رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷
  • الاربعا ٩ رمضان ١٤٣٩
  • Wednesday, May 23, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2951 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶
- 17:17 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/06/22
بازدید:   52  
 
درمان دیابت نوع یک با مهندسی جزایر پانکراسی در خارج از بدن
درمان دیابت نوع یک با مهندسی جزایر پانکراسی در خارج از بدن
محققان موفق به تولید ارگانوئیدهای جزایر پانکراسی رگزایی شده از سلول های بنیادی پرتوان انسانی در آزمایشگاه شدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، بسته های کوچک سلولی موسوم به جزایر در سرتاسر پانکراس، شرایط تولید انسولین را فراهم می کنند.

در دیابت نوع یک، سیستم ایمنی این جزایر را تخریب می کند و بیماران نیازمند تزریق روزانه انسولین برای حفظ شرایط بهینه قند خون شان هستتند. از گذشته های دور محققین همواره به دنبال یافتن راهی مناسب برای درمان این بیماری شایع بوده اند.

 به منظور یافتن راهکاری درمانی، محققان دانشگاه پیتزبورگ سعی به استفاده از سلول های بنیادی پرتوان انسانی(hPSCs) برای مهندسی جزایر پانکراسی در آزمایشگاه بوده اند. هدف اصلی این پژوهش یافتن روشی برای رگزایی جزایر در آزمایشگاه بود تا زنده مانی و عملکرد این جزایر را بعد از پیوند افزایش دهند.

این اولین مطالعه ای است که به تولید ارگانوئیدهای جزایر پانکراسی رگزایی شده از سلول های بنیادی پرتوان انسانی در آزمایشگاه بوده است و به این منظور دکتر بانرجی و همکارانش روشی را برای ایمپلنت کردن تکه های عروق خونی به جزایر پانکراسی ارائه کرده اند.

جزایر پانکراسی نیاز زیادی به اکسیژن دارند و به همین دلیل باید خیلی سریع با شبکه عروقی ارتباط برقرار کنند، در غیر این صورت آن ها شروع به مردن کرده و توانایی شان در تنظیم سطح گلوکز خون را از دست می دهند.

علاوه براین، در این مطالعه از هیدروژل برای ایجاد داربستی برای کشت سه بعدی سلول های بنیادی و تمایز آن ها به سلول های بتای جزایر پانکراسی (به صورت ارگانوئید) استفاده کردند. ترکیب این سلول های بنیادی تمایز یافته و تکه های عروقی موجب ایجاد جزایر پانکراسی مهندسی شده قابل پیوند شده است.

در حال حاضر، این جزایر مهندسی شده ابزار ارزشمندی را برای تست کارایی و سمیت ترکیبات دارویی جدید برای بیماری های پانکراسی ارائه کرده اند و در مطالعات جانوری نیز موجب کاهش سطح گلوکز خون جانوران شده اند اما برای رسیدن به قطعیت برای استفاده از این جزایر پانکراسی نیاز به مطالعات وسیع تر و دقیق تری است.

منبع : خبرگزاری مهر
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
یک باکتری؛ کوچک‌ترین ضبط کننده داده! ارتش آمریکا گیاهان هوشمند می سازد تغییر DNA مسافران مریخ تولید مینی مغزهای انسانی رشد بافت کبدی مهندسی شده بعد از پیوند رابطه آلزایمر و بیماری «دوقطبی» کشف شد کاربرد پلاکت‌های مهندسی شده در جلوگیری از رشد مجدد تومور سرطانی مغز کوچک آزمایشگاهی ساخته شد ایمن درمانی شیوه ای مناسب برای درمان دیابت نوع۱ تولید سلول های بنیادی تولید کننده انسولین دستکاری ژنتیکی برای رهایی از دیابت و چاقی ساخت زیست‌حسگر با دستکاری ژنتیکی مخمر نان درمان ۲ نوزاد مبتلا به سرطان با تغییر ژن مهندسی سلول های بنیادی برای کشتن HIV درمان هپاتیت B یک گام تا واقعیت تولید مغز مصنوعی در محیط آزمایشگاهی ساخت سلول های بنیادی خونی از سلول های خود بیمار مایکروسافت اطلاعات را روی دی ان ای ذخیره می‌کند تولید سلول های بنیادی خودنوزایی کننده برای پیوند واکسن سلول های بنیادی برای افزایش پاسخ ایمنی و مهار تومورها در مدل های جانوری
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد