کد خبر: 2382
کنفرانس مجازی پزشکی شخصی
پزشکی شخصی شده (personalized medicine) یا PM یک مدل پزشکی است که روی مراقبت های بهداشتی و درمانی به صورت منحصر به فرد تمرکز دارد- با تصمیمات، شیوه ها و یا محصولات پزشکی مناسب که به صورت اختصاصی برای هر فرد طراحی شده است.

در این مدل، آزمایش های اختصاصی اغلب انتخابی مناسب هستند و درمان های بهینه برمبنای زمینه ژنتیکی بیمار یا آنالیزهای مولکولی وسلولی دیگر را به کار می گیرند. استفاده از اطلاعات ژنتیکی نقش اساسی را در جنبه های معینی از پزشکی شخصی شده بازی می کند واین اصطلاح ابتدا در زمینه ژنتیکی ابداع شده بود، و از طریق آن برای احاطه کردن تمام انواع اقدامات شخصی گسترش یافته است.
هر شخص یک تنوع منحصر به فردی از ژنوم انسان را دارد. اگرچه بیشتراین تنوع ها در میان اشخاص هیچ اثری روی سلامت ندارد، سلامت اشخاص ریشه در تنوع ژنتیکی با رفتارها و تاثیرات محیطی دارد. یکی از راه هایی که تنوع بیولوژیکی در بین مردم خودش را آشکار می سازد، پاسخدهی به داروها است:
داروی ADHD تنها روی یک نفر از ده پیش دبستانی اثر می کند، داروهای ضد سرطان برای ۲5% از بیماران موثر هستند، و داروهای ضد افسردگی روی 6 نفر از ۱۰ بیمار کار می کند.
پیشرفت های مدرن در پزشکی شخصی شده بر تکنولوژی ای متکی است که بیولوژی اساسی بیمار از قبیل DNA،RNA یا پروتئین را تائید می کند که سرانجام منجر به تصدیق بیماری می شود. بعنوان مثال روش های پزشکی شخصی شده از قبیل ترتیب ژنوم ها می تواند جهش در DNA را آشکار کند که درایجاد بیماری ها از بافت های کیست دار تا سرطان اثر می گذارد. روش دیگری که RNA-seq نامیده می شود، می تواند نشان دهد که RNAها با بیماری های خاصی درگیر شده اند. برخلاف DNA، مقدارهای RNA در پاسخ به محیط تغییر می کند. بنابراین ترتیب RNA می تواند یک درک وسیعتری از موقعیت سلامت بیماررا معلوم کند. روش های RNA-seq خیلی شبیه به ترتیب ژنوم ها هستند.

مجموع ژن های متعددی احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری های پیچیده و شایع را تحت تاثیر قرار می دهد. پزشکی شخصی شده همچنین برای پیش بینی ریسک بیمار برای ابتلا به بیماری های خاص، بر اساس یک یا حتی چندین ژن می تواند به کار گرفته شود. این رویکرد به کارمی گیرد همانند تکنولوژی توالی با تمرکز روی ارزیابی ریسک بیماری ، که به پزشک اجازه می دهد معالجه پیشگیری کننده را قبل از اینکه بیماری خودش را ارائه کند آغاز کند. برای مثال، اگر آن متوجه شود که جهش DNA ریسک شخص را برای ابتلا به دیابت نوع ۲ افزایش می دهد، این شخص می تواند تغییراتی را در سبک زندگی خودش آغاز کند که شانس ابتلا به دیابت نوع ۲ را درمراحل بعدی زندگی کاهش دهد.

پیشرفت هایی در پزشکی شخصی شده یک رویکرد درمانی یکپارچه مخصوص فرد و ژنوم آنها را ایجاد می کند. پزشکی شخصی شده ممکن است تشخیص های بهتررا با مداخله زودتر و گسترش موثرتر داروها و درمان ها فراهم کند.
پزشکی شخصی شده ما را به سمت پزشکی دقیق تر، قابل پیش بینی و قدرتمند حرکت می دهد. درک رو به رشد ما از ژنتیک به ما اجازه ارائه تشخیص بهتر، تجویز داروهای ایمن، و درمان های موثرتر از بیماری ها و شرایطی که ما را در طول تاریخ تحت تاثیر قرار داده می دهد.

سخنران: دکتر رضا نکوئیان استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران و دکترای بیوتکنولوژی پزشکی

زمان : 27 مهرماه 1395 ساعت 17 الی 20

 وسایل مورد نیاز داوطلبان جهت شرکت در دوره:

 این کنفرانس رایگان می باشد.

در صورت وجود سوال یا ابهام داوطلبان می توانند در ساعات اداری (8-16) با شماره تلفن 02166904493 تماس حاصل نمایند یا از طریق آیدی YM_RA@ از طریق سامانه تلگرام در تمام ساعات شبانه روز پیام خود را برای مدیریت پورتال ارسال نمایند.

 

قابل توجه داوطلبان : قبل از ثبت نام در دوره می بایست در سایت عضو شوید.

 

پس از ثبت نام در سایت، جهت شرکت در کنفرانس مجازی اینجا کلیک نمایید