رسالت پژوهشکده : تلاش جهت ساماندهی پژوهش های زیست فن آوری پزشکی در راستای اولویت کشور
  • پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
  • الخمیس ٥ ربیع الثانی ١٤٤٠
  • Thursday, December 13, 2018
صفحه اصلی اخبار دوره‌های آموزشی تحلیل و گزارش علمی اطلاعات عمومی مراکز تحقیقاتی پیوندها درباره ما تماس با ما  
کد مطلب :   689 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳
- 12:29 تاریخ آخرین ویرایش :
  1393/04/18
بازدید:   273  
 
ژن های کاذب: بیومارکرهایی برای سرطان
ژن های کاذب: بیومارکرهایی برای سرطان
ژن های کاذب که فاقد عملکردند و به نظر می رسد کاربردی ندارند خویشاوندان ژن هایی هستند که توانایی خود را جهت کد کردن پروتئین ها از دست داده اند. آن ها شامل مواد ژنتیکی هستند که برای بقای جاندار ضروری نیستند.

به گزارش بنیان به نقل از medicalxpress، محققان امریکایی در یک مرکز تحقیقات سرطان با استفاده ازروش های بیوانفورماتیکی به مطالعه این مواد ژنتیکی عجیب جذاب پرداخته اند. آن ها پروفایل بیان ژن های کاذب نمونه های  28008 بیمارسرطانی را بررسی نموده اند. در مجموع 378 میلیارد توالی RNA مورد بررسی قرار گرفته است تا سطح بیان حدود 10000 ژن کاذب اندازه گیری شود تا پیش ازاین، این مقدار نمونه بیمارمورد بررسی قرار نگرفته بود.  نتایج بیان می کند دانش آنالیزبیان ژن های کاذب ممکن است نقش مهمی در توضیح  این که چگونه سرطان اتفاق می افتد داشته باشد و به پزشکان در کشف بیومارکرها کمک کند. یافته های حاصل از این مطالعه در Nature Communications به چاپ رسیده است.  اطلاعات مربوط به بیومارکرها برای ابداع روش های درمانی که نقاط خاص تومور را مورد هدف قرار می دهند و نیز آگاهی از این که چگونه بیماران با سرطان و درمان های مختلف روبرو می شوند، مهم است. بیومارکرها مولکول هایی هستند که می توانند بیان کننده حضور یک بیماری باشند و به طور گسترده در حال استفاده برای اندازه گیری پاسخ های بدن به روش های درمانی هستند. در عرصه نو ظهور personalized medicine  از بیومارکرها  برای انتخاب  نوع درمان بیمار استفاده می شود. نمونه های  مورد مطالعه متعلق به زیرگروه های سرطان های سینه، کلیه،تخمدان، کولورکتال، ریه و رحم بوده اند. بسته به نوع سرطان ،زیرگروه های توموری که با بیان ژن های کاذب مشخص شده اند تشابه زیادی با زیرگروه های مشخص شده توسط دیگر اطلاعات مولکولی نشان می دهند. محققان معتقدند نتایج مطالعه پنانسیل آنالیز بیان ژن های کاذب را به عنوان یک استاندارد طلایی برای تحقیق در مورد مکانیسم های سرطان و کشف بیومارکرهای تشخیصی، نشان می دهد. این بیومارکرها به متخصصان عرصه پزشکی اجازه خواهد داد نرخ بقای سرطان را پیش بینی کنند. بیان ژن های کاذب به تنهایی می تواند زیرگروه های سرطان رحم را به طور صحیح دسته بندی کند. در مورد سرطان کلیه نیز زیرگروه های بیان ژن های کاذب نه تنها به طور قابل توجهی با بقای بیمار رابطه دارند بلکه در ترکیب با تنوع بالینی به طبقه بندی بیماران کمک می کنند.

منبع : بنیان
نویسنده خبر : مدیر پورتال
کلید واژه
 
اخبار مرتبط
ویروس های آموزش دیده به جنگ سرطان می روند درمان قطعی سرطان با دستکاری ژنتیکی خون استفاده از یک برنامه کامپیوتری برای درمان سرطان پایش سلول‌های سرطانی به کمک نانو ردیاب‌ها تایید روش نوین ژن‌درمانی برای درمان سرطان از بین بردن سلول های سرطان با یک مولکول جدید ارتباط سرطان سینه با عدم توازن باکتریایی داروهای ضد انگل اثرات ضد سرطانی دارند یک باکتری خواص داروهای سرطانی را خنثی می‌کند تشخیص سرطان سینوس با آزمایش خون ارائه مدل ساده 3بعدی کبد برای آزمایش تاثیر سمی بودن داروها نانوذرات طلا به کمک درمان سرطان می‌آیند ساخت زیست حسگر درون سلولی با استفاده از پروتئین مهندسی شده ترکیب پروتئین مهندسی شده و ذرات مغناطیسی برای تشخیص سرطان ساخت پنجره شیشه ای برای مغز/ درمان آلزایمر و پارکینسون درمان ۲ نوزاد مبتلا به سرطان با تغییر ژن مهندسی ماکروفاژها برای بلعیدن سلول های سرطانی در تومورهای جامد تکنیکی جدید برای آشکار سازی ماتریکس درون بافت ها و تومورها سلول های تومور مغزی چگونه تغذیه می کنند نانوحسگری برای تشخیص متاستاز شدن سلول سرطانی
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

4.حداکثر کاراکتر مجاز جهت ارسال نظر 1000 کاراکتر می باشد.
نام:
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی :
تولید مجدد