین مغزی ایجاد ابزاری جدید برای مطالعه منشا سلول های بنیادی جنینی شناسایی همه مراحل سلامتی و بیماری هر نوع سلول بوسیله CRISPRتقویت شده تنها یک سلول بنیادی برای بازسازی عضلات کافی است تولید اندامهای حیاتی بدن با مهندسی بافت بازسازی مثانه نوید بخش موفقیت در جایگزینی اندام ها تصویب بودجه هشت میلیون یورویی برای مطالعات روی سلول های بنیادی غیر جنینی نقش مهم یک ژن در سازماندهی سلول ها طی تکوین اولیه جنینی ژنی کلیدی برای تکوین سلول های بنیادی سلول های بنیادی عصبی خودنوزا هدایت سلول های بنیادی با استفاده از پروتئین موجود در خزه ها سرمایه گذاری 700 هزار دلاری ارتش آمریکا روی مطالعات سلول های بنیادی پیشرفت در تبدیل و تغییر شکل سلول های بنیادی می تواند انقلابی در طب بازساختی ایجاد کند تولید آزمایشگاهی سلول‌های ستیغ عصبی با دندان شیری توسط محققان پژوهشگاه رویان محققین استنفورد خواهان برداشتن محدودیت های بودجه ای موجود روی تحقیقات کایمراها ایجاد رده های سلول های بنیادی پرتوان القایی متنوع از نظر نژادی فراخوان ستاد توسعه فناوری های سلول های بنیادی برای ارسال طرح های پژوهشی محققین متحیر از نوعی سلول بنیادی ناشناخته تشکیل خود بخودی بافت قشر مغز از سلول های بنیادی جنینی انسان
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد