رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
  • الاحد ١ جمادی الثانیة ١٤٤١
  • Sunday, January 26, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2939 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۶
- 12:50 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/06/07
بازدید:   95  
 
ابزاری برای توالی سنجی DNA در صحنه جرم
ابزاری برای توالی سنجی DNA در صحنه جرم
نمونه‌های پیچیده، مخلوط و مبهم در صحنه‌های جرم به عنوان چالشی عظیم در بحث‌های جرم‌شناسی مطرح بوده‌اند. حال زمان آن فرا رسیده است تا با پنل جدید فرایند توالی‌یابی نسل جدید، روش تشخیص هویت در صحنه جرم متحول شود.

شرکت ترموفیشر پنل توالی‌یابی نسل جدید برای آنالیزهای جرم شناسی معرفی کرده است. پنل Applied Biosystems Percision ID GlobalFiler NGS STR Panel v2، در تلفیق با نرم افزار Converge Software 2.0 برای تشخیص تفاوت‌های حساس ژنتیکی در مخلوط‌های دی‌ان‌ای پیچیده و آسیب دیده، گسترش یافته است.
این پنل طراحی شده است تا همراه با سیستم Ion Chef برای تهیه کتابخانه و الگوی اتوماتیک به کار رود و همچنین با سیستم‌های توالی‌یابی Ion S5 و Ion S5 XL (که تنها به 2 ساعت برای انجام توالی‌یابی و 15 دقیقه کار عملیاتی احتیاج دارند)، کار کند.
این پنل CODIS (Combined DNA Index System) را با STR (Short Tandem Repeat) های چند اللی، شامل Penta D و Penta E، مانند نشانگرهای تشخیص جنسیت هدف می‌گیرد. شرکت ترموفیشر اعلام کرده است تعیین نشانگر افزونه کمک می‌کند تا در نمونه‌های صحنه جرم بتوان چند جزء را تشخیص داد.
پروفایل‌هایی از این پنل با استفاده از ماژول Converge NGS Analysis جدید ساخته شده است. عملکرد ژنوتایپر HID STR اطلاعاتی در زمینه‌ی آلل STR طول محور، واحدهای تکراری توالی‌محور، SNPهای شناخته شده در نواحی همسایه و هتروزیگوت‌های ایزومتریک (الل‌هایی باطول یکسان که شامل توالی‌های تکراری متفاوت هستند) به ما می‌دهد.
نوع ارتباط کاربری پنل با نرم افزار GeneMapper ID-X شرکت Applied Biosystems یکسان است. بنابراین کارشناس جرم‌شناسی به راحتی می‌تواند داده‌ توالی‌یابی را با مقادیر کنترل کیفیت مشابه، همچون Allele Number (AN)، Off-Ladder Allele (OL)، Peak Height REatio (PHR)، Below Stochastic Threshold (BST) و Control Concordance (CC)، ارزیابی کند.
رزی لی، معاون و مدیر بخش انسانی ترموفیشر می‌گوید: «مشتری‌های ما نیاز به دسترسی بیشتر به پروفایل‌های ژنتیکی نمونه‌های پیچیده‌ دی‌ان‌ای دارند، همین ما را به گسترش بیشتر سیستم Percision ID NGS، ساخت پنل‌های بیشتر و یک مسیر آنالیز داده‌ جامع‌تر وامی‌دارد
کلاوز بورشتینگ، مشاور ارشد بخش ژنتیک قانونی دپارتمان پزشکی قانونی دانشگاه کپنهاگن دانمارک نیز می‌گوید: «توالی‌یابی نسل جدید این قابلیت را دارد که ژنتیک قانونی را با توسعه‌ روش‌های بازیابی پروفایل اللی در نمونه‌های آسیب‌دیده و پیچیده، متحول کند. آزمایش‌های ما نشان‌دهنده‌ تناسبی کامل بین این روش و روش‌های مبتنی بر الکتروفورز مویین (Capillary Electrophoresis) هستند؛ یعنی حساسیت بالا و امکانات جدید برای تفسیر نمونه‌های مخلوط

منبع :

http://www.genengnews.com/gen-news-highlights/thermo-fisher-introduces-new-ngs-str-panel-for-forensic-dna-analysis/81254717

منبع : مرکز راهبری فناوری های همگرا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
پیشگیری از پیری با درمان چین و چروک سلول ها کشتن ابر ویروس‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک با پلیمر مصنوعی جدید تغییر شکل هیدروژل‌ها توسط مولکول DNA: پیش به سوی ساخت «ربات‌های نرم» تغییر DNA مسافران مریخ تنش باعث قوی تر شدن قلب می شود نقشه راه DNA باستان ایران تهیه می‌شود بازسازی بافتی با مولکول های هدف قرار دهنده ژن تایید اولین کیت تشخیصی چند ژنی بر پایه توالی یابی نسل جدید (NGS) رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور هکرهای زیستی سازندگان بدافزارهای نسل آینده 99 درصد از میکروب‌های بدن انسان هنوز ناشناخته‌اند! میکروبها اینترنت دارند تشخیص سرطان سینوس با آزمایش خون مغز بیماران مبتلا به آلزایمر باکتری بیشتری دارد فناوری‌های مینیاتوری، نویدبخش تحولی بزرگ در تشخیص بیماری‌ها پتانسیل بالای اگزوزوم‌ برای شناسایی و درمان بیماری بیولوژی مایع رحمی: چگونه جنین را از دنیای مادر مطلع می سازد طراحی ارگانیسم های زنده‌ از پایه با استفاده از نرم‌افزار زیست شناسی مصنوعی ژنوم کاملاً مصنوعی، در آستانه تولید شناسایی ژن عامل بروز پارکینسون از سوی محققان کشور
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد