کد خبر: 600
شناسایی نژاد و جنسیت با مو در 85 ثانیه
محققان کانادایی روش جدیدی در پزشکی قانونی برای شناسایی نژاد و جنسیت افراد با استفاده از تار مو ابداع کرده‌اند که بسیار سریع‌تر از آزمایش دی‌ان‌ای بوده و از دقت صد در صدی برخوردار است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تعیین نژاد و جنسیت یک فرد از طریق آنالیز دی‌ان‌ای بدست می‌آید، اما محققان دانشگاه کوئین روش بسیار دقیق‌تری برای انجام این کار ابداع کرده‌اند.

متخصصان پزشکی قانونی این اطلاعات را از طریق بررسی نمونه خون به جای مانده در صحنه جرم بدست می‌آورند؛ خون بسرعت خراب یا آلوده می‌شود، اما دوام مو بسیار بیشتر از خون است.

روش جدید شامل شست‌وشو و خشک کردن نمونه مو، ساییدن با یک پودر، حرارت دادن پودر و سپس استفاده از طیف‌سنجی انتشار نوری برای آنالیز بخار است.

از این طریق امکان شناسایی عناصر ترشح شده در عرق فراهم می‌شود که نژاد، محیط زندگی، شرایط کار و حتی رژیم غذایی فرد را مشخص می‌کند؛ تمامی این فرآیند در مدت 85 ثانیه انجام می‌شود که بسیار کوتاه‌تر از آنالیز دی‌ان‌ای است.

در آزمایش صورت گرفته با این روش، محققان موفق به شناسایی نژاد 13 نفر از ساکنان شرق آسیا، جنوب آسیا و قفقاز شدند؛ در ادامه محققان قصد دارند امکان تعیین طیف وسیعی از قومیت‌ها در کنار سن فرد را فراهم کنند.

نتایج این دستاورد در مجله Chemistry World منتشر شده است.