کد خبر: 1463
نقدی برکتاب ژن‌های تغییریافته، حقیقت تحریف شده
تولید انواع داروهای نوترکیب، واکسن‌های جدید، روش‌های نوین تشخیص مولکولی بیماری‌ها و عوامل بیماری‌زا، تولید انواع آنزیم‌ها و محصولات صنعتی به روش‌های زیست‌فناوری برخی از کاربردهای گسترده و مفید این دانش است. یکی از عرصه‌های مهم کاربرد زیست‌فناوری و مهندسی ژنتیک استفاده ازآن‌جهت اصلاح بذر و تولید محصولات نوین کشاورزی با ویژگی‌های خاص مانند افزایش تولید، مقاومت به آفات، خشکی، شوری و عوامل دیگر است. به این نوع محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی تراریخته نیز گفته می‌شود.

از زمان ارائه اولین محصولات تراریخته سؤالات مختلفی درزمینه‌ی ایمنی و بی‌خطر بودن آن‌ها برای سلامت انسان، محیط‌زیست و تنوع ژنتیکی در مقایسه با محصولاتی که به روش‌های سنتی اصلاح بذر تولید می‌شوند، مطرح‌شده است.

عده‌ای که درواقع صنایع و شرکت‌های عظیم تولیدکننده بذرها و محصولات تراریخته که از حامیان و طرفداران اصلی این محصولات هستند، ادعا دارند این محصولات مانند محصولات سنتی کاملاً برای انسان و محیط‌زیست بی‌خطر هستند.

عده‌ای دیگر که بیشتر کشاورزان سنتی، پزشکان و مصرف‌کنندگان محصولات کشاورزی هستند، معتقدند این محصولات به دلیل دستکاری‌های ژنتیکی و عدم اطمینان از اینکه این دستکاری‌ها چه تغییراتی در فرایند رشد و تولید محصولات ایجاد می‌کند و ممکن است فراورده‌های سمی خطرناکی وارد چرخه غذایی انسان و سایر موجودات شود و همچنین ژن‌های دستکاری‌شده، به گیاهان بومی نیز منتقل گردد، آن‌ها را برای انسان و محیط‌زیست زیان‌آور می‌دانند و به‌طورکلی با تولید و کشت تراریخته‌ها مخالف‌اند.

اما گروه سومی به‌عنوان دانشمندانی مستقل و غیر وابسته به هر دو گروه فوق ضمن اینکه خود اکثراً متخصصین بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک و توسعه‌دهندگان این علوم در جهان و کشور هستند نه به‌عنوان مخالف با اصل موضوع بلکه معتقدند، تردیدی در استفاده از این علوم در کشاورزی نیست ولیکن لازم است همه محصولات نوین دستکاری‌شده قبل از ورود به مزرعه بر اساس موازین و مقررات ایمنی زیستی تحت نظر مراکز نظارتی مستقل مورد ارزیابی‌های علمی و استاندارد قرار گیرند تا ضمن بررسی بی‌خطر بودن آن برای انسان و محیط‌زیست و دریافت تأییدیه از مجاری ذی‌ربط مراحل توسعه و تولید را ادامه دهند.

متن کامل گزارش را از فایل ضمیمه دریافت نمایید.