رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
  • الاربعا ١٦ ذی حجّه ١٤٤١
  • Wednesday, August 5, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   2982 تاریخ انتشار: 
شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶
- 12:03 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/07/15
بازدید:   87  
 
شناسایی یک تنظیم کننده کلیدی در باروری مردان
شناسایی یک تنظیم کننده کلیدی در باروری مردان
در بحث باروری تولید مثلی مردان، زمان بندی بیان برخی ژن ها حرف اول را می زند و محققین نشان داده اند که چگونه اختلال در این زمان بندی می تواند منجر به ناباروری مردان و بیماری های مادرزادی شود.

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، محققین در بیمارستان کودکان سین سیناتی یک سوئیچ مولکولی و ژنتیکی کلیدی را شناسایی کرده اند که تولید اسپرم سالم مردان را فعال می کند و البته این به شرطی است که زمان بندی لازم رعایت شود. مکانیسم دخیل در این فرایند شامل پروتئینی به نام PRC1 است که موجب فعال شدن ژن های خط زایای خاص و تولید اسپرم سالم می شود. زمانی که پستانداران مذکر مانند موش یا انسان متولد می شوند، دارای همه سلول های تولید مثلی خط زایا هستند که برای تولید اسپرم های سالم و با قابلیت باروری ضروری هستند. اما اسپرم طی زمان نوزادی و بچگی بارور کننده نیست و زمانی که فرد به سن بلوغ می رسد، روشن شدن ژن PRC1 موجب خاموش شدن ژن هایی خاص و تولید اسپرم می شود.

در واقع این مطالعه نشان داده است که با رسیدن به سن تولید مثلی، پروتئین PRC1 تغییر می کند و موجب خاموش شدن ژن هایی می شود که تولید اسپرم بارور را بلوک کرده اند و ترکیبی به نام Sall4 را فعال می کند که منجر به شروع اسپرماتوژنز(تولید اسپرم) می شود. این مطالعه نشان داده است که یک ماشین اپی ژنتیکی زمان بندی فعال شدن اسپرماتوژنز را هدایت می کند.

هم چنین این مطالعه نشان داده است که زمانی که PRC1‌مختل می شود، جانور بیضه های کوچکی خواهد داشت و قادر به تولید اسپرم سالم و زاد و ولد نیست.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور نقش مارکر اپی ژنتیکی RNA کلیدی در سیستم ایمنی ایجاد بیماری های پوستی بوسیله انتقال اسپرمی موتاسیون کراتین بیولوژی مایع رحمی: چگونه جنین را از دنیای مادر مطلع می سازد برنامه های اپی ژنتیکی که منجر به تمایز عروقی می شود ابزاری جدید برای ویرایش باثبات و هدفمند اپی ژنوم سلول های بنیادی انسانی ساعت اپی ژنتیک پیش بینی کننده سن بیولوژیک، برای مطالعه چگونگی افزایش طول عمر راز چپ دست‌ها فاش شد بعد از لقاح چه اتفاقی در هسته سلول ها می افتد؟ کشف کلید ژنتیکی مربوط به خودنوزایی سلول های تولید مثلی چاقی موجب تغییر ژنتیک می شود شناسایی پایه های اپی ژنتیکی هایپرتروفی قلبی ماشین حساب آنلاین IVF که شانس زوجین برای بارور شدن را پیش بینی کنند بهبود تکنولوژی های درمان ناباروری با ابزار ژنتیکی شناسایی یک درمان ترکیبی بالقوه برای سرطان تخمدان امکان مطالعه سلولی با استفاده از اطلس جدید تولید قرص ضدبارداری برای مردان شناسایی نقش یک ژن در ناباروری مردان پسرانی که از طریق IVF متولد می‌شوند مشکل ناباروری خواهند داشت ژن های دخیل در تشکیل سلول های بنیادی اسپرمی و ناباروری
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد