رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷
  • الاربعا ٩ محرم ١٤٤٠
  • Wednesday, September 19, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2877 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶
- 22:49 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/04/13
بازدید:   100  
 
تولید کبد مصنوعی با عملکرد تکوینی طبیعی
تولید کبد مصنوعی با عملکرد تکوینی طبیعی
مهندسی بافت نویدبخش پایان انتظار بیماران در جهت دریافت اندام‌های پیوندی در سال‌های نه چندان دور خواهد بود. در این پژوهش فرایند تکوین بافت کبد از طریق ریزمحیط ساخته شده به واسطه ارتباطات دوطرفه پروتئین‌های پیام‌رسان و گیرنده که عامل تشکیل رگ‌های خونی و پیشبرد تأمین خون برای بافت کبدی هستند، میسر شده است.

گروهی بین المللی از پژوهشگران که مشغول مهندسی بافت کبد انسان هستند، شبکه‌ای ناشناخته از ارتباطات دوطرفه مولکولی ژنتیکی را کشف کرده‌اند که بر فرایند تکوین این اندام حکم‌فرماست؛ کشفی که می‌تواند منجر به ساخت کبد از سلول‌های بنیادی پرتوان شود.
تنها درمان موجود برای بیماری‌های کبدی در مراحل آخر، پیوند کبد است که با مشکل کمبود اهدا کننده روبه‌رو است. به همین دلیل هدف عمده در پزشکی بازساختی، به‌دست آوردن بافت انسانی خود سازمان‌ده است، بافتی که سلول‌های آن، سری اتفاقاتی که از لحاظ زمان‌بندی و مکان کاملاً دقیق طراحی شده است را پیش می‌برند تا کل مجموعه عملکرد درستی داشته باشد.
در پژوهش انجام گرفته، محققان با استفاده از توالی‌یابی آران‌ای تک سلول، تغییرات یک سلول را وقتی در ریزمحیط سه بعدی قرار می‌گیرد، ردیابی کرده‌اند؛ ریزمحیطی که در آن، سلول‌های رگی، سلول‌های بافت پیوندی و سلول‌های کبدی با هم در ارتباط قرار گرفته‌اند.
مزیت اصلی استفاده از فناوری توالی‌یابی آران‌ای تک سلول این است که برای هر سلول طرحی از فعالیت ژن‌ها ارائه می‌دهد. محققان قبل و بعد از قرار گرفتن سلول‌ها کنار هم و تشکیل بافت کبد، ژن‌های مختلف آن را به لحاظ فعالیت بررسی کرده‌اند. آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که بعد از تشکیل ریزمحیط سه بعدی بافت کبد، تغییر قابل توجهی در مکالمات ژنتیک مولکولی و رفتار سلول‌ها مشاهده می‌شود.
به طور خاص، پژوهشگران به برهم‌کنش مولکولی بین پروتئین پیام‌رسانی به نام VEGF که در تشکیل رگ‌های خونی نقش دارد و یک پروتئین و گیرنده که با VEGF برای پیشبرد تأمین خون برای بافت کبد در ارتباط است یعنی KDR، اشاره می‌کنند. این مطالعه نشان می‌دهد که ارتباط بین VEGF و KDR برای ساخت و تکوین بافت کبد الزامی است. پژوهشگران می‌گویند: «این ارتباط دوطرفه را در سلول کبد موش، انسان و بافت مهندسی شده‌ مشاهده کرده‌اند
البته دانشمندان اذعان می‌دارند بیان ژن در بافت مهندسی شده کاملاً مشابه کبد انسان نیست، به‌خصوص در زمان و مکانی که ژن‌ها خود را بیان می‌کنند. تفاوتی که بین این بافت و بافت طبیعی وجود دارد احتمالاً ناشی از ریزمحیط منحصر به‌فردی است که سلول‌های طبیعی در آن قرار می‌گیرند، ریزمحیطی که به همین راحتی در محیط آزمایشگاهی قابل ساخت نیست.
این پژوهش با همکاری مرکز پزشکی کودکان سینسیناتی در آمریکا و مؤسسه ماکس پلانک در لایپزیگ آلمان به انجام رسیده است و نتایج آن در مجله Nature به چاپ رسیده است.
تهیه شده در گروه زیست فن

منبع :

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170614133745.htm

منبع : مرکز راهبری فناوری های همگرا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
رشد بافت کبدی مهندسی شده بعد از پیوند چالش‌ها و فرصت‌های زیست‌چاپگرهای سه بعدی استان گلستان میزبان دومین سمپوزیوم سلول های بنیادی و مهندسی بافت پیوند موفقیت آمیز بافت مصنوعی روده به موش های آزمایشگاهی/ فیلم مدلی مهندسی بافت شده از ریه و نای انسانی ساخته شد کشف تاثیر سلول بنیادی در بروز بیماری قلبی و عروقی در دیابت تولید اندامهای حیاتی بدن با مهندسی بافت بازسازی استخوانی با تکنیک مهندسی بافت دو لایه سلولی تولید کبد مهندسی بافت شده دارای عملکرد از سلول های بنیادی و پیش ساز رشد سلول‌های بنیادی چشم بر روی نانو داربست‌های محققان کشور استفاده از سلول های بنیادی برای رشد قلب بهبود خواص داربست تولید بافت بدن با روش محققان دانشگاه امیرکبیر نانوداربست زیستی برای تولید بافت قلب تلاش های جدید در حیطه مهندسی زیست پزشکی برای بهبود ترمیم قلب دستیابی به روشی جدید برای تولید انبوه سلول های بنیادی تولید استخوان زنده در آزمایشگاه مهندسی بافت برای ترمیم بافت قلبی جایزه 500 هزار دلاری ناسا برای توسعه بافت آزمایشگاهی انسان ساخت بافت مصنوعی قلب، کبد و پوست جهت پیوند توسط محقق ایرانی پوشش‌های سلول بنیادی بالغ برای پزشکی احیا کننده
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد