رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
  • اثلاثا ٢٢ ذی حجّه ١٤٤١
  • Tuesday, August 11, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2963 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
- 11:58 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/06/29
بازدید:   122  
 
رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور
رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور
محققان پژوهشگاه رویان آزمایشی را طراحی کردند که طی آن در گروه‌های دارای مشکلات شدید (تراتوزواسپرمی شدید) می‌توان با انجام فعال‌سازی مصنوعی تخمک (AOA) از شکست در لقاح در تکنیک ICSI جلوگیری کرد.

به گزارش ایسنا، بررسی کیفیت مایع منی اولین قدم برای ارزیابی ناباروری با عامل مردانه است. با این حال، بحث‌های قابل توجهی در مورد اهمیت تشخیصی و پیش آگاهی از خصوصیات مایع منی وجود دارد.

ارزیابی معمول کیفیت مایع منی برای نشان دادن تمام جنبه‌های وضعیت اسپرم کافی نیست، بنابراین علاوه بر بررسی اسپرم (غلظت، تحرک و شکل ظاهری) نشانگرهای جدید باروری نیز باید در نظر گرفته شوند.

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که در بررسی‌های بالینی برای تکمیل آزمایش‌های بررسی کیفیت اسپرم، نیاز به آزمایش‌های تکمیلی نظیر بررسی سلامت محتوی ژنتیکی اسپرم است که به عنوان روشی برای تشخیص و درمان ناباروری پیشنهاد می‌شود.

مطالعات اخیر بر روی عوامل اسپرمی اصلی درگیر در فعال شدن تخمک مانند فسفولیپاز C (PLC) که شروع کننده پیام ورود کلسیم به درون تخمک است، تمرکز کرده‌اند

به منظور بررسی ارتباط PLC با ویژگی‌های اسپرم، آسیب DNA و کمبود پروتامین، دکتر نصر اصفهانی، دکتر مرضیه تولایی و عباس کیانی در پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان، آزمایشی را طراحی کردند که طی آن غلظت، تحرک و شکل ظاهری اسپرم 32 مرد دارای اسپرم طبیعی و 23 مرد دارای اسپرم غیر طبیعی ارزیابی و با میزان PLC در آنان مقایسه شدند.

نتایج این پژوهش که در نشریه بین‌المللی systems biology in reproductive medicine به چاپ رسیده است، نشان داد متوسط مقدار PLC در مردان با خصوصیات غیر طبیعی اسپرم به شکل معنی‌داری کمتر از مردان با اسپرم طبیعی است.

همچنین مشخص شد شکل ظاهری اسپرم بیشتر از تحرک و غلظت، پیشگویی کننده حضور PLC است و هرچه میزان آسیب به DNA اسپرم بیشتر باشد، میزان PLC در اسپرم‌ها کمتر است.

این یافته‌ها نشان می‌دهد در روش کمک باروری تزریق اسپرم به درون سیتوپلاسم تخمک (ICSI)، با انتخاب اسپرم بر اساس شکل ظاهری، احتمال فعال شدن تخمک بیشتر خواهد بود.

همچنین می‌توان از بیان PLC به عنوان شاخص پتانسیل لقاح در نمونه مردان نابارور استفاده کرد، در گروه‌های دارای مشکلات شدید (تراتوزواسپرمی شدید) می توان با انجام فعال‌سازی مصنوعی تخمک (AOA) از شکست در لقاح در تکنیک ICSI جلوگیری کرد.

 

منبع : ایسنا
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
پیشگیری از پیری با درمان چین و چروک سلول ها کشتن ابر ویروس‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک با پلیمر مصنوعی جدید آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟ پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها تغییر شکل هیدروژل‌ها توسط مولکول DNA: پیش به سوی ساخت «ربات‌های نرم» ثبت ۲۲ گونه ژن جدید در بانک جهانی توسط دانشگاه آزاد جهرم تغییر DNA مسافران مریخ تنش باعث قوی تر شدن قلب می شود نقشه راه DNA باستان ایران تهیه می‌شود کشف یک گونه جدید مخمر توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی ایران شناسایی یک تنظیم کننده کلیدی در باروری مردان تولید آنتی‌بادی‌های تشخیصی توسط محققان کشور تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های پیش‌ساز عصبی در فاز آزمایشگاهی ترمیم ضایعات غضروفی با سلول بنیادی/ ساخت داربست زیست مهندسی شده بازسازی بافتی با مولکول های هدف قرار دهنده ژن بانک میکروارگانیسم های مرکز ذخایر ژنتیکی دارای اعتبار جهانی شد تایید اولین کیت تشخیصی چند ژنی بر پایه توالی یابی نسل جدید (NGS) ترمیم غلاف میلین و امیدهای ایرانی برای درمان ام اس زیست فناوری بهترین حوزه برای سرمایه گذاری و سودآوری است دستیابی به تکنیک تولید پروتئین دارویی در خروس مهندسی شده
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد