رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
  • اثلاثا ٢٢ ذی حجّه ١٤٤١
  • Tuesday, August 11, 2020
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   3014 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶
- 10:35 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/08/30
بازدید:   123  
 
آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟
آیا تکوین قلب در دو جنس متفاوت است؟
محققان پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نقش کروموزم‌های جنسی را در تکوین دستگاه قلب و عروق بررسی کردند.

به گزارش دیده بان علم ایران با وجود شواهد موجود در خصوص وابسته به جنسیت بودن فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی (فیزیولوژی بیماری‌ها) دستگاه قلب و عروق، پایه‌های زیست شناختی این دوگانگی هنوز نیازمند پژوهش و شناخت بیشتر است. جدا از تفاوت‌های هورمونی در دو جنس، به نظر می‌رسد تفاوت کروموزم‌های جنسی نیز در تکوین دستگاه قلب و عروق موثر باشد.

به منظور بررسی نقش کروموزم‌های جنسی در تکوین دستگاه قلب و عروق، دکتر حسین بهاروند، دکتر آنا میفور، دکتر حسینی سالکده، دکتر رضایی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن ژن‌های منطقه وابسته به جنسیت کروموزوم Y را در رابطه با تکوین قلب بررسی و با منطقه معادل آن در کروموزم X مقایسه کردند. بدین منظور سلول‌های بنیادی جنینی انسان به سوی سلول‌های تپنده قلبی تمایز داده شد و بیان ژن در آنان در سطح mRNA و پروتئین مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Proteom به چاپ رسیده است، گروهی از ژن‌های کروموزم Y که در تکوین قلب مشارکت داشتند شناسایی شدند. در این بین ژن TBL1Y موجود در کروموزم Y در زمان تکوین قلب افزایش بیان پیدا می-کند در حالی که ژن معادل آن در کروموزم X (TBL1X)، کاهش بیان می‌یابد.

کاهش دادن بیان این ژن در سلول‌های بنیادی جنینی مذکر با روش‌های ژنتیکی (استفاده از siRNA یا ناک داون کردن ژن)، تمایز به سوی قلب را در این سلول‌ها دچار اختلال می‌کند.

یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد تکوین قلب در دو جنس تفاوت‌هایی دارد و پروتئین‌های موجود در ناحیه جنسی کروموزم Y (MSY)، در تکوین قلب دارای نقش مهمی هستند.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
شناسایی یک پروتئین موثر در بیماری عروق کرونر پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها ثبت ۲۲ گونه ژن جدید در بانک جهانی توسط دانشگاه آزاد جهرم همگرایی فناوری‌نانو و زیست‌فناوری برای ترمیم نخاع آسیب‌دیده تنش باعث قوی تر شدن قلب می شود کشف یک گونه جدید مخمر توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی ایران تولید آنتی‌بادی‌های تشخیصی توسط محققان کشور تبدیل سلول‌های پوستی به سلول‌های پیش‌ساز عصبی در فاز آزمایشگاهی ترمیم ضایعات غضروفی با سلول بنیادی/ ساخت داربست زیست مهندسی شده بانک میکروارگانیسم های مرکز ذخایر ژنتیکی دارای اعتبار جهانی شد رابطه شاخصه‌های اسپرم با میزان PLC و اثر آن در مردان نابارور ترمیم غلاف میلین و امیدهای ایرانی برای درمان ام اس زیست فناوری بهترین حوزه برای سرمایه گذاری و سودآوری است دستیابی به تکنیک تولید پروتئین دارویی در خروس مهندسی شده رابطه آلزایمر و بیماری «دوقطبی» کشف شد ارتباط مستقیم طول تلومر و نارسایی قلبی در انسان ترمیم قلب های آسیب دیده با سلول های خودشفا دهنده افتتاح پروژه "سل‌تراپی" رویان در هفته دولت ارائه مدل ساده 3بعدی کبد برای آزمایش تاثیر سمی بودن داروها تولید کرم جوان‌کننده پوست از عصاره‌های گیاهی در کشور
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد