رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
  • اثلاثا ٣ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Tuesday, December 11, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2940 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۶
- 12:53 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/06/07
بازدید:   155  
 
تکنیکی جدید برای غلبه بر ناباروری
تکنیکی جدید برای غلبه بر ناباروری
محققین موفق شده اند که نوزادان سالمی را از موش های نری که به طور ژنتیکی نابارور بودند تولید کنند و در نتیجه رویکرد بالقوه جدیدی را برای مبارزه با یکی از دلایل ژنتیکی شایع ناباروری انسان ارائه کنند.

به گزارش بنیان به نقل از medicalnewstoday، جنسیت ما بوسیله کروموزوم های X و Y تعیین می شود. معمولا خانم ها دارای دو کروموزوم X و آقایان داری یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y هستند(XY)، اما تقریبا از هر 500 پسری که متولد می شود، یکی از آن ها یک کروموزوم X یا Y اضافی دارد. داشتن بیش از یک کروموزوم جنسی مانع از تشکیل اسپرم بالغ شده و منجر به ناباروری می شود.

محققین در انستیتو فرانسیس کریک راهی را برای برداشتن کروموزوم X اضافی و تولید نوزادان بارور ارائه کرده اند. اگر این دستاورد در مورد انسان هم بدون ایجاد هر گونه خطری قابل اجرا باشد می تواند به باروری مردانی که مبتلا به سندرم کلاین فلتر(XXY) یا سندرم دوبلY (XYY) هستند و نابارور هستند و نیازمند روش های کمک باروری هستند، کمک کند.

در این مطالعه که با همکاری دانشگاه کیوتو صورت گرفت محققین قطعات کوچکی از بافت گوش موش های XXY و XYY را برداشته و فیبروبلاست های آن ها را جداسازی کردند. آن ها این فیبروبلاست ها را به سلول های بنیادی تبدیل کردند و متوجه شدند که طی این فرایند تعدادی از آن ها کروموزوم جنسی اضافی را از دست دادند. با استفاده از روشی جالب و به کمک سیگنال های شیمیایی خاص آن ها این سلول های بنیادی را به سلول هایی تبدیل کردند که توانایی تبدیل شدن به اسپرم را دارند. این سلول ها زمانی که به بیضه موش های میزبان تزریق شدند، به اسپرم های بالغ تبدیل شدند. آن ها این اسپرم های بالغ را بدست آورده و با کمک آن ها و روش های کمک باروری نوزادان سالم و باروری را تولید کردند. این روش اجازه تولید نوزادان سالم و بارور از موش های XXY و XYYرا داد. هر چند نتایج اولیه این مطالعه امیدوار کننده بوده است اما برای کاربردی شدن آن در مورد انسان راه درازی در پیش است.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
پیوند سلول‌های بنیادی انسان به میمون‌های مبتلا به آسیب نخاعی درمان کمر درد با تزریق سلول های بنیادی تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های پیش‌ساز عصبی در فاز آزمایشگاهی ترمیم ضایعات غضروفی با سلول بنیادی/ ساخت داربست زیست مهندسی شده به دنبال بهبود تولید سلول های کلیدی دخیل در درمان دیابت رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور افراد چاق فاقد سلول های با هورمون سیری هستند FDA و اشاره به تخلفات در کلینیک های سلول های بنیادی واکنش دو پروتئین کلیدی موجب رشد نورون ها می شوند نقش مارکر اپی ژنتیکی RNA کلیدی در سیستم ایمنی مغز کوچک آزمایشگاهی ساخته شد سلول های بنیادی مشتق از چربی و کمک به بیماران ضایعه مغزی افتتاح پروژه "سل‌تراپی" رویان در هفته دولت تولید سلول های بنیادی تولید کننده انسولین تبدیل سلول های پوست به سلول های کبدی شناسایی سلول های مغز کنترل کننده پیری مهندسی سلول های بنیادی برای کشتن HIV گسترش درمان از طریق سلول های بنیادی در کلینیکهای خصوصی غیر اخلاقی و غیرقانونی است حمایت از طرح های پژوهشی با محوریت سلول های بنیادی مطالعات مربوط به کلیه منجر به کشف جالبی در زمینه نحوه شکل گیری قلب شده است
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد