رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷
  • الخمیس ٥ ذی حجّه ١٤٣٩
  • Thursday, August 16, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2975 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶
- 14:44 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/07/10
بازدید:   36  
 
گامی رو به جلو برای ژن درمانی بیماران ناشنوا
گامی رو به جلو برای ژن درمانی بیماران ناشنوا
محققان دانشگاه ایالتی اورگون با ایجاد راهی برای مطالعه بهتر یک پروتئین بزرگ ضروری، گام مهمی را در جهت ژن درمانی بیماران ناشنوا برداشته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، موتاسیون در پروتئین اتوفرلین (otoferlin) با از دست دادن شنوایی مادرزادی شدید همراه است که شکلی شایع از ناشنوایی در بیمارانی است که تقریبا چیزی نمی شوند.

این مطالعه جدید پیشنهاد می کند که اتوفرلین که در بخش حلزونی گوش داخلی قرار دارد، به عنوان یک پروتئین لینکر حساس به کلسیم عمل می کند. همچنین این مطالعه نشان می دهد که موتاسیون در اتوفرلین اتصال بین پروتئین و سیناپس کلسیمی گوش را تضعیف می کند و نقص در این برهم کنش ممکن است ریشه ناشنوایی مربوط به اتوفرلین باشد.

اندازه مولکول اتوفرلین و سخت حل شدن آن، مطالعه چگونگی عملکرد آن را مشکل می سازد.

به همین منظور محققین اورگون یک سنجش کولوکالیزاسیون تک مولکول متصل شونده به تیتراسیون(smCoBRA) را برای پروب کردن کمی اتوفرلین طراحی کردند. استفاده از این سنجش نشان داد که اتوفرلین تنها یک هدف دارد که کد کردن صداها در سلول های مویی حسی در گوش داخلی است و موتاسیون های کوچک در اتوفرلین منجر به ناشنوایی عمیق می شود. ژن اتوفرلین واقعا بزرگ است و این امر منجر به تولید پروتئینی بزرگ می شود.

روش های معمول برای ساختن پروتئین نوترکیب شامل استفاده از باکتری «اشرشیا کلی» است اما این باکتری ها پروتئین های بزرگ را از بین می برند.

به همین دلیل محققین به دنبال شکلی کوتاه تر از این ژن هستند که قابلیت استفاده در ژن درمانی را داشته باشد.

این شکل کوتاه تر قابل انتقال به ویروس ها ناقل بوده و در نتیجه می تواند به خوبی به بیماران منتقل شود و برای ژن درمانی آن ها مورد استفاده قرار گیرد.

منبع : خبرگزاری مهر
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
تولید گرانترین بخش محیط کشت سلولی در کشور/امکان انجام آزمایشات بیشتر فراهم شد استخوان های آسیب دیده بوسیله ژن درمانی و سلول درمانی بازسازی می شوند ژن درمانی، چشم اندازی نو در درمان هموفیلی اولین دستورالعمل های اخلاقی برای اندام های کشت شده در آزمایشگاه بازیابی نسبی شنوایی با ژن درمانی جدید مولکول های طراحی شده برای درمان آسیب ناشی از حمله قلبی موفقیت ژن درمانی در درمان بیماری های کبد تلاش محققان کشور برای تولید فاکتور رشد عصب در گیاه ویرایش موتاسیون های ژنی در شکل ارثی کم خونی ژن درمانی ممکن است متاستاز سرطانی را مهار کند بیماری ALS با ژن درمانی بهبود می یابد دوپینگ ژنتیکی ارمغان شوم فناوری برای ورزشکاران استفاده از ژن درمانی برای اختلالات نادر متابولیکی کشف مکانیسم عملکرد نانوخوشه‌های پروتئینی که بیان ژن‌ها را کنترل می‌کنند تبدیل سلول های سیروزی به سلول های کبدی سالم نانوذرات عملگر جهت ژن رسانی با هدایت تصویربرداری ملکولی کاربرد نانوذرات مغناطیسی در ژن‏رسانی ساخت دستگاهی که نانوحامل‌ دارویی تولید می‌کند موافقت با ژن درمانی کودکان دراروپا ژن‌درمانی سرطان با استفاده از نانوحامل‌های پلیمری
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد