رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
  • اثلاثا ٣ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Tuesday, December 11, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2945 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
- 16:00 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/06/20
بازدید:   115  
 
ارتباط مستقیم طول تلومر و نارسایی قلبی در انسان
ارتباط مستقیم طول تلومر و نارسایی قلبی در انسان
هر سلول در انسان دارای 23 جفت کروموزم است که چهار تلومر روی هر جفت قرار دارد. تلومرها انتهای کروموزوم ها را می پوشانند و آن ها را در برابر تخریب و یا ادغام شدن با کروموزوم های مجاور محافظت می کنند. در مطالعه ای جدید محققین نشان داده اند که افرادی که دچار نارسایی قلبی هستند، تلومرهای کوتاه تری را در سلول های قلبی یا کاردیومیوسیت هایشان دارند.

به گزارش بنیان به نقل از medicalpress، محققین دانشگاه کانکتیکات برای اولین بار روشی را برای اندازه گیری تلومرها در بافت های قلبی انسان طراحی کرده اند. در واقع از آن جایی که بدست آوردن بافت قلبی به منظور اندازه گیری طول تلومرها مشکل است، محققین ناچار شدند از نمونه های بافت قلبی که طی پیوند قلب یا اهدای قلب بدست می آید، استفاده کنند و با استفاده از آن ها به ارزیابی طول تلومرها بپردازند. با استفاده از نمونه هایی که آن ها از بانک بافتی Penn  State بدست آوردند توانستند تلومرها را در بیماران قلبی و افراد سالم اندازه گیری کنند و در این میان فاکتورهایی مانند سن ، جنس و ... را نیز در نظر بگیرند، زیرا این اطلاعات نیز در این بانک ها ثبت می شود. از آن جایی که مطالعات آن ها نشان داد که در نمونه های افراد سالم، سن اثر مهمی را روی طول تلومر اعمال نمی کند و تلومرهای افراد جوان و پیر سالم تحت تاثیر این فاکتور قرار نمی گیرند، محققین به بررسی ارتباط نارسایی قلبی و کوتاهی تلومر پرداختند. مقایسه بین افراد سالم و مریض نشان داد که بیمارانی که کوتاه ترین تلومرها را در سلول های قلبی شان دارند، عملکرد قلبی شان نیز به میزان بیشتری تحت تاثیر قرار می گیرد. جالب این که کاردیومیوسیت ها تنها سلول های بافت قلبی بودند که طول تلومرشان تحت تاثیر قرار گرفت و این در حالی بود که طول تلومر در سایر سلول های بافت قلبی مورد آنالیز قرار گرفته تغییر نکرد. هر چند راه درازی در پیش است تا نحوه اثر گذاری بیماری های قلبی روی کوتاه شدن تلومرها مشخص شود اما این مطالعه درک دلایل نارسایی قلبی را کمی آسان تر کرده است. رسیدن به چنین اطلاعات پایه ای می تواند منجر به یافتن راهکارهای درمانی بهتری برای نارسایی قلبی گردد.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
شناسایی یک پروتئین موثر در بیماری عروق کرونر آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟ تنش باعث قوی تر شدن قلب می شود ترمیم قلب های آسیب دیده با سلول های خودشفا دهنده پروتئین از حمله قلبی محافظت می کند طراحی ارگانیسم های زنده‌ از پایه با استفاده از نرم‌افزار زیست شناسی مصنوعی مطالعات مربوط به کلیه منجر به کشف جالبی در زمینه نحوه شکل گیری قلب شده است رمزگشایی ناباروری و اختلالات کروموزومی بارداری در سنین بالا شناسایی آنزیم چاقی در میانسالی سلول های عضلات قلبی بالغ ایجاد شده از سلول های بنیادی در آزمایشگاه مقایسه پتانسیل ترمیم قلبی سه نوع سلول بنیادی بازسازی لایه بیرونی قلب با استفاده از سلول‌های بنیادی استان گلستان میزبان دومین سمپوزیوم سلول های بنیادی و مهندسی بافت مولکول های طراحی شده برای درمان آسیب ناشی از حمله قلبی بهبود بیمار دچار سکته قلبی با استفاده از سلول های بنیادی شناسایی پایه های اپی ژنتیکی هایپرتروفی قلبی پروتئین مرتبط با بیماری قلبی منجر به آسیب مغزی می شود چگونه قلب به استخوان تبدیل می شود!!! چگونه می توان قلب های آسیب دیده را ترمیم کرد؟ پلاک های پروتئین آلزایمر به قلب آسیب می رسانند
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد