رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
  • الخمیس ٢٤ ذی حجّه ١٤٤١
  • Thursday, August 13, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2946 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
- 16:02 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/06/20
بازدید:   84  
 
تبدیل مستقیم سلول های پوست انسان به نورون های حرکتی
تبدیل مستقیم سلول های پوست انسان به نورون های حرکتی
محققان آمریکایی روش جدیدی برای تبدیل مستقیم سلول های پوست انسان به نورون های حرکتی کشف کرده اند. این کشف به محققان اجازه می دهد که نورون های حرکتی سیستم اعصاب مرکزی انسان را در محیط آزمایشگاه مطالعه کنند.

به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، محققانی که در زمینه ابداع درمان های جدید برای بیماری های نورودژنراتیو (بیماری های تحلیل رونده عصبی مانند آلزایمر، پارکینسون، هانتینگتون و...) فعالیت می کنند، با ناتوانی در رشد نورون های حرکتی انسان در آزمایشگاه مواجه شده اند.
نورون های حرکتی مغز باعث انقباض عضلات می شوند و آسیب دیدن آنها علت اصلی ابتلا به بیماری های مخربی مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک و ​​آتروفی عضلانی نخاعی است که هر دو در نهایت منجر به فلج و مرگ زودرس منجر می شوند.
کشف جدید به محققان در درک بهتر بیماری های نورون های حرکتی مانند بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک کمک می کند.
اسکلروز جانبی آمیوتروفیک ( Amyotrophic lateral sclerosis) یک بیماری نورون‌های حرکتی است که موجب تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم در دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و دستگاه عصبی محیطی می‌شود.
در این تحقیق جدید محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس سلول های پوست افراد بزرگسال سالم را به طور مستقیم و بدون اینکه آنها را به وضعیت سلول های بنیادی دراورند به نورون های حرکتی تبدیل کردند.
این فناوری مطالعه نورون های حرکتی سیستم اعصاب مرکزی انسان را در آزمایشگاه میسر می سازد.
نورون های حرکتی انسان که در محیط آزمایشگاه پرورش می یابند، بر خلاف نورون های حرکتی موش که بطور معمول مورد مطالعه قرار گرفته اند، ابزار جدیدی برای مطالعه خواهند بود زیرا محققان نمی توانند از نورون های افراد زنده نمونه بگیرند اما به راحتی می توانند از انسان ها نمونه های پوستی بگیرند.
اجتناب از فرایند سلول های بنیادی موجب برطرف شدن نگرانی های اخلاقی ناشی از تولید سلول های بنیادی پلورپوفتون می شود که همانند سلول های بنیادی جنینی توانایی تبدیل شدن به تمام انواع سلول های بالغ را دارند و از همه مهمتر اینکه اجتناب از وضعیت سلول های بنیادی اجازه می دهد که نورون های موتور بدست آمده سن سلول های اولیه پوست و به همین ترتیب سن بیمار را حفظ کنند. حفظ سن تقویمی این سلول ها در هنگام مطالعه بیماری های نورودژنراتیو که در سنین مختلف در افراد بروز می کند و در دهه ها بدتر می شود حیاتی است.
این مطالعه در شماره هفتم سپتامبر مجله Cell Stem Cell منتشر شده است.

منبع : ایرنا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های پیش‌ساز عصبی در فاز آزمایشگاهی تبدیل سلول های پوست به سلول های کبدی درمان سوختگی بسیار شدید با پوست زیست مهندسی شده در کشور تولید نورون ها از سلول های پوستی برای درک اوتیسم نقش حفاظتی باکتری های پوست در مقابل بیماری پوستی تولید پوست مصنوعی برای ترمیم زخم توسط محققان ایرانی پرورش یک بچه موش از سلول‌های پوستی تبدیل سلول های پوستی به سلول های کبدی تشخیص به‌موقع سرطان سلول سنگفرشی پوست از طریق نوعی ژن 5 جانور عجیب که به پیشرفت علم و تکنولوژی کمک کردند نقش دو پروتئین در حفاظت سلول های بنیادی پوست تبدیل سلول های پوستی به سلول های قلب و مغز با استفاده از دارو تبدیل سلول‌های پوست به اسپرم درمان آب سیاه با کمک سلول‌های پوست انسان تبدیل سلول های پوستی به سلول های بنیادی تولید سلول های پانکراسی تولید کننده انسولین از سلول های پوست انسان محققان ایرانی پوست مصنوعی با قابلیت رگ‌زایی تولید کردند تلاش محققان ایرانی برای تولید اسپرم از سلول های پوستی تبدیل سلول پوستی به سلول مغزی برای مقابله با پیری تولید پوست از سلول‌های بنیادی مزانشیمی با روش ابداعی محققان کشور
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد