printlogo


کد خبر: 2293تاریخ: 1395/05/24 11:17
معرفی کتاب  نانوفناوری ساختاری DNA
معرفی کتاب نانوفناوری ساختاری DNA
نادرین سیمن یکی از محققان پیشرو در حوزه نانوفناوری DNA اخیرا کتابی در این حوزه منتشر کرده است که در آن مقوله دستکاری DNA و تولید ساختارها و ادوات مختلف نانومقیاس با این ماده مورد بررسی قرار گرفته است.

نانوفناوری DNA یکی از حوزه‌های جذاب در جهان است که در آن از قابلیت‌های این ماده وراثتی برای تولید مواد جدید در مقیاس نانومتری استفاده می‌شود.
کتابی با عنوان « Structural DNA nanotechnology » با قلم Nadrin Seeman به رشته تحریر در آمده است که در آن این موضوع به بحث و بررسی پرداخته می‌شود. در این کتاب خواننده می‌تواند سفری به دنیای نانوفناوری ساختاری DNA داشته و از کاربردهای این حوزه مطلع شود.
یکی از مزیت‌های این کتاب نوع رویکرد نویسنده آن به مقوله نانوفناوری‌ DNA است به طوری که اساس این حوزه به صورت بنیادی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این کتاب برای محققانی که در حوزه نانوفناوری DNA کار می‌کنند بسیار مفید خواهد بود.
فصل اول این کتاب، منشاء ساختاری نانوفناوری DNA را تشریح می‌کند چیزی که خود سیمن به عنوان یکی از افراد پیشرو در این حوزه، آن را تجربه کرده است. سیمن مفاهیم مربوط به اتصال و ارتباط میان رشته‌های DNA را تشریح می‌کند و همچنین توضیحاتی درباره زنجیره‌ای که منجر به توسعه نانوفناوری DNA می‌شود ارائه می‌دهد.
خواننده اصول بنیادی طراحی توالی های مورد نیاز برای اتصال رشته‌های DNA را فراگرفته و همچنین مسائل مربوط به این مفاهیم نظیر تعمیم مکمل‌ها مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. بعد از این بحث‌ها، روش‌های تولید و تعیین مشخصات مورد استفاده در نانوفناوری DNA تبیین می‌شود.
بعد از بررسی روش‌های اتصال رشته‌ها، آرایش DNA به صورت ساختارها بزرگتر مورد بحث قرار می‌گیرد. سیمن این بخش را با استفاده از علاقه‌مندی‌های خویش در این حوزه پیش برده و به تشریح خودآرایی بلوری می پردازد.
در نیمه دوم کتاب، ابتدا ادوات DNA ارائه می‌شوند، ادواتی که می‌توانند حرکت کنند. ترکیب ساختار و حرکت در فصل بعد تشریح می‌شود، جایی که مفهوم اسمبل مولکولی مطرح شده است.
ظهور فناوری اوریگامی DNA درک این مفاهیم را ساده کرده است، با این حال یک فصل ویژه به موضوع اوریگامی اختصاص داده شده که در آن ساختارهای سه بعدی و دو بعدی بدست آمده از اوریگامی مورد بررسی قرار می گیرد.
در فصل پایانی کتاب نیز به موضوع توانایی کنترل و مدیریت نانوساختارها با قدرت تفکیک نانومقیاس مطرح می‌شود.
مطالعه این کتاب به کسانی که در حوزه نانوفناوری DNA کار می‌کنند توصیه می‌شود.
 

منبع :

http://www.rsc.org/chemistryworld/2016/07/structural-dna-nanotech-seeman


لینک مطلب: http://vimb.ir/News/View/2293