رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
  • الاربعا ١٦ ذی حجّه ١٤٤١
  • Wednesday, August 5, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2911 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶
- 11:00 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/05/16
بازدید:   69  
 
امکان ترمیم جهش در جنین انسان فراهم می شود
امکان ترمیم جهش در جنین انسان فراهم می شود
متخصصان ژنتیک توانستند برای اولین بار جنین انسان را اصلاح کرده و جهش عامل بروز بیماری خطرناک قلبی را از بین ببرند.

به گزارش خبرنگار مهر، به گفته محققان دانشگاه اورگن آمریکا، این اولین مطالعه است که اثبات می کند تکنیک ویرایش ژن می تواند در جنین انسان برای تبدیل ژن های جهش یافته به نسخه عادی شان استفاده شود.

این شیوه جدید جهش ژنتیکی را در جنین انسان که موجب کاردیومیوپاتی هیپرتروفی، مشکل ارثی که با ضخیم شدن غیرعادی عضله قلب همراه است، ردیابی می کند.

این جهش به شکل موفقیت آمیزی در 7۲ درصد از ۱8 جنینی که در محیط آزمایشگاه با استفاده از اسپرم گیرنده مرد مبتلا به مشکل ارثی قلبی ایجاد شده بودند، ترمیم شد.

دکتر پائولا آماتو، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «این شیوه ممکن است در مورد سایر بیماری های ژنتیکی از جمله فیبروز کیستیک و سرطان های ناشی از جهش ژن های BRCA نیز کارساز باشد.»

وی در ادامه می افزاید: «در صورت اثبات ایمنی، این متد اصلاح ژن جنین می تواند برای پیشگیری از انتقال بیماری های ژنتیک به نسل های بعدی استفاده شود.»

به گفته محققان احتمال اینکه کودکان دارای والدین بیماری ژنتیکی قلبی از طریق جهش ژنتیکی بیماری را به ارث ببرند 5۰ درصد است.

افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفی در معرض ریسک بالای نارسایی قلبی و مرگ ناگهانی قلبی قرار دارند.

تیم تحقیق با استفاده از تکنولوژی برش بخش هدف در ژن جهش یافته، نسخه جهش یافته ژن MYPBC۳ درون جنین انسان را جدا کردند. محققان متوجه شدند با این کار، فرآیند ترمیم DNA در جنین انسان برای ترمیم ژن جداشده وارد عمل می شود.

نتیجه آن است که نسخه های سالم ژن منجر به تولد نوزادی بدون ابتلا به بیماری ارثی می شود.

منبع : خبرگزاری مهر
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
بیولوژی مایع رحمی: چگونه جنین را از دنیای مادر مطلع می سازد جنین از چه مرحله‌ای انسان به حساب می‌آید؟ رمزگشایی ناباروری و اختلالات کروموزومی بارداری در سنین بالا جهش ژنی موجب تسریع در پیشرفت آلزایمر می شود کشف جدید ژنتیکی که زمینه ساز بروز دیابت نوع دوم است هشدار دادن به سلول های بنیادی برای تعجیل در فرایند ترمیم رشد نخستین جنین مصنوعی در آزمایشگاه باکتری های غذا ریسک سقط جنین را افزایش می دهد شناسایی 8۳ تغییر جدید DNA تاثیرگذار بر قد مرمت مغز به سبکی تازه! تکنیک جدیدی که محیط مکانیکی سلول ها در جایگاه طبیعی شان در جنین های زنده را نشان می دهد ماشین حساب آنلاین IVF که شانس زوجین برای بارور شدن را پیش بینی کنند روش هدفمند اپی ژنتیکی برای درمان اشکال تهاجمی لوکمیا شناسایی یک پروتئین حیاتی برای رشد بافت های بدن ویروس جهش یافته «ابولا» خطرناک تر است کشف دلیل ابتلا به اوتیسم تشخیص بیماریهای ژنتیکی جنین با تست پاپ اسمیر ویرایش موتاسیون های ژنی در شکل ارثی کم خونی ارتباط اُتیسم با DNA تغییریافته سلول های جنینی و شرایط استفاده در زمینه طب بازساختی
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد