رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸
  • اثلاثا ٢ رجب ١٤٤١
  • Tuesday, February 25, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2910 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶
- 10:58 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/05/16
بازدید:   78  
 
ترکیب پروتئین مهندسی شده و ذرات مغناطیسی برای تشخیص سرطان
ترکیب پروتئین مهندسی شده و ذرات مغناطیسی برای تشخیص سرطان
محققان نوعی پروتئین مهندسی شده ارائه کردند که می‌تواند به صورت اختصاصی به سلول‌های سرطانی بچسبد. این پروتئین روی هسته‌هایی از جنس مواد مغناطیسی قرار داده شده تا بتوان با اعمال میدان آنها را جمع‌آوری کرد.

محققان موسسه وایس در دانشگاه هاروارد موفق به مهندسی نوعی پروتئین خون انسان به نام FcMBL شدند. این پروتئین در حالت عادی در بدن نقش هدف‌گیری عوامل پاتوژن را به عهده دارد اما در این پروژه پروتئین به گونه‌ای مهندسی شده که بتواند سلول‌های تومور سرطانی را از بدن جدا کند. پژوهشگران این پروژه سطح نانوذرات مغناطیسی را با استفاده از FcMBL پوشش دادند و با این کار موفق شدند 90 درصد از انواع سلول‌های سرطانی را به دام بی‌اندازند.
این راهبرد جدید می‌تواند برای تشخیص سرطان می‌تواند مفید باشد. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان An Engineered Human Fc-Mannose-Binding-Lectin Captures Circulating Tumor Cells در نشریه Advanced Biosystems منتشر شده است.
محققان در این مقاله نوشته‌اند که: « فناوری به‌دام اندازی FcMBL می‌تواند به عنوان ابزاری برای جمع‌آوری سلول‌های سرطانی با کارایی بالا مورد استفاده قرار گیرد
در سامانه‌های تشخیص سلول‌های سرطانی که در حال حاضر استفاده می‌شود از زیست‌نشانگر EpCAM استفاده می‌شود که در سطح سلول‌های سرطانی بیان می‌شود ولی این روش زمان به کار می‌آید که تومور وارد مرحله جدی بیماری شده است.
موسسه وایس از فناوری استفاده کرده در آن پروتئین طبیعی بدن به کار گرفته شده است. این پروتئین می‌تواند به سطح پاتوژن‌های مورد نظر بچسبد و آن را جمع‌آوری کند. از آنجایی که الگوهای کربوهیدارته مختلفی در سطح سلول‌های سالم وجود دارد بنابراین این پروتئین می‌توان آنها را از سلول‌های سرطان تفکیک دهد.
برای ارزیابی عملکرد این فناوری، محققان سلول‌های سرطان پستان را در بدن موش قرار داده و بعد از 28 روز از توسعه بیماری، این پروتئین روی موش مورد استفاده قرار گرفت. نتایج نشان داد که ترکیب خون موش با محلول حاوی پروتئین امکان شناسایی سلول‌های سرطانی را فراهم کرده است. این دانه‌های مغناطیسی حاوی پوشش پروتئینی به سلول‌های سالم نچسبیدند و در عوض امکان جذب سلول‌های سرطانی را دارا بودند.

منبع :

http://www.genengnews.com/gen-news-highlights/human-protein-engineered-to-capture-circulating-tumor-cells/81254591

منبع : مرکز راهبری فناوری های همگرا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
ویروس های آموزش دیده به جنگ سرطان می روند درمان قطعی سرطان با دستکاری ژنتیکی خون استفاده از یک برنامه کامپیوتری برای درمان سرطان پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها تایید روش نوین ژن‌درمانی برای درمان سرطان از بین بردن سلول های سرطان با یک مولکول جدید ارتباط سرطان سینه با عدم توازن باکتریایی داروهای ضد انگل اثرات ضد سرطانی دارند یک باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می‌کند تشخیص سرطان سینوس با آزمایش خون ارائه مدل ساده 3بعدی کبد برای آزمایش تاثیر سمی بودن داروها نانوذرات طلا به کمک درمان سرطان می‌آیند ساخت زیست حسگر درون سلولی با استفاده از پروتئین مهندسی شده ساخت پنجره شیشه ای برای مغز/ درمان آلزایمر و پارکینسون درمان ۲ نوزاد مبتلا به سرطان با تغییر ژن مهندسی ماکروفاژها برای بلعیدن سلول های سرطانی در تومورهای جامد تکنیکی جدید برای آشکار سازی ماتریکس درون بافت ها و تومورها سلول های تومور مغزی چگونه تغذیه می کنند نانوحسگری برای تشخیص متاستاز شدن سلول سرطانی تولید سلولهای بنیادین خونی در آزمایشگاه
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد