رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷
  • اثلاثا ٣ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Tuesday, December 11, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2961 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
- 11:48 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/06/29
بازدید:   105  
 
افراد چاق فاقد سلول های با هورمون سیری هستند
افراد چاق فاقد سلول های با هورمون سیری هستند
افراد شدیدا چاق دارای عدم حس سیری هستند و به نوعی در مقایسه با افراد طبیعی هورمون های سیری کمتری تولید می کنند. دلیل این امر این است که سلول های مسئول در مجرای معدی روده ای افراد چاق شدیدا کاهش یافته اند.

به گزارش بنیان به نقل از medicalnewstoday، غشای موکوسی مجرای معدی روده ای فوقانی محل سلول های بسیار تخصص یافته ای به نام سلول های انترواندوکرینی هستند که به طور دائم محتویات روده های ما را آنالیز می کنند. طی یک وعده غذایی، آن ها هورمون های سیری را به جریان خون آزاد می کنند که سیگنال هایی را به بدن می دهند که مقدار غذایی کافی مصرف شده است و فرد می تواند خوردن را متوقف کند. حس سیری در سیستم عصبی مرکزی ایجاد می شود.

در مقایسه با افراد لاغر، آزاد سازی هورمون های سیری در افرادچاق کاهش یافته است. بعد از جراحی های کوچک کردن شکم مانند بای پس معدی یا گاستروکتومی، آزادسازی این هورمون ها مجددا افزایش می یابد. محققین دانشگاه بازل و لیورپول به دنبال یافتن دلیلی برای این کاهش آزاد سازی هورمون های سیری نمونه های معدی روده ای مربوط به 24 فرد لاغر و 30 بیمار چاق را قبل و بعد از جراحی لاغری ارزیابی کردند. آن ها دریافتند که تعداد سلول های انترواندوکرینی در افراد چاق به طور معناداری در مقایسه با افراد با وزن طبیعی پایین تر است. این منجر به آزاد سازی کاهش یافته هورمون سیری می شود که خود اشتها را تحت تاثیر قرار می دهد. در افراد چاق الگوی بیان فاکتورهای رونویسی مسئول تکوین سلول های انترواندوکرینی از سلول های بنیادی نیز تغییر می کند. بعد از جراحی، تعداد سلول های انترواندوکرینی و الگوی فاکتورهای رونویسی تقریبا به طور کامل احیا می شود. متاسفانه افراد چاق اغلب دچار بیماری هایی می شوند که منجر به مرگ آن ها می شود و این مطالعه نشان می دهد علاوه بر فاکتورهای متابولیکی، تفاوت های ساختاری و مولکولی نیز بین افراد چاق و لاغر وجود دارد که می تواند روی احساس اشتها و سیری آن ها اثر بگذارد.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
پیوند سلول‌های بنیادی انسان به میمون‌های مبتلا به آسیب نخاعی درمان کمر درد با تزریق سلول های بنیادی قرص ضد چاقی کشف شد ترمیم ضایعات غضروفی با سلول بنیادی/ ساخت داربست زیست مهندسی شده به دنبال بهبود تولید سلول های کلیدی دخیل در درمان دیابت FDA و اشاره به تخلفات در کلینیک های سلول های بنیادی واکنش دو پروتئین کلیدی موجب رشد نورون ها می شوند تکنیکی جدید برای غلبه بر ناباروری نقش مارکر اپی ژنتیکی RNA کلیدی در سیستم ایمنی مغز کوچک آزمایشگاهی ساخته شد سلول های بنیادی مشتق از چربی و کمک به بیماران ضایعه مغزی افتتاح پروژه "سل‌تراپی" رویان در هفته دولت تولید سلول های بنیادی تولید کننده انسولین دستکاری ژنتیکی برای رهایی از دیابت و چاقی تبدیل سلول های پوست به سلول های کبدی شناسایی سلول های مغز کنترل کننده پیری مهندسی سلول های بنیادی برای کشتن HIV گسترش درمان از طریق سلول های بنیادی در کلینیکهای خصوصی غیر اخلاقی و غیرقانونی است حمایت از طرح های پژوهشی با محوریت سلول های بنیادی مطالعات مربوط به کلیه منجر به کشف جالبی در زمینه نحوه شکل گیری قلب شده است
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد