رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
  • الاربعا ١٦ ذی حجّه ١٤٤١
  • Wednesday, August 5, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2929 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶
- 13:14 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/05/23
بازدید:   139  
 
ترس یا امید: اولین ویرایش ژنوم جنین انسان در آمریکا
ترس یا امید: اولین ویرایش ژنوم جنین انسان در آمریکا
هنوز زمان زیادی از انتشار مقاله دانشمندان چینی در اصلاح جنین انسانی نگذشته است که تیمی پژوهشی در ایالات متحده جهت بررسی قدرت بالای جلوگیری از بیماری‌های ژنتیکی، به صورت کاملا محدود، دست به اصلاح ژنوم جنین انسانی زده است.

به تازگی پژوهشگران دانشگاه علم و سلامت اورگان در شهر پرتلند ایالات متحده تلاشی برای ایجاد جنین‌های اصلاح‌شده ژنتیکی انجام داده و به نتایج مطلوبی دست یافته‌اند.
تاکنون دانشمندان در کشورهای مختلفی از جمله چین اقدام به فعالیت‌هایی در جهت ویرایش جنین انسان کرده‌اند و گزارش‌هایی از این کارها انتشار یافته، اما در ایالات متحده این اقدام بسیار بحث‌برانگیز و جنجالی به شمار می‌آید و قوانین محکمی برای آن وضع شده است؛ به طوری که نگاه قانون‌گذاران و اقشار مختلف به دانشمندان فعال در این زمینه درون‌مایه‌ای از ترس و احتیاط را در خود دارد.
پژوهش‌های جدید انجام شده به وسیله دانشمندان آمریکایی شامل تغییر DNA در تعداد زیادی از سلول‌های منفرد جنین بر طبق اطلاعات قبلی از یک فرد، با تکنیک ویرایش ژنوم کریسپر (CRISPR) است. این گروه بر این باور هستند که کار آن‌ها زمینه‌ای جدید را در ژنومیکس انسان ایجاد کرده و نشان می‌دهد تصحیح ژن‌های معیوب که عامل بیماری‌های ارثی هستند، با این روش به صورت ایمن و کارآمد انجام می‌شود.
هدف این پژوهشگران از تغییر کدهای DNA در جنین انسان، نمایش توانایی تصحیح یا از بین بردن ژن‌هایی است که باعث بیماری‌هایی ارثی مانند بتاتالاسمی می‌شوند. این فرایند «مهندسی رده سلولی زایشی (germline)» نام دارد، زیرا هر کودک اصلاح ژنتیکی شده تغییرات را از طریق سلول‌های زایشی خود به نسل بعدی منتقل می‌کند.
برخی از منتقدان استفاده از این روش‌ها عقیده دارند که آزمایش‌های رده سلولی زایشی می‌تواند موانع را از سر راه دنیای جدید «نوزادان طراحی‌شده» که با مهندسی ژنتیک بهبود و ارتقا می‌یابند، بردارد. در همین راستا جامعه اطلاعاتی ایالات متحده سال گذشته تکنیک کریسپر را روشی با پتانسیل ایجاد «سلاح‌های کشتار جمعی» توصیف کرد!
نشریات چینی که تعدادی از فعالیت‌های انجام شده در این زمینه را منتشر کرده‌اند، اذعان می‌دارند کریسپر باعث خطاهای ویرایشی در یک محدوده کوچک می‌شود و تغییرات دلخواه DNA نه در تمام سلول‌های جنین، بلکه فقط در تعدادی از آن‌ها رخ می‌دهد. این اثر که در اصطلاح «موزاییسم» نام دارد، توجه را به بحث‌هایی جلب می‌کند که ادعا می‌کنند ویرایش رده سلولی زایشی برای ایجاد یک فرد، ایمن نخواهد بود. در عین حال، تیم تحقیقاتی آمریکایی به شکل قانع‌کننده‌ای نشان داده است که از موزاییسم و هدف‌گیری اشتباه به عنوان دو خطای شناخته شده کریسپر جلوگیری به عمل آورده است.
به نظر می‌رسد این گروه تحقیقاتی بتوانند با اعمال کریسپر به تخمک‌ها در همان زمان لقاح اسپرم، بر مشکلات زودهنگام غلبه کرده باشد؛ به خصوص که نتایج در مقایسه با کارهای قبلی بهبود زیادی داشته است.
در نهایت اگرچه به این گروه اجازه داده نشد تا هیچ یک از جنین‌ها را بیش از چند روز توسعه داده و هیچ تصمیمی هم برای وارد کردن آن‌ها به رحم وجود نداشت، اما این آزمایش‌ها نقطه عطفی جهت حرکت اجتناب‌ناپذیر به سمت تولد اولین انسان اصلاح ژنتیکی‌شده خواهد بود.
این پژوهش‌ها هر چند می‌توانند امیدوار کننده باشند، اما باید توجه داشت در کشوری مانند ایالات متحده خطوط قرمزی در مقابل پیشرفت‌های ژنتیکی مانند آنچه برای هوش مصنوعی وجود دارد، ترسیم شده است. ویرایش ژنوم برای تقویت ِویژگی‌ها یا توانایی‌های فراتر از سلامت عمومی باعث ایجاد نگرانی‌هایی خواهد شد.
 

منبع :

https://www.technologyreview.com/s/608350/first-human-embryos-edited-in-us

منبع : مرکز راهبری فناوری های همگرا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
یک باکتری؛ کوچک‌ترین ضبط کننده داده! ابزارهای جدید برای تغییر دقیق ژن‌ها با روش کریسپر انتقال غیر ویروسی CRISPR یک موفقیت محسوب می شود جعبه سیاه بدن انسان آیا اهدا عضو حیوان به انسان محقق می‌شود؟ ذخیره‌سازی فیلم روی ژن‌، انقلابی در راه است! ویروس‌هایی که باکتری‌خوار شدند! سلول های تومور مغزی چگونه تغذیه می کنند اولین موفقیت در ویرایش ژن در پریمات های غیر انسان حذف ویروس اچ آی وی با روش ویرایش ژن در مدل حیوانی یک تکنولوژی ویرایش ژنومی جدید برای تصحیح دیستروفی عضلانی دوشن امکان حذف بیماری از روی DNA نسلهای آینده چه می خورند/ از گوشتهای آزمایشگاهی تا غذاهای چاپی! بررسی طرح های پژوهشی بر پایه سیستم CRISPR/Cas 9 در کارگروه ژنتیک ستاد توسعه سلول های بنیادی اصلاح ژنتیکی سرطان خون را بایگانی می کند تحولات علوم پزشکی در سال ۲۰۱6 ترکیب فناوری نانو و زیست فناوری برای اصلاح ژن به منظور مقابله با بیماری تولید رده های سلول های بنیادی انسانی ویرایش ژنوم شده شناسایی همه مراحل سلامتی و بیماری هر نوع سلول بوسیله CRISPRتقویت شده روش هدفمند اپی ژنتیکی برای درمان اشکال تهاجمی لوکمیا
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد