رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
  • الخمیس ٢٤ ذی حجّه ١٤٤١
  • Thursday, August 13, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2943 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
- 15:55 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/06/20
بازدید:   55  
 
کاربرد نانوتراشه در تبدیل سلول‌های پوست به انواع دیگر سلول ها
کاربرد نانوتراشه در تبدیل سلول‌های پوست به انواع دیگر سلول ها
محققان با استفاده از همگرایی میان فناوری‌ نانو و زیست‌فناوری موفق به ارائه تراشه‌ای شدند که می‌توان با استفاده از آن سلول‌های پوست را به سلول‌های دیگر مانند سلول‌های عصبی یا رگ‌های خونی تبدیل کرد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محققان دانشگاه ایالتی اوهایو موفق به توسعه این فناوری شدند که ممکن است بتوان از آن برای مرمت بافت‌ها یا بازیافت توانمندی سلول‌هایی که دچار پیری شده‌اند، استفاده کرد.
'
چندن سن' از مدیران مرکز تحقیقات بازیابی پزشکی و درمان‌های مبتنی بر سلول دانشگاه ایالتی اوهایو گفت: با استفاده از این فناوری نانوتراشه جدید، بافت‌ها و اندام‌های آسیب دیده را می‌توان با سلول‌های جدید جایگزین کرد؛ ما نشان دادیم که این سلول‌ها همانند یک زمین حاصل‌خیز هستند، به طوری که می‌توان هر بخش موردنظر بافت را در آنها ایجاد کرد.
محققان این آزمایش را روی موش‌های آزمایشگاهی مورد مطالعه قرار داده‌اند. آنها موفق شدند سلول‌های پوست را دوباره برنامه‌ریزی کنند تا بتوان آنها را به سلول‌های رگ در پاهای آسیب دیده موش تبدیل کرد. این گروه رگ‌هایی را در پای به شدت آسیب دیده موش که در آن رگی وجود نداشت، ایجاد کردند.
نتایج یافته‌های محققان نشان داد که در مدت یک هفته، رگ‌های خونی فعال در پای آسیب دیده شکل گرفتند و در طول هفته دوم، پای آسیب دیده بهبود پیدا کرد. این گروه در محیط آزمایشگاهی موفق به برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های پوست و تبدیل آنها به سلول‌های عصبی شدند و این سلول‌ها به مغز موشی که دچار سکته شده بود، تزریق شد.
سن افزود: این فناوری در 98 درصد موارد، به ‌صورت موفقیت‌آمیز عمل می‌کند. ما توانستیم سلول‌های پوست را به سلول‌های دلخواه تبدیل کنیم که این کار در مدت کمتر از یک ثانیه و به ‌صورت غیرتهاجمی انجام می‌شود.
این فناوری از چند بخش تشکیل شده‌ است؛ ابتدا یک تراشه مبتنی برفناوری‌ نانو است که مواد موردنظر را به سلول بالغ در بدن می‌رساند. دومین بخش این فناوری، تولید مواد زیستی است که موجب تغییر سلول می‌شود. براساس این ماده، سلول می‌تواند به هر نوع سلول هدف تبدیل شود.
تبدیل بافت با فناوری‌ نانو (TNT) می‌تواند به‌ عنوان ابزاری برای تبدیل هر نوع سلول به سلول موردنظر در بدن مورد استفاده قرار گیرد. این فناوری جدید فرصت‌های تازه‌ای در دنیای پزشکی ایجاد می‌کند که این روش بی‌نیاز از فرآیندهای آزمایشگاهی و غیرتهاجمی است و ماده موردنظر تنها با بار الکتریکی بسیار کم رهاسازی می‌شود.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Nature به چاپ رسیده است.

 

منبع : ایرنا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
شناسایی آنتی‌بیوتیک‌های تولید شده توسط میکروب‌ها با نانوزیست‌حسگر پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها همگرایی فناوری‌نانو و زیست‌فناوری برای ترمیم نخاع آسیب‌دیده بهبود زخم در کسری از ثانیه نانوذرات طلا به کمک درمان سرطان می‌آیند رقابت 67 طرح مفهومی در چالش فناوری ساخت نانوحسگر زیستی طراحی سامانه هوشمند داروهای ضد سرطان از سوی محققان کشور حسگری که پروتئین منفرد ترشح یافته از سلول را شناسایی می‌کند نانوزیست‌حسگری که ۲۰ برابر سریع‌تر، زیست‌مولکول‌ها را شناسایی می‌کند خالص سازی پروتئین‌ با فناوری نانو/ کاربرد در ساخت داروهای نوترکیب نانوحسگری برای تشخیص متاستاز شدن سلول سرطانی حامل جدید پژوهشگران ایرانی برای مرگ سلول‌های سرطانی موتورهای مولکولی؛ آینده تشخیص و درمان بیماری‌ها فعال‌سازی حافظه سلولی با استفاده از نانوذرات روشی جدید که می تواند واکسن های مبتنی بر DNA را به صورت قرص در دسترس عموم قرار دهد ساخت نانوزیست‌حسگری برای رصد فعالیت‌های دینامیک سلولی ساخت نانوداربست‌هایی با قابلیت ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده بررسی کاربرد نانوزیست‌فناوری در دارورسانی نانوماشینی برای تشخیص بیماری و رهایش دقیق دارو نانوزیست‌حسگری برای تشخیص زودهنگام سرطان
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد