رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
  • الاربعا ١٦ ذی حجّه ١٤٤١
  • Wednesday, August 5, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2906 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶
- 10:48 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/05/16
بازدید:   48  
 
درمان بیماری ورم استخوانی با داربست‌های حاوی آنتی بیوتیک
درمان بیماری ورم استخوانی با داربست‌های حاوی آنتی بیوتیک
محققان در کشور داربست استخوانی حاوی نانوذرات بارگذاری شده با نوعی آنتی بیوتیک را تولید کردند که از آن می‌توان برای درمان بیماری ورم استخوانی استفاده کرد.

به گزارش ایسنا، استئومیلیت یا ورم استخوان به معنی عفونت استخوان و مغز استخوان است که بر اثر عفونی عفونت‌های استافیلوکوکی رخ می‌دهد. ولی سایر باکتری‌ها مانند استرپتوکوک، انتروباکترها و مایکوباکتریوم و گاه قارچ‌ها نیز می‌توانند علت آن باشند.

علاوه براین، باکتری‌های بین استخوانی که در مقابل آنتی بیوتیک‌ها مقاومت پیدا کرده‌اند نیز می‌توانند موجب استئومیلیت مزمن شوند.

نوع مزمن استئومیلیت می‌تواند به فلج شدن، قطع عضو و حتی مرگ نیز منجر شود از این رو این بیماری یک بیماری جدی و خطرناک است و نیاز به درمان فوری با آنتی بیوتیک یا عمل جراحی دارد.

از سوی دیگر در خیلی از موارد به علت مقاومت میکروارگانیسم‌های دخیل در بیماری به درمان‌های رایج آنتی بیوتیکی، میزان درمان این بیماری محدود است بنابراین نیاز به روش‌های درمانی مناسب‌تر ضروری به نظر می‌رسد که در این زمینه علوم مهندسی بافت و فناوری نانو می‌تواند راهکارهای مناسبی جهت درمان این بیماری شایع، ارائه ‌دهد. 

در این راستا محققان کشور با اجرای طرحی با عنوان «ساخت داربست استخوانی حاوی نانوذرات بارگذاری شده با آنتی بیوتیک وانکومایسین جهت درمان بیماری استئومیلیت» سعی کردند با استفاده از پلیمرهای زیست سازگار و زیست تخریب پذیر، نانو ذرات و داربست راهکاری را برای رهایش آنتی بیوتیک‌های موثر علیه بیماری استئومیلیت ارائه دهند.

در این پروژه با طراحی نانوذرات مناسب بر پایه پلیمر ابریشم، ساختار مناسبی جهت انتقال آنتی بیوتیک vancomycin فراهم شد.

 علت انتخاب این آنتی بیوتیک کاربرد گسترده آن برای درمان عفونت‌های مقام به درمان از جمله باکتریtaphylococcus aureus  است. استفاده از نانوذرات جهت رهایش کنترل شده داروهای مختلف نسبت به روش‌های مرسوم دارو رسانی دارای مزایای زیادی چون محافظت دارو در برابر تخریب، انتقال هدفمند دارو، کاهش میزان تزریق، امکان انتقال چند دارو به طور همزمان، افزایش میزان جذب دارو توسط بافت هستند.

استفاده از پلیمرهای ابریشم برای ساخت نانوذرات نیز به دلیل ظرفیت بالای پذیرش داروهای مختلفی بر روی آن است. این موضوع به علت وجود گروه‌های متفاوت مناسب جهت پذیرش دارو در ساختار این پلیمر زیست سازگاری است.

داربست طراحی شده نه تنها به عنوان انتقال دهنده و بستری برای نانوذرات در نظر گرفته شده است، بلکه با داشتن خواص فیزیکی وشیمیایی مناسب می‌تواند باعث ترمیم ناحیه استخوانی آسیب دیده شود. در این راستا سعی خواهد شد از پلیمر طبیعی ابریشم به منظور ایجاد ساختار هموژن با نانوذرات ساخته شده، استفاده شود.

این طرح با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران انجام دادند.

منبع : ایسنا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد